Bangkok – budhovia stojaci, sediaci, ležiaci a bdiaci

29.12.2018

V Thajsku sme len druhý deň a už zažívame kopec zábavy. Dnes je sobota 29. decembra 2018. Po dobrých raňajkách sa necháme škaredo oklamať, keď naletíme na lacný trik organizovanej dvojice hotelového predavača výletov a jeho kumpána, šoféra tuktuku. Našu jasnú požiadavku na odvoz do Kráľovského paláca prekrútia a tuktuk nás vezie cez pol mesta do akéhosi kamenného obchodu s handrami, suvenírmi a inými predraženými nezmyslami. Vraj sa tam máme zdržať 10 minút, kúpiť si suvenír, aby mal tuktukár províziu a na oplátku nám urobí dobrú cenu len 50 bátov za odvoz do paláca. Toto však povie až pred obchodom. Kšeftár! Akurát si budem v Bangkoku kupovať kravatu za 500 bátov! Ani náhodou. Keď ho odhalíme a vystúpime z vehikla, pochopí, že mu to nevyšlo a nedostane zaplatený ani deravý groš, ani veľmi neprotestuje a zostávame na ulici sami ďaleko od cieľa.

Trvá ďalšiu polhodinu, kým nás iný taxikár dopraví na vysnívané miesto. Zapovedali sme sa, že s tuktukmi definitívne končíme, a to aj kvôli prievanu, prostredníctvom ktorého nasávame smog veľkomesta všetkými pórmi povrchu tela.

Ideme dohnať takmer 2 ukradnuté hodiny z nášho času. Po zaplatení vstupného 2 x 100 THB vkĺzneme do palácového komplexu. Najväčšou atrakciou je Wat Pho, príbytok sochy ležiaceho Budhu, s očami dokorán otvorenými a nachádzajúceho sa v nirváne, čiže pre budhistov v najvzácnejšom rozpoložení mysle. Nirvána je konečný, absolútny a naplnený stav uvedomenia, oslobodený od utrpenia, žiadostivosti, zaslepenosti a nenávisti. Je to osvietenie, duchovný cieľ všetkých pravoverných budhistov. Je vykúpenie z kolobehu znovuzrodenia a od všetkých starostí svetského bytia.

Wat Pho dal postaviť kráľ Rama I. v roku 1788, neskôr ho zrenovoval Rama III. (1824-1851). Mimochodom, socha ležiaceho Budhu je pokrytá vrstvou zlata a má dĺžku 46 metrov. Pre mnohých je najväčšia na svete, čo už dávno neplatí, pretože v Mjanmarsku je ležiaci Budha s dĺžkou 90 metrov, čiže až dupľovanou ako je naša socha. Nie je to však súťaž, ide o vieru. Každopádne, táto socha je naozaj pekná a vzácna a pre domácich má nesmierny duchovný význam.

V chrámovom komplexe sa nachádza najviac sôch Budhu v celej krajine. Po stáročia sa vyvíjali tzv. oficiálne pozície a gestá zobrazení Budhu. Povolené sú len kráčajúca, stojaca, sediaca a ležiaca pozícia. Dôležité sú tiež gestá, najmä čo robí rukami. Tieto sa vyskytujú najčastejšie:

  • Obidve ruky ležia v lone sediaceho budhu dlaňami otočené hore, pravá ruka leží v ľavej. Ide o stav absolútnej rovnováhy, meditácie a uvoľnenia.

  • Pravá ruka na stehne sediaceho budhu smerujúca dole k zemi, pričom ľavá ruka je voľne položená v lone s dlaňou smerujúcou hore. Ide o dotyk zeme a osvietenie, pričom Zem má byť Budhovi svedkom, že premohol zlého démona pri meditácii.

  • Pravá ruka sediaceho Budhu je ohnutá v lakti a dlaň smeruje rovno dopredu s prstami natiahnutými rovno hore, pričom ľavá ruka je voľne položená v lone a dlaň otočená hore – toto gesto znamená odvahu a nebojácnosť. Budha vraj kedysi týmto gestom zastavil rozzúreného slona, ktorý na neho zaútočil.

  • Stojaci budha má ruky pred sebou dlaňami od seba – je to gesto utišujúce oceán alebo zabraňujúce povodni.

Chrám Wat Pho ako súčasť palácového komplexu má ešte jeden primát. Sídli tu oficiálna najstaršia škola thajskej masáže.  Ľudia z celého sveta sem prichádzajú hoci aj na niekoľko týždňov, aby sa naučili priamo v zdroji umeniu a praktikám tejto užitočnej a skvelej metódy masírovania.

Len niekoľko minút pešo od nášho hotela sa nachádza chrámový komplex Wat Traimit, ktorého hlavnou atrakciou a pre veriacich pútnickým miestom je 5,5 tony vážiaci sediaci Budha z čistého zlata. Má svoje čestné miesto na 4. poschodí pagody, kde na nižších podlažiach je Múzeum Čínskej štvrte. Nachádza sa tu aj náborové stredisko mníchov a práve prebieha dobročinná akcia. Niečo vykrikujú do ampliónu, ale bohužiaľ, nerozumieme po thajsky.

Dve malé deti sa zabávajú tak, že neprestajne behajú a zvonia na zvončekoch pred vstupom do pagody. Predávajú tu aj svätenú (svätú) vodu v plastových fľašiach, v akých sa predáva bežná voda, na pollitrovke je však seriózna etiketa s anglickým názvom Holy water. Plastové fľaše so svätenou vodou sú balené do kartónových obalov a v jednom kúte chrámu na 1. poschodí vytvorili mnísi príručný sklad tejto vzácnej tekutiny a strážia ho až štyria mnísi.

Celková nálada je už predznamenaná blížiacim sa koncom roka, ľudia si zobrali voľno a tešia sa spolu s turistami.

Smelý Zajko, autor článku
Smelý Zajko

Cieľom je osvietenie. Prostriedkom je permanentná cesta okolo sveta.

Zobraziť články >