Panteri proti Kráľom

13.2.2018

Hokejový tím Florida Panthers nemá tradíciu ako staré kluby zo severu, a preto ani veľké divácke zázemie, napriek tomu prišlo 9. februára 2018 na zápas proti LA Kings vyše 14 000 divákov. Panthers hrávajú zápasy v BB&T Center v meste Sunrise, 84 tisícovej súčasti metropolitnej oblasti Miami. Štadión je naozaj krásny, ročne je tam asi 200 rôznych podujatí, okrem hokeja napríklad aj koncerty. Okolo je park a veľké parkovacie plochy. Zaplatím za parkovanie 20 dolárov a vchádzame do nadšeného davu fanúšikov. Nikto sa tu netlačí ani nestojí v rade, nie sú tu ani turnikety, po bezpečnostnej kontrole nám lístky skontroluje usmievavá pani. Chlapík rozdáva reklamné tričká. Máme ešte čas, ideme do jedného z početných bufetov. K hokeju patrí veľký chilli hotdog a čapované pivo v plastovom pohári s logom Panthers. Máme dobré miesta s dokonalým výhľadom.

Na začiatku sa dozviem smutnú správu, že medzi zranenými hráčmi je aj Marián Gáborík, dnes ho teda v zostave Kings neuvidíme. Začína sa obrovská show. Svetelné efekty sprevádzané vášnivým komentárom moderátorov, armáda roztlieskavačiek a bombardovanie divákov reklamami miestnych firiem.

Tomuto veľkolepému divadlu nič nechýba – najskôr zahrá akási kubánska dychovka, nasleduje americká hymna zaspievaná gospelovým mužským zborom, pri ktorej sa diváci chytajú za srdce a niektorým vypadne aj slza. Starý vojak – veterán vietnamskej vojny, ktorému všetci neviem za čo ďakujú potleskom. Čo na tom, že možno v tej hnusnej Kennedyho vojne zastrelil desiatky bezbranných vietnamských roľníkov. A možno len trávil čas v kancelárii štábu kdesi v Saigone. To už nikoho nezaujíma, dnes si ujo užíva svoj hviezdny večer ako hrdina.

Ďalší hrdina / hrdinka prichádza po natiahnutom červenom koberci hodiť čestné buli medzi stredných útočníkov prvých útokov Anže Kopitara a Alexandra Barkova. Harrison Browne sa narodila ako žena, stala sa úspešnou hokejistkou, okrem iného hrala za Kanadu vo finále ženských Majstrovstiev sveta 18-ročných v roku 2011 a získala striebornú medailu. Neskôr sa stala mužom a teraz hrá profesionálne hokej v tíme Metropolitan Riveters. Tu sa taký človek volá transgender, v slovenčine ani nemáme na to výraz, možno transsexuál. V USA to berú ako pozitívnu vec v rámci kampane Hockey is for everyone (hokej je pre každého), pretože ide o vôbec prvého profesionálneho športovca v severnej Amerike, čo sa rozhodol pre zmenu pohlavia. Všetci tlieskajú a ja jej / mu tiež držím palce, len mi tu niečo nesedí. Prečo žena, čo sa zmenila na muža hrá naďalej ženskú hokejovú ligu? Veď keď chcela / chcel byť mužom, mala / mal sa stať aj mužským hokejistom. Možno moja úvaha nie je na mieste, musím tieto informácie lepšie spracovať v mojej zaostalej slovenskej hlave.

Choré dieťa dostáva šek na 15 000 dolárov od dobrodinca známeho svojou charitatívnou činnosťou, domáceho hráča Vincenta Troscheka. Američania toto milujú a na dobročinné účely venujú zďaleka najviac peňazí na svete. V tomto prípade však ide aj o show a obrovský biznis, ktorému také činy robia reklamu a vytvárajú pozitívny image.

Na hokeji Panthers proti LAK

Začína sa zápas a ja nemôžem tomu uveriť, že som očitým svedkom NHL. Úroveň zápasu je naozaj vysoká. Jednotliví hráči disponujú mimoriadnymi zručnosťami, takmer nekazia prihrávky, skvelo čítajú hru, ktorá je od začiatku vyrovnaná, zrejme budú rozhodovať detaily. Z hostí som sa najviac tešil na Kopitara a Daughtyho, hrajú skvelo. Dobrý je aj Toffoli. V prvej tretine hrajú domáci presilovku, svojimi nacvičenými kombinačnými variantami privádzajú súpera do neriešiteľných situácií a po zásluhe otvorí skóre Kanaďan Aaron Ekblad – 1 : 0 pre domácich.

V prestávke si dáme kávičku a show pokračuje. Hráči obidvoch tímov hrajú s ešte väčšou intenzitou ako doteraz, o každý bod v základnej časti (regular season) sa tu tvrdo bojuje. Iniciatíva je mierne na strane hostí a Nick Shore v 4. minúte vyrovnáva na 1 : 1. Snažia sa aj domáci, ale nevedia prekonať skvelého Jonathana Quicka v bránke Kings. Proti gólu sú neraz aj žŕďky, ktoré má dobre postavené.

4 minúty pred koncom 2. tretiny sa stane niečo neuveriteľné. Američan v službách LA Kings Jonny Brodzinski sa zmocní odrazeného puku za modrou čiarou, chrbtom otočený k bránke nahodí puk smerom na brankára, puk sa poodráža a skončí v sieti. Ako sa hovorí, keď nevieš čo s pukom, daj gól. Aj takéto šťastie patrí k hokeju. Kings otáčajú na 2 : 1. Panthers sa nevzdávajú a do konca 2 tretiny vyvinú veľký tlak, no bez efektu.

Začiatok tretej tretiny úplne zaskočí domácich, keď v útočnej tretine stratia puk, ktorý sa dostane k Alexovi Iaffalovi, ten ho potiahne cez celé klzisko po ľavom krídle a jeho prudkú prihrávku pred bránu usmerní do ľavého horného rohu najväčšia hviezda hostí a kapitán Anže Kopitar. Je odohratých len 25 sekúnd tretej tretiny, LAK versus Florida Panthers 1 : 3 a na tomto stave sa už nič nezmení až do konca stretnutia. Zápas sa dohráva za enormného úsilia domácich panterov urobiť niečo s výsledkom, ale ukazuje sa, že naozaj rozdielovým hráčom je brankár víťazného mužstva hostí Quick, samozrejme zvyšok tímu perfektne takticky zvláda nápor súpera.

Zápas NHL LAK proti Florida Panthers zostane dlho v mojich spomienkach, a to najmä atmosféra a o športovej úrovni ani nehovorím. Dúfam, že som niečo pochytil a prejaví sa to pri mojej hre na ľade.