Počujem zvoniť zvony v Santa Fe

21.4.2014

Historická Route 66 vedie od hranice s Arizonou severnou časťou Nového Mexika, na niektorých úsekoch splýva s medzištátnou diaľnicou I40 a po dobrých 200 míľach bezútešnej púšte dorazíme do Albuquerque, najľudnatejšieho mesta štátu New Mexico, ktoré počíta približne 550 000 duší. Dnes je nedeľa 14. októbra 2012, nemáme v úmysle sa tu dlhšie zdržať, pretože máme iné plány, chceme tu však prespať.

Ubytujeme sa v hoteli s poetickým názvom Western Star Inn (Západná hviezda) za 50 dolárov + 13% daň a odbehneme do neďalekého obchodného domu. Marianka mi kupuje sako a kravatu, Vo veľkom obchoďáku niet ľudí, akurát ochotný predavač sa nám venuje a zo zvedavosti sa pýta, či sme Nemci a či sme prišli na Balónovú fiestu. Ani sme nevedeli, že ide o 9- dňový najväčší svetový festival teplovzdušných balónov, ktorého sa každoročne od roku 1972 zúčastňuje okolo 750 balónov.

Balónová fiesta v Albuquerque, New Mexico

Balónová fiesta v Albuquerque, New Mexico

Naším hlavným cieľom na novomexickom úseku Historic Route 66 je slávne Santa Fe, druhé najväčšie a hlavné mesto tohto najchudobnejšieho štátu USA. Santa Fe (Svätá Viera) je zároveň najstarším hlavným mestom USA, a to od roku 1912, keď sa Nové Mexiko stalo 47. štátom USA. O osídlení Santa Fe sú zmienky staré vyše 1000 rokov, čiže ešte z dávnych predkolumbovských čias, kedy si na tomto území pôvodní Indiáni zakladali svoje početné pueblá. Neskôr patrilo územie Španielom, Mexiku a nakoniec bolo pripojené k USA ako súčasť juhozápadu. Začiatkom 17. storočia dali mestu na rieke Santa Fe dlhočizný názov La Villa Real de la Santa Fe de San Francisco de Asís (Kráľovské mesto svätej viery svätého Františka z Assisi).

Som jeden z mnohých čitateľov, čo vyrastali na románoch nemeckého spisovateľa Karla Maya. Keď slávny (vymyslený?) náčelník Apačov Winnetou umieral, povedal svojmu bratovi Old Shaterhandovi: „Počujem ako zvony zvonia v Santa Fe“. V skutočnosti ten kostol existuje, nachádza sa v centre mesta, volá sa Bazilika sv. Františka z Assisi a má úplne iného hrdinu, alebo skôr hrdinku.

Ulica sv. Františka, Santa Fe, Nové Mexiko

Ulica sv. Františka, Santa Fe, Nové Mexiko

Pomník tu má Kateri Tekakwitha, prvá Indiánka – katolíčka, ktorú vyhlásili za svätú. Bola laickou sestrou koncom 17. storočia, zomrela vo veku 24 rokov na ovčie kiahne, po smrti sa jej zjazvená tvár úplne vyhladila a údajne sa s pomocou jej pozostatkov – relikvií zázračne uzdravujú ľudia. Zázraky sú jednoduché – stačí priložiť kúsok kosti alebo zhnitého dreva z jej rakvy k chorému na zápal pľúc a poriadne sa modliť a do rána choroba zmizne.

Po Ulici sv. Františka prejdeme popri Museum of Contemporary Native Arts (Múzeum súčasného umenia domorodcov) na hlavné námestie La Plaza. Námestie je obkolesené starými budovami, vo vnútri je úhľadný park s trávnikom, vysokými stromami, lavičkami a pomníkom uprostred. Dvaja pouliční hudobníci – huslista a gitarista vedno vyhrávajú modernú folkovú muziku. Marianka si sadne na lavičku vedľa staršieho indivídua, čo vyzerá ako kríženec rozprávkového deduška a bezdomovca.

Muzikanti na La Plaza, Santa Fe, Nové Mexiko

Muzikanti na La Plaza, Santa Fe, Nové Mexiko

Na severnej strane námestia dominuje Palace of Governors (Palác guvernérov). Pod jeho arkádami majú na dlažbe rozložený svoj tovar Indiáni. Predávajú vlastnoručne vyrobené šperky, prikrývky a rôzne suveníry a čačky – mačky. Sú pokojní, slušní, nevtieraví, ba až akýsi tradične smutní a zakríknutí. Zároveň pôsobia akousi domáckou vyrovnanosťou a vyžaruje z nich dôstojnosť. Akoby v sebe niesli utrpenie svojich predkov a zároveň pocit, že sú tu doma. V skutočnosti sú jediní, ktorí sem naozaj patria. Pozeráme na nich s úctou a obdivom.

Poprechádzame sa po okolitých uličkách v centre mesta. Marianka odjakživa túži po pravých kovbojských čižmičkách, aké dostať len tu, bohužiaľ, nemajú jej číslo. Čižmy pôsobia ako jedinečné umelecké diela. Okrem originálnych obchodov so suvenírmi aj všetky tovary v obchodoch ako keby boli z iného sveta, nie sú tu veci, čo dostanete všade inde.

Indiánsky trh v Santa Fe, Nové Mexiko

Indiánsky trh v Santa Fe, Nové Mexiko

Mesto pôsobí naozaj južansky, exoticky, indiánsky a mexicky. Na priedomiach niektorých domov sú zavesené veľké strapce terakotových chilli papričiek, pri vstupných dverách sú naaranžované obrovské žlté tekvice a kolorit dotvárajú indiánske ornamenty.

Ľudia sú tu milí a priateľskí, ako nakoniec všade inde v USA. To, že sú chudobnejší, je všeobecne známe. Hustota obyvateľstva štátu Nové Mexiko je len 17 ľudí na štvorcovú míľu, resp. necelých 7 ľudí na štvorcový kilometer. Takmer 10% obyvateľstva sú Indiáni, príslušníci rôznych kmeňov, z ktorých známejší sú Apači, Komančovia, Ute, Navajo.

Stará španielska cesta

Santa Fe bolo v minulosti také významné, že prakticky všetky známe cesty, železnice, chodníky a trasy tu začínali, končili alebo aspoň tadiaľto prechádzali. Dnes známe trasy z predkolumbovského a španielskeho obdobia sú už súčasťou kultúrneho a historického dedičstva. Zo Santa Fe už pred stáročiami viedli cesty na západ až do Kalifornie, južne sa chodilo na vzdialenosť 2000 km až do Mexico City, na východ až do Illinois. S príchodom železnice dostalo mesto úplne nový význam.

Old Spanish Trail Map

Old Spanish Trail Map

Mapa znázorňuje turistické náučné trasy:

The North Branch – táto cesta bola pokračovaním známych loveckých a obchodných ciest na sever cez roklinu Rio Grande do Taos a do južného Colorada. Potom pokračovala na západ cez Cochetopa Pass, do značnej miery otvoreného aj počas zimy, kedy sú iné cesty zasnežené a do údolia rieky Gunnison, aby sa znovu pripojila k severnej trase v okolí dnešného Green River v Utahu.

Main Route (Northern Route) – táto cesta odchýlila prechod na severozápad od Abiquiu cez južné Colorado a stredný Utah. Tým sa podarilo vyhnúť drsným kaňonom rieky Colorado, na chvíľu sa stretli s trasou Armijo a cez centrálny Utahu sa vrátila k rieke Colorado neďaleko Las Vegas.

Armijo Route – Prvá kompletná cesta po chodníku začala v Abiquiu, severozápadne od Santa Fe. Armijo je pokračovaním známych chodníkov severozápadne po rieku San Juan, potom takmer priamo na západ k Panenskej rieke. Využívajú sa  trasy františkánskych misionárov, ktorí v roku 1776 vysekali skalné kaňony, táto expedícia je známa ako Dominguez-Escalante. Armijo pokračuje dole tokom Muddy River a pozdĺž púšte Mojave do Amargosy a k rieke Mojave, chodník Cajon, až po Mission San Gabriel.

Smelý Zajko, autor článku
Smelý Zajko

Cieľom je osvietenie. Prostriedkom je permanentná cesta okolo sveta.

Zobraziť články >