Rekord v americkom futbale

29.7.2013

Americký futbal je vzrušujúca tímová hra s loptou tvaru elipsoidu (vajca), kontaktný šport pre veľkých rýchlych a tvrdých chlapov, ktorý som doteraz bral s rezervou, to však pramenilo z čírej neznalosti. Vždy, keď sa vyberieme s Mariankou do baru alebo pubu na pivo, zo všetkých televízorov (v USA je v každej krčme aspoň 8 alebo 10 obrazoviek) sa nám ponúka americký futbal. Doteraz som si nikdy neodpustil provokatívnu otázku, adresovanú barmanovi alebo susedovi pri barovom pulte: „Prečo sa to volá futbal, keď sa hrá prevažne rukami? Nebol by lepší názov športu americká hádzaná? American handball? Veď pravý futbal je predsa soccer!“ Nikdy nedostávam odpoveď, nikto sa však neurazí, každý len pokrčí ramenami. Asi sa im nechce sprostému Európanovi vysvetľovať význam ich najpopulárnejšieho športu.

Śtadión 49ers, Candlestick Park, San Francisco

Kúpili sme si cez internet lístky, večer študujeme pravidlá ako diví a v nedeľu ráno 7. októbra 2012 už uháňame vlakom BART smerom na Sanfranciské medzinárodné letisko. Chlapík vo vlaku nám poradí, aby sme vystúpili na stanici Balboa Park. Pred vchodom zo stanice už čakajú mimoriadne autobusy na pobrežie zálivu do Candlestick Park. V autobuse do reproduktorov púšťajú inštrukcie v troch jazykoch. Najskôr po anglicky, potom po čínsky a tretím jazykom je španielčina. Na rozdiel napríklad od hokeja, ktorý je takmer výhradne belošskou záležitosťou, americký futbal zaujíma ľudí všetkých farieb pleti a spoločenského postavenia. Vidíme tu Číňanov, hispáncov, černochov aj belochov a všetci sa rovnako tešia na zápas svojich miláčikov.

Vyše 40-tisícový štadión sa plynule zapĺňa. Je tu pomerne veľa ochrankárov a zriadencov poriadkovej služby, žiaden konflikt však nevidíme, všetko prebieha slušne, ochrankári posúdia Mariankin batoh ako „malú batožinu“ a dovolia jej si ho vziať dnu. Ja som si preventívne nič nevzal, nevedel som nič o predpisoch, tak som nechcel riskovať problémy. Štadión je rozdelený na veľa zón, kúpil som stredne drahé lístky, výhľad máme výborný. Po obvode tribún z vonkajšej časti sú bufety s fastfoodovou stravou (hotdogy, pizza), predraženým pivom, pálenkou a sladkými nealko žbrndami. Vo všetkých bufetoch sú obrazovky, kde beží dianie na ihrisku.

Skrumáž pred endzone hostí

Vo vzduchu cítiť vzrušenie z očakávaného zápasu domáceho klubu NFL San Francisco 49ers (čítaj fórtynainers) proti Buffalo Bills. Názov miestneho klubu bol zvolený na počesť prvých prisťahovalcov do oblasti Sanfranciského zálivu, zakladateľov mesta po vypuknutí zlatej horúčky (golden rush) v roku 1849, preto 49ers (štyridsaťdeviatkári). Je príjemné slnečné počasie ako sa na babie leto patrí, teplota vzduchu 62 Fahrenheitov (asi 17 stupňov Celsia), vlhkosť vzduchu 70%, pofukuje vánok od zálivu s rýchlosťou 8 míľ za hodinu.

Zápasu predchádzajú ako vždy bombastické reklamy, predstavovanie hráčov oboch tímov a americká hymna. Šou umocňuje účasť amerických vojakov z početných zahraničných vojnových misií, ktorých tu majú za hrdinov. V prestávke sa preženie nízko nad letiskom flotila bojových stíhačiek, až sa zľaknem. Nikdy nechápem, čo má táto demonštrácia vojenskej sily spoločné so športom. Američania sú strašne milí ľudia, žijú si spokojne a slobodne, na druhej strane ich ustavične strašia, že na nich každú chvíľu niekto zaútočí a oni sú z toho dosť osprostení a sfanatizovaní. V tomto sú trochu podobní Rusom, našťastie nič iné spoločné nemajú.

Ale späť k zápasu. Americký futbal má dosť prešpekulované pravidlá, veľmi sa taktizuje. každý tím má 22 hráčov, dosť často sa striedajú, takmer ako v hokeji. Všetci majú chrániče a prilbu s klietkou, niekedy sa zrážajú hlavami ako barani. Americký futbal sa zrejme vyvinul z rugby, preto sa hrá s loptou vajcovitého tvaru. Hrá sa však ako v basketbale na čistý čas, 4 štvrtiny po 15 minút. Hru často prerušujú kvôli reklamám a často sa dohadujú o pravidlách, takto sa zápas natiahne na 3 hodiny.

Americký futbal je rýchla hra

Hráči majú svoje úlohy. Quarterback má rozohrávať hru na hráča s úlohou reciever (prijímač) alebo runningbackovi, to je ten, čo vie rýchlo utekať a snaží sa dosiahnuť cieľ hry, a to dobehnúť na súperov koniec ihriska (endzone) a položiť vajcovku za poslednú čiaru (touchdown). V tom sa mu snažia zabrániť telom súperovi hráči, rovnako hráči útočiaceho tímu sa snažia odstaviť od bránenia svojho „bežca“ a uvoľniť mu cestu k vytúženým bodom. Ihrisko je priečne rozdelené na označené zóny po 10 yardov, čo je o trochu menej ako 10 metrov (1 yard je 0,9144 metra).

Keď už nedosiahne mužstvo touchdown, snaží sa aspoň čo najviac posunúť hru smerom k súperovi, pričom má 4 pokusy v rade, aby sa posunul do ďalšej zóny. Po 4 pokusoch dostáva loptu súper. Hodnotí sa aj ukazovateľ, o koľko yardov sa súvisle posunie tím dopredu. Dôležitejšie sú však body, ktoré možno dosiahnuť niekoľkými spôsobmi:

• touchdown – mužstvo dosiahne 6 bodov;
  • dodatočný 1 bod po dosiahnutí touchdown za kopnutie lopty z bezprostrednej blízkosti 2 yardov medzi dve veľké žrde takej čudnej brány;
  • kopnutie lopty do brány za 3 body;
  • safety – keď sa obrane podarí zložiť hráča súpera v jeho vlastnej endzone, získava 2 body.
Alex Smith, San Francisco 49ers

Pani na sedadle vedľa mňa je fascinovaná, že vidíme americký futbal prvýkrát v živote a ochotne mi komentuje dianie na ihrisku z hľadiska pravidiel, čím si len utvrdzujem, prečo sa veci dejú tak, ako ich vidím. Hovorí, že už bola na Slovensku a budúci mesiac cestuje opäť.

V prvej štvrtine sa podarí domácim jedným kopom do brány získať 3 body. Druhá štvrtina je už bohatšia na skóre. Vyniká quarterback Alex Smith, ktorému sa darí presne prihrávať a z jeho myšlienok domáci bodujú, darí sa aj Colinovi Kaepernickovi. Dobrý je tiež Michael Crabtree a slušne boduje aj Vernon Davis. V polčase je skóre 17 : 3 pre domácich. Buď sú hostia akýsi zaspatí, či domácim mimoriadne ide karta alebo súčasne platí oboje.

Touchdown je na dosah

Idem do bufetu po pivo a „poľskú klobásu“, čo je rovnako hnusný hotdog ako každý iný. Všetci ľudia v bufete vášnivo debatujú o zápase a mudrujú ostošesť, sú nadšení, že sa ich tímu darí. Tretia štvrtina skončí 7 : 0 pre 49ers. Tesne pred koncom tretej štvrtiny miestny hlásateľ oznamuje, že o 5 minút skončí predaj alkoholu. V tej chvíli sa zdvihne zo sedadiel asi štvrtina divákov, ponáhľajú sa do bufetov a už sa nevrátia. Pozoruhodné!

Posledná štvrtina zápasu sa hrá v jasnej réžii domácich San Francisco 49ers, ktorí svojho súpera z Buffala doslova valcujú a vyhrávajú poslednú časť v pomere 21 : 0, celý zápas končí so skóre 45 : 3, aj nám laikom musí byť jasné, že ide o debakel uštedrený neskorším finalistom slávneho superbowlu. Obrana hostí Buffalo Bills hrá katastrofálne.  Najlepším hráčom je suverénne Alex Smith, ktorý z 24 pokusov úspešne predviedol 18 prihrávok, čím získal pre tím neuveriteľných 303 yardov a prihral na 3 touchdowny, najdlhšiu dokončenú prihrávku zaznamenal 53 yardov. Naviac zisťujeme, že posunutím jedného tímu o 621 yardov v rade bol vytvorený absolútny rekord amerického futbalu v celej jeho histórii.

Colin Kaepernick

Neviem, či to ešte niekedy zažijem, lebo toto bol zápas ako remeň, obohatil moje poznanie a pohladil moju dušu. Ako organizovane sme prišli, tak usporiadane a pokojne sa dopravíme aj z futbalu. Na štadióne majú svoje miesto aj vozíčkári, usporiadatelia sú na to nachystaní. Jedna pani so zlomenou nohou vstáva o barlách zo svojho sedadla, okamžite priskočia dvaja zriadenci aj s invalidným vozíkom a pomáhajú jej bezpečne odísť zo štadióna. Vedľa štadióna sú nachystané autobusy, ktoré rozvážajú desiatky tisíc ľudí rôznymi smermi, o chvíľu ani nebadať, že by niekde bolo zhromaždených toľko ľudí. Raz darmo, Američania majú poriadok v krvi a všetko funguje na 100 percent.