Šerif z Európy, mafia a džez

12.12.2015

Počas prohibície v 20-tych rokoch 20-teho storočia bolo v USA množstvo taliansko – amerických gangov, ktoré začali pašovať alkohol, podplácali políciu, prali špinavé peniaze a zapájali sa do nelegálnych činností, ktoré súviseli so zákazom predaja alkoholu, s hazardom a prostitúciou. Chicago bolo hlavným centrom týchto trestných činov, a to najmä po príchode Al Caponeho, jedného z najznámejších gangstrov v dejinách, ktorý sa tu objavil v roku 1919.

Gangland Chicago je neoficiálna tématická prehliadka neslávne známych miest, ktoré majú niečo spoločné s gangsterskou históriou mesta. Neexistuje žiadny turistický sprievodca po „mafiánskych pamätihodnostiach“, preto informácie zbierame z viacerých zdrojov, najmä z internetu.

Al Capone

Al Capone

Tak napríklad v roku 1924 bol v tesnej blízkosti Katedrály Najsvätejšieho mena (Holy Name Cathedral) zastrelený mafiánsky šéf severnej časti mesta „Deany“ O´Banion. Vražda sa odohrala v jeho kvetinárstve tesne po tom, ako sa postavil do cesty Al Caponemu. Strieľalo sa z okna domu na 740 N State St., dodnes sú na stene kostola viditeľné stopy od guliek.

Ideme sa pozrieť do južnej časti mesta, kde žila rodina Al Caponeho. V skutočnosti na adrese 744 S Prairie Ave samotný Al Capone osobne nebýval, tento dom bol domovom jeho manželky Mae a ostatných príbuzných. Márne hľadáme inkriminovaný dom, je dávno zbúraný, hoci okolité domy vzbudzujú vo mne pocit pokoja, mieru a úhľadná rezidenčná štvrť vôbec nevyzerá ako bydlisko najslávnejšieho zločinca v dejinách USA. Sme trochu sklamaní a vraciame sa na sever.

Valentínsky masaker z roku 1929

Valentínsky masaker z roku 1929

Jedna historická udalosť, ktorá verne odráža vtedajšiu atmosféru vo veternom meste, sa odohrala na svätého Valentína v roku 1929. Došlo k vyvrcholeniu konfliktu medzi dvomi dominantnými gangami  – skupinou Al Caponeho, ktorá ovládala južné oblasti mesta (southsiders) a gangom Bugsa Morana zo severu (northsiders). V osudný deň niekto, pravdepodobne Al Capone, pokropil 90 guľkami zo samopalu a zabil sedem členov gangu a kľúčoví muži zo severu tak boli brutálne zavraždení. Tento incident nikdy nevyšetrili a je stále považovaný za jednu z najslávnejších vrážd v histórii vybavovania si účtov medzi znepriatelenými gangami. Na adrese 2122 N Clarc St. je voľný pozemok, lebo garáž bola zrútená v roku 1967.

Postávame bezradne niekoľko metrov cez ulicu a pýtame sa okoloidúceho muža v stredných rokoch na onú udalosť. Vidí moju šerifskú hviezdu pripnutú na hrudi a berie ma vážne. Pýta sa, odkiaľ sme. „Aha, vy ste šerif zo Slovenska, až z Európy a vyšetrujete tu dávnu vraždu. Ako vám pomôžem, pane? Obávam sa, pane, že neviem o tom nič.“ Položím mu ešte dodatočné otázky a keď mi nevie odpovedať, zdvorilo sa opýta: „Je to všetko, pane? Smiem už odísť, pane?“.

V roku 1934 gangster John Dillinger vytiahol pištoľ na skupinu agentov FBI, ktorí na neho čakali pri východe z kina. Stalo sa to v kine Biograph Theater. Manhattanská melodráma sa nazýva oná udalosť, agenti ho nakoniec zastrelili, pretože sa údajne rozhodol skoncovať so svojim životom. Dnes ľudia veria, že v divadle býva strašidelný Dillingerov duch.

Prehliadka gangsterského Chicaga vraj nemôže byť kompletná bez návštevy katolíckeho cintorína Mount Carmel, to si však odložíme na budúci výlet do mesta. Nielen, že je cintorín miestom posledného odpočinku slávneho gangstra Al Caponeho, ale aj ďalších zločincov éry prohibície ako sú  Salvatore Giancana, Angelo DeMora, „Deany“ O’Banion, Joseph Giunta, Vincent Drucci, Salvatore Capone a Ralph James „Fľaša“

Namiesto cintorína chceme navštíviť niektorý džezový klub a prečo nie ten najslávnejší, ktorý bol obľúbeným podnikom Al Caponeho. Green Mill leží v severnej časti mesta a my sme práve niekde na juhu. Vezmeme si taxík za prijateľných 20 dolárov, je to dosť ďaleko. Je sobota okolo šiestej podvečer, pri vstupe do klubu čaká územčistý bezkrký svalovec a prísne si ma premeriava. „Bude tu dnes džez?“, pýtam sa pre istotu. „Samozrejme, 20 dolárov na osobu.“, odvetí. Keď bez váhania vytiahnem 40 dolárov, drsniak zmäkne a zavedie nás k nášmu malému stolíku. Neskôr si k nám prisadne mladý párik, slovinská imigrantka so svojim černošským priateľom. Objednám dobré čapované pivo, chcú mi naliať malé, ale odmietnem, pretože nepijem destké pivo. To ich pobaví a nalejú normálne. O hodinu je klub plný, že sa nedá ani prejsť k baru, väčšina ľudí stojí. Mnohí si doniesli večeru v plastových obaloch a priamo tam ju konzumujú, posediačky alebo postojačky.

Medzitým začína produkcia. Niečo také som v živote nevidel ani nepočul. 9 muzikantov tvorí kapelu Chévere de Chicago, hrá na rôzne bicie nástroje, ide o akýsi latino džez. Najväčšou hviezdou je očividne Victor García. Jeho sóla privádzajú publikum do tranzu. V podniku je zakázané fotiť a filmovať, sú tu zlé svetelné podmienky, ale predsa si nejakú fotku urobím. Pripájam aj video, hoci nie moje.

Asi hodinu pred polnocou sa z klubu vytratíme, vezmeme si taxík na hlavnú stanicu Union Station a asi pol hodinu čakáme na vlak. Po stanici sa potulujú čudné indivíduá, nočný život je v plnom prúde. Otvorený je len MacDonald, dáme si tam hnusnú kávu. Plní zážitkov vo vlaku nemôžeme uveriť tomu, čo sme videli a počuli. Do postele sa dostaneme neskoro, ale zato výsostne spokojní.

Smelý Zajko, autor článku
Smelý Zajko

Cieľom je osvietenie. Prostriedkom je permanentná cesta okolo sveta.

Zobraziť články >