Temná minulosť Toweru

25.4.2013

Na severnom brehu Temže, v bezprostrednej blízkosti návršia Tower hill sa týči neslávne známa pevnosť The Tower of London. Bríbeh pevnosti sa začína v roku 1066, bezprostredne po skončení invázie Normanov na britské ostrovy. Neskôr sa zo sídla a zámku stalo najobávanejšie väzenie v širokom okolí. Práve s týmto obdobím sa spájajú najhrôzostrašnejšie príbehy.

V temnom stredoveku bol každodenný život nesmierne drsný. Neustále hrozili vojny, mor, hlad a perzekúcie zo strany štátu. Ten Anglický mal mocnú zbraň. Strach z Toweru. Akonáhle ste sa sem dostali, slnko ste uzreli už len v jeden deň. Bol ním váš posledný kedy ste sa prešli z pevnosti na nedaleký Tower hill, kde už čakal rozvášnený dav a chlapík s obrovským toporom.

White tower

White tower

Pri návšteve súčasného Toweru vám sprievodca prezlečený za Beefeatera (strážcu Toweru) opisuje atmosféru popráv. Odsúdenec prechádza po ceste, obkľúčený nenávistným davom, ktorý na neho pľuje, hádže po ňom hnoj, výkaly a zhnité jedlo. Väčšinou je už v tomto momente vo veľmi biednom stave po niekoľkodňovom mučení a hladovaní. Poprava je pre stredovekých Londýnčanov sviatok, pri ktorom sa všetci veľmi dobre bavia. Všetci až na jedného. Po dosiahnutí vrcholu kopca prichádza kladný hrdina – kat. Keďže každý odsúdenec chcel mať túto nepríjemnosť čo najskôr za sebou, katom sa dávajú úplatky, aby si svoju prácu vykonali rýchlo a kvalitne. Ideálne vás zotnú na prvýkrát. Mäsiar sa naprahuje, dav šalie a… hlava je v kýbli. Verejné popravy majú mať samozrejeme aj odstrašujúci charakter. Preto púť neboráka zďaleka neskončila. Hlavu oddelenú od krku pripevnia na konský povoz a v sprievode fanúšikov odvážajú k  jedinému mostu Londýna – London Bridge. Tam na výstrahu a pobavenie všetkým je gebuľa napichnutá na kôl a vystavená spolu s ostatnými hlavami pozdĺž mosta.

S popravami a s Towerom sa spája aj mnoho zaujímavých príbehov. Niektoré vám pri prehliadke Yoemen Warder vyrozpráva s neuveriteľným zapálením.

Lulku a Beefeater

Lulku a Beefeater

Shakespeare, Richard III a mŕtve deti

Jednou z najslávnejších Shakespearových drám je Richard III. Je to príbeh o zrade, vraždách, krutosti a pachtení po moci. Výborne hru naštudovali v Národním divadle v Prahe.

V roku 1483 umrel kráľ. Nech žije nový! Má to však háčik – následník trónu má 12 rokov. Ľahká obeť pre bezcharakterného a po moci túžiaceho strýka Richarda. Mladý Edward sa znenazdajky ocitá aj so svojim 10-ročným bratom v Toweri. To by nebolo až také hrozné. V tej dobe je pomerne bežné, že budúci kráľ sa do Westminster Abbey na korunováciu dostaví priamo z väzenia. Chlapci však zmizli. O dvesto rokov objavia kúsok od väzenia zakopané dve detské telíčka. Čo sa skutočne stalo, nikto nevie. Buď ich dal zavraždiť sám Richard, alebo, ako sa niektorí domnievajú, Duke of Buckingham, alebo možno prežili a nájdené telá sú podvrh. Isté je len jedno. V roku 1483 je korunovaný za kráľa Richard III.

540566_4712612698186_921331073_n

James Scott bez hlavy, s hlavou a so železnou maskou

James Scott, Duke of Monmouth je synom kráľa Karola II. Jeho rebelstvo ho dostalo až do Toweru. Postretol ho podobný osud, ako väčšinu nešťastníkov, ktorí veže obývali. Ako už bolo spomínané, odsúdenci, aby sa vyhli väčšiemu utrpeniu, podplácajú katov kvôli dobre vykonanej práci. James má však smolu. Chlapík, ktorý má službu v ten deň, je katom na polovičný úväzok. Zvyšnú časť dňa trávil ako mäsiar. Čomu sa však venuje na plný úväzok je alkohol. V tento deň ho na popravu musia priniesť dvaja chlapi. Kat sa zaháňa sekerou a tne. Hlava zostala na krku. Tak to skúsi znovu… a znovu… Podarilo sa mu to na sedem pokusov. Kráľov syn je bez hlavy. Mŕtvolu odnášajú a potom si ktosi uvedomil, že kráľov syn nemá portrét. Po dvoch dňoch, kedy už mŕtvola poriadne „vonia“, prišijú jej hlavu a namaľujú portrét.

537018_4712625338502_977008344_n

Okolo Jamesa Scotta sa hovoria aj príbehy, že práve on bol slávnym mužom v železnej maske. Kráľ údajne nechcel zabiť vlastného syna a ten sa mohol následne premávať v spoločnosti len maskovaný. Je to však len legenda.

Návšteva Toweru sa za tých 16 až 22 libier skutočne oplatí. Okrem skvelej prehliadky celého komplexu s dobovo oblečeným sprievodcom a stredovekej zbrojnice máte možnosť prezriet si zbierku korunovačných klenotov kráľovskej rodiny. Nachádzajú sa tu napríklad aj dva najcennejšie diamanty sveta – Veľká hviezda Afriky a Koh-i-noor.