Vybrali sme sa na futbal

#Neapol 14.5.2013

Vybrali sme sa s Mariankou v nedeľu 12. mája 2013 na futbal. Z hlavnej stanice nastúpime na linku 2 (linea due) neapolského metra alebo skôr vlaku, ktorý striedavo uháňa pod zemou a miestami po pozemnej trati. V Taliansku sa futbal povie calcio (čítaj kalčo) a fanúšikovia sa nazývajú tifosi.

Cestujeme s davmi tifosi všetkých vekových kategórií a oboch pohlaví, sú tu početné rodinky s malými deťmi. Už deti od troch rokov sú pobláznené futbalom, nosia vlajky svojho klubu SSC Napoli, hrdlo im zdobí modrý šál s logom. Oproti nám sedia vo vlaku dvaja mladí muži, páči sa im, že nás, cudzincov, zaujíma dianie v ich klube a keď sa dozvedia, že sme z rovnakej krajiny ako ich milovaný Marek Hamšík, sú celí bez seba. Vystúpime na stanici Campi Flegrei. Futbalový svätostánok San Paolo je kúsok od železnice a zmestí sa do neho vyše 60 000 divákov. Prejdeme cez bezpečnostnú kontrolu a asi 10 metrov za ňou tlupa mladých pubertiakov prelieza asi 6 metrov vysoký plot len kvôli tomu, aby sa dostali do cenovo a z hľadiska výhľadu výhodnejšieho sektora. Nikto sa o nich nezaujíma, tu poriadková služba nie je.

Ohňostroj pred zápasom Neapol - Siena

Ohňostroj pred zápasom Neapol – Siena

Lístky na zápas stoja od 10 € až do 55 € a dostali sme ich pred dvoma dňami v špecializovanom obchode Better v centre mesta. Chceli od nás pasy a aj si ich naskenovali do informačného systému. Nemali sme možnosť protestovať, zato na lístkoch sa objavili vytlačené naše mená. Neprekvapuje nás to, pretože kedysi sme boli na futbale na Olympijskom štadióne v Ríme, ktorý využíva tamojšie AS Roma a pravidlá boli podobné.

Hľadáme čísla sedadiel, nič také tu nefunguje. Každý si sadne alebo vystúpi na sedadlo a postojačky pozerá. Všade je neuveriteľný neporiadok a špina, sedadlá sú také špinavé, že sa nám hnusí ich dotknúť, všade prach, prilepené žuvačky, rozliate nápoje. Napodiv, ľudia si na sedadlá normálne sadajú, dokonca v bielych nohaviciach alebo sukniach, my si sedačky vystelieme novinami a reklamnými letákmi, aby sme si sadli na čisté. Takmer všetci fajčia, popol odklepávajú hocikde, dokonca z horného sektoru nad nami padá popol a strieka voda na naše hlavy. Z ľudí napriek všetkému bordelu vyžaruje pozitívna energia a sú v očakávaní ďalšieho víťazstva svojich obľúbencov.

Atmosféra hustne, ale nie je napätá. V tomto zápase už o nič nejde, domáci sú naisto druhí v najvyššej talianskej lige Serie A, čo im zabezpečuje priamy postup do Ligy majstrov. Hostia zo Sieny (Toskánsko) už majú, naopak, isté vypadnutie do nižšej súťaže, lebo sú druhí od konca a zostupujú spolu s Palermom a Janovom. Všetci spievajú oslavné chorály, okrem iného aj hymnu Ligy majstrov.

Je 15:00 a namiesto začiatku zápasu vystúpi doprostred hracej plochy prezident futbalového klubu SSC Neapol pán Aurelio De Laurentis s ďakovnou rečou pri príležitosti posledného domáceho zápasu mimoriadne úspešnej sezóny a davy fanúšikov nadšene jasajú. Vyberám niektoré myšlienky jeho prejavu.

„Ste príkladom pre svet, ktorý sa vďaka vám bude zlepšovať. Toto je fantastická sezóna. Ďakujem, ďakujem, ďakujem! Dnes je Deň matiek, a všetci vieme, že Neapol je matkou všetkých fanúšikov. Ďakujem fanúšikom vo všetkých sektoroch na štadióne, najlepšiemu sektoru B, hlavnej tribúne, všetkým deťom zo škôl. Posielam pusu osobám so zdravotným postihnutím, ktorí nás navštevujú každú nedeľu v San Paolo. Ďakujem nášmu trénerovi Mazzarrimu za všetko, čo počas štyroch rokov pre nás urobil, máme ho veľmi radi. Ďakujem všetkým športovcom, realizačnému tímu, manažérom a zamestnancom. Moje poďakovanie patrí všetkým fanúšikom, ktorí nás nemôžu sledovať na štadióne, je ich 5 miliónov v Taliansku a 7 miliónov po celom svete. Všetkým som sľúbil vybudovať silný tím v priebehu 10 rokov a už máme náskok. Dosiahli sme najlepšiu sezónu v histórii, sme druhí v lige, máme najlepšiu obranu a najlepší útok, máme druhého nejlepšieho strelca v lige. Chceme však viac, chceme uspieť v Lige majstrov. Všetkých vás mám rád a spolu s vami chceme vyhrávať.“

Búrlivé ovácie sú prerušené ohňostrojom ako na Silvestra, ktorý trvá asi 15 minút. Ešte sa ani nezačal zápas a už teraz neľutujeme, že sme sa rozhodli vybrať na toto jedinečné divadlo. Ohňostroj spôsobuje úplné zadymenie štadióna, hraciu plochu ani nevidno, vyzerá to tu skôr ako bojová zóna. O chvíľu sa našťastie dym rozplynie, zriadenci a hasiči odpratávajú pyrotechnické zariadenia a pozostatky výbušnín a začína sa kvalitný futbal.

Prvý polčas je úplne v réžii domácich, ktorí majú šancí na 3 zápasy, vrátane nastreleného brvna, ale nie a nie dať gól. Najviac šancí spáli Cavani, Hamšík nehrá, márne hľadáme jeho punkerský účes a dres s číslom 17. Sme sklamaní, asi je zranený, i keď sme jasne počuli jeho meno pri predstavovaní hráčov, možno bude na lavičke náhradníkov. Stará múdrosť „nedáš – dostaneš“ sa do bodky napĺňa. Hoci domáci nepremieňajú asi 7 tutoviek, útočník hostí Grillo z jedného zlepeného útoku v 36. minúte strieľa gól – 0:1.

Cavani strieľa vyrovnávajúci gól

Po prestávke sa snaží mužstvo Neapolu pokračovať vo svojej útočnej hre, je to však ťažšie ako v 1. polčase, pretože Siena začína svoje catenaccio, čo je prepracovaná talianska obranná hra, spočívajúca v kazení hry súpera za každú cenu. Neapolu pomáhajú postupne až tri striedania, z nich najvýznamnejšie je v 63. minúte, keď konečne nastupuje Marek Hamšík. Prináša do hry oživenie a to sa prejaví o necelých 10 minút, keď Cavani strieľa hlavou vytúžený vyrovnávajúci gól po odrazenej lopte. Hra je odrazu vyrovnaná, obidve mužstvá sa chcú vytiahnuť a strhnúť víťazstvo na svoju stranu. Korunu celému zápasu nasadzuje v nadstavenom čase v 93. minúte, kto iný ako Hamšík, strieľa víťazný gól a otáča skóre. Napoli – Siena due uno (2:1).

Marek Hamšík strieľa víťazný gól

Doprajem každému občanovi zemegule zažiť tú radosť, čo sa rozpúta po niečom takom. Diváci sa objímajú, bozkávajú, smejú sa aj plačú, spievajú víťazné chorály. Teraz už rozumiem, prečo hasiči zostávajú k dispozícii na hracej ploche dlho potom, čo skončil úvodný ohňostroj. Svetlice a delobuchy lietajú na hraciu plochu, triafajú reklamné pútače a okamžite spôsobujú drobné požiare. Hasiči sú však profesionáli, zrejme zvyknutí na podobné „malé“ incidenty, ihneď všetko uhasia a oslavy pokračujú. Po atletickom ovále okolo hracej plochy defilujú hráči, tréneri a fukcionári klubu a zdravia divákov. Marek Hamšík je hrdina!

Napriek zjavnému chaosu a správaniu niektorých fanúšikov, ktorých by v inej európskej krajine pravdepodobne odviedli kukláči, tu sa všetko akosi odpúšťa a všetci sa vyberú domov. Napodiv doprava je zorganizovaná dokonale, sú posilnené vlaky a autobusy. Domov do centra mesta sa dostaneme bez problémov, plní zážitkov z jedinečného predstavenia.

Zostavy a informácie o zápase SSC Neapol – Siena

Neapol: Rosati, Grava (56′ Insigne), Cannavaro, Rolando, Mesto, Inler, Dzemaili, El Kaddouri (79′ Pandev), Armero, Calaiò (63′ Hamšík), Cavani.
Náhradníci: Colombo, Britos, Campagnaro, Gamberini, Behrami, Donadel, Zuniga, Radosevic, Maggio, Pandev.
Tréner: Walter Mazzarri

Siena: Pegolo, Terzi, Terlizzi, Felipe, Vitiello (65′ Angelo), Calello, Della Rocca, Grillo, Bolzoni, Agra (79′ Reginaldo), Emeghara (70′ Paolucci).
Tréner: Iachini

Hlavný rozhodca: Giacomelli z Terstu

Strelci: 36′ Grillo, 74′ Cavani, 93′ M. Hamšík

Priebeh 1. polčasu

8″ – Pekná akcia El Kaddouriho, ktorý posiela loptu do uličky Cavanimu. Kľučkou napravo sa vyhýba Matadorovi, brankár Pegolo vyráža
11′ – Inler strieľa ľavačkou, Pegolo chytá.
12′ – Rohový kop, Cavaniho hlavička triafa brvno!
15′ – Ďalšia kľučka na Matadora: jeho krížna strela zvnútra šestnástky naráža do žrde
27′ – Calaiò strieľa zvnútra šestnástky, Pegolo vyráža
31′ – El Kaddouri strieľa pravačkou vedľa brány
36′ – Gól pre Sienu. Grillo strieľa ľavou nohou z ľavej strany do opačného horného rohu, tesne po brvno: 0:1
38′ – Šanca Cavaniho. Mesto posiela krížnu strelu, Matador hlavičkuje vedľa brány
41′ – Opäť Cavani vnútri šestnástky, brilantne zachraňuje Pegolo!
45′ – Rozhodca odpískal polčas

Priebeh 2. polovice zápasu

53′ – Dzemaili strieľa pravou nohou, Pegolo čisto chytá.
56′ – Insigne strieda Gravu. Dojemná chvíľa na štadióne San Paolo: Gianluca má na sebe tričko s nápisom „Tí Amo“.
58′ – El Kaddouri strieľa zvnútra šestnástky, ale príliš do stredu brány.
63′ – Calaiò opúšťa ihrisko a je nastupuje Hamšík
65′ – V tíme hostí Angelo strieda Vitiella.
66′ – Insigne posiela krížny center, hlavičkuje Dzemaili, Pegolo vyráža.
70′ – Emeghara strieda Paolucciho
74′ – Cavani strieľa gól! Najskôr El Kaddouri strieľa, Matador posiela loptu do žrde a Cavani hlavičkuje do brány – 1:1!
77′ – Insigne dostáva žltú kartu.
79′ – Pandev nastupuje do hry a nahrádza El Kaddouriho
79′ – Reginaldo strieda Agru
93′ ​​- Marek Hamšík skóruje z bezprostrednej blízkosti a zabezpečuje Neapolu víťazstvo!

V článku boli použité obrázky z oficiálneho webu futbalového klubu SSC Napoli.