Dinosauria horúčka v Drumhelleri

8.2.2013

Uprostred mestečka Drumheller stojí najväčší dinosaurus na svete. 46 metrov dlhý a 25 metrov vysoký Tyranosaurus Rex vyčnieva nad strechy mesta a prizerá sa kľudnému životu v pieskovcovom údolí rieky Red Deer. Pochopiteľne, veľplaz nie je živý, je skonštruovaný z ocele, cementu a iného stavebného materiálu. V útrobách veľplaza je stošesťschodové schodište vedúce do hlavy, kde je medzi roztvorenými čeľusťami vyhliadková terasa. Vstupné do útrob a medzi čeluste mäsožravého kráľa dinosaurov je 3,50.

Najväčší Tyranosaurus Rex na svete

Najväčší Tyranosaurus Rex na svete

Tyranosaurus Rex má v centre mesta Drumheller mnoho druhov. Menší jašteri postávajú opodiaľ na trávnikoch pred mestskými budovami, vzpínajú sa na rohoch ulíc, ležia na chodníkoch a scény zo života jašterov zdobia steny múzeí, mestských i súkromných budov. Informačné stredisko v prízemnej budove krčiacej sa pod Dinosaurom poskytuje orientačné plániky so zoznamami rohov ulíc a miest, kde sa nachádzaju sochy a muraly. Zvedavci prichádzajú do tohto jurského parku z celého sveta, a ten je na nich dôkladne pripravený. Jašteri, ktorí tu boli dávno predtým ako ich knihou a filmom spopularizovali Michael Crichton a Steven Spielberg postávajú doslova na každom rohu. Hľadači skamenelín prečesávajú mesačnú krajinu zvanú „badlands“, aby v údoliach, roklinách a kaňonoch našli svoj veľký úlovok.

Ktosi kedysi o Kanade povedal, že je to krajina, ktorá síce nie je bohatá na históriu, ale je zato bohatá na geografiu. Avšak to čo platí pre druhú najväčšiu krajinu na planéte ako celok, neplatí pre jej malú časť v údolí rieky Red Deer. The Royal Tyrrell Museum of Paleontology na severnom konci mesta odkrýva nielen fascinujúcu históriu dinosaurov, ktorí sa po okolí preháňali pred 65 miliónmi rokov, kedy tu na mieste dnešnej pustatiny bujnel tropický prales, ale zapodieva sa aj celou históriou planéty Zem. Klimatické podmienky sa časom zmenili, pralesy zmizli a jašteri jednoducho nemali dosť energetickych zdrojov, a tak vyhynuli. No kosti obrovských živočíchov sú stále tu. V piesočnom údolí sa našli kompletné kostry dinosaurov, ktoré dnes stoja na významných miestach vo veľkých múzeách sveta a ďaľšie fosílie v údolí trpezlivo čakajú na svojich objaviteľov.

Púšť uprostred prérie

Môj náhodný spolucestujúci, domorodý Indián Richard z rezervácie Stone pri Morley západne od Calgary, pochválil môj plán navštíviť mesto Drumheller. Pýtal som sa ho čo je na tom meste zvláštne. “ Je tam púšt, kaňony a podivné skaly,“ povedal mi pomaly a zreteľne. Dinosaurov nespomínal. Skôr mu chodili po rozume nadprirodzené bytosti prevtelené do čudesných skál.

Badlands v Kanade

Badlands v Kanade

Nekonečné obilné a kukuričné lány sa vlnia pod nápormi vzdušných más presúvajúcich sa podľa neúprosných fyzikálnych zákonov. Cesty sú zaprášené a farmárske mestečká Beiseker a Irricana sú prázdne a nudné. Na hlavnej ulici je klimatizovaný supermarket a neútulná kaviareň s mohutnými ventilátormi, kde sa farmári stretávajú, aby si pohovorili o vrtochoch počasia a o pohybe cien poľnohospodárskych komodít, pošta a pub. Na okraji týchto farmárskych stredisk je motel, benzínova pumpa, bar a veľká rozrytá plocha s desiatkami odstavených poľnohospodárskych strojov, ktoré sú typickou súčasťou prérijnej scenérie.

Skupinky stromov v prérii ukrývajú farmárske budovy. Mnohé z nich sú opustené, lebo veľké farmy v osemdesiatych rokoch minulého storočia pohltili malé gazdovstvá a po tých ostali len prázdne ošarpané domy obývané duchmi a rozpadajúce sa hospodárske stavby obývané prérijnými hlodavcami.

Zvlnená préria sa po stotridsiatich kilometroch jazdy autom z Calgary po cestách číslo jeden a deväť náhle prepadá do Horseshoe Canyon, ktorý budí dojem, že 200 hektárov prérie nedávno postihla veľká prírodná katastrofa. O pár kilometrov ďalej sa cesta zahrýza do pieskovca a na vyvýšenom mieste pod pieskovcovou stenou stojí pri ceste prvý jašter, ktorý oznamuje: Vitajte v Drumhelleri. Naľavo stojí motel Jurassic Park, napravo od cesty šípka ukazuje smer do Sveta plazov.

Ponad strechy mesta a ponad hlavu najvačšieho jaštera vidno strmé pieskovcové steny na druhej strane rieky. V údolí je vegetácia skromná a na piekoccových stenách žiadna, takže zreteľne vidno vrstvy usadenín, cez ktoré sa rieka prehrýzla do dnešnej úrovne a nepozorovane sa prehrýza ešte hlbšie. 15 kilometrov južne od mesta strážia údolie Hoodoos, tajomné pieskovcové útvary, ktoré predstavujú v indianskej mytológii nadprirodzené bytosti, ktoré v noci ožívajú a páchaju na ľudoch zlo. Na súmraku, keď sa farba piesku náhle mení, tiene okolo pieskovcových hríbov poskakujú a vietor sviští, nie je ťažké uveriť, že je to pravda. Týchto nebezpečných démonov mal na mysli môj indiánsky spolucestovateľ.

Hoodoos, Drumheller

Hoodoos, Drumheller

Pár desiatok kilometrov proti prúdu rieky je rezervácia Dry island and Buffalo jump, so strmými útesmi, ktoré domorodí indiáni celé tisícročia pred príchodom európskych dobyvateľov využívali na lov bizónov. Skupina lovcov hnala stádo bizónov k útesu, kde sa mnohé zvieratá v panike zranili a dole čakajúca druhá skupina lovcov s oštepmi a lukmi lov dokončila. Najkrajšia ukážka mesačnej krajiny badlands sa nachádza v provinčnom parku Dinosaur. Je tu najväčšie nálezisko dinosaurov na svete. Je jeseň, turistická sezóna skončila. Na parkovisku, ktoré počas sezóny poslúži stovkám automobilov, stojí teraz iba osamelý, pokazený jeep. Na budove informačného strediska je veľký nápis CLOSED. Všade je ticho.

Prejdem sa okolo opustených a prevrátených piknikových stolov. Na zemi sa váľa opadané lístie. Holé konáry stromov obscénne trčia k olovenej oblohe. Na každom kroku číha osamelosť. Dinosauri zmizli pradávno, ľudia na konci leta, prichádza čas, kedy ožívajú indiánsky duchovia. Ale zrazu sa v zahmlenom okne budovy čosi hýbe. Akási osamelá ľudská bytosť mi zľahka kýva na pozdrav.

Nedávna minulosť a súčasnosť

Ani bujná vegetácia, ktorá bola potravou pre dinosaurov, nezmizla bez stopy. V priebehu miliónov rokov obrovské paprade zuhoľnateli, a tak sa tieto rastliny stali v podobe uhlia pre zmenu potravou pre nenásytnú transkanadskú železnicu. Začiatkom dvadsiateho storočia pán Samuel Drummheller objavil bohaté uhoľné zásoby a na mieste bezvýznamnej osady položil základy mesta. Onedlho vznikli pozdĺž rieky ďalšie strediská, pretože v okolí sa započalo s ťažbou uhlia vo viac ako štyridsiatich baniach.

V roku 1913 bola otvorená železnica spájajúca Drummheller a Calgary a celá oblasť zakrátko po tejto udalosti prekvitala. Medené tabuľky na domoch pripomínajú tieto dobrodružné časy. Napríklad v dome, kde je dnes klenotníctvo sídlila lekárska spoločnosť, ktorej sa podarilo dohodnúť s vedením baní zdravotné poistenie pre baníkov a ich rodinných príslušníkov.

Na budove baru Alexandria text na mosadznej tabuľke opisuje iné stránky života v baníckom meste. Oblasť bola notoricky známa hazardnými hrami a alkohol mal veľký význam v živote baníckej komunity. Mnohé bary a každodenný ruch priťahovali zlodejov, podvodníkov a iných desperátov, takže v baroch a uliciach bolo často cítiť pušný prach a hvižďali guľky. V budove baru Alexandra bol zábavný podnik vždy. Po mnohých prestavbách, dostavbách a renováciach sa mesto rozhodlo, že budove vrátia jej vzhľad s tridsiatych rokov 20. storočia, kedy bol bar renovovaný vo vtedajšom módnom architektonickom štýle art deco.

Dnes je v uliciach mesta kľud. Ulice sú široké, udržiavané a čisté. Dinosauria horúčka prináša mestu pekný zisk. “Mesto je malé, ale dosť drahé,“ upozornil ma skúsený cestovateľ Ian Smith z Ontaria počas spoločnej cesty zo Thunder Bay na západ cez prérijné provincie Manitoba a Saskatchewan.

Počas jasných dní sa sa snehové polia a ľadovce blyštia, mraky sa dotýkajú vrcholkov hôr, ktoré vyzerajú z tejto vzdialenosti ploché, ako kulisy vystrihnuté z papiera. Dvesto kilometrov nie je v prérii veľká vzdialenosť. Do Calgary za veľkomestskou zábavou je ešte bližšie, takže mestečko Drumheller má vlastne celkom dobrú polohu. Mesto láka nielen turistov, ale aj nových usadlíkov. Je tu aj malé letisko, knižnica, aquapark, školy, prírodné divadlo v pieskovcovej kotline a mesto s takou dobrodružnou históriou by nebolo kompletné bez väzenia na okraji púšte. Ani ceny nehnuteľností nie sú v porovnaní s cenami služieb účtovaných návštevníkom alebo s cenami nehnuteľností na predmestiach Calgary vysoké. A tak sa mestečku v časoch veľkého sťahovania do veľkomiest darí. Život v malej púšti uprostred nekonečnej prérie plynie pomaly a príjemne.