Austrália a Oceánia
Austrálsky región, jedna zo šiestich hlavných suchozemských oblastí sveta zahŕňa Austráliu a odľahlé ostrovy Tasmánia, Nová Guinea, Nová Kaledónia, Nový Zéland, Melanéziu, Mikronéziu a Polynéziu.
Štáty Austrálie a Oceánie
Oceánia má rôzne ekonomiky od vysoko rozvinutých a globálne konkurencieschopných finančných trhov v Austrálii, Novej Kaledónii a Novom Zélande, ktoré sa umiestňujú vysoko v indexe kvality života a ľudského rozvoja, až po oveľa menej rozvinuté ekonomiky, ako sú Papua Nová Guinea, Indonézska Nová Guinea, Kiribati, Vanuatu a Tuvalu, pričom zahŕňa aj stredné ekonomiky tichomorských ostrovov, ako sú Palau, Fidži a Tonga. Najväčšou a najľudnatejšou krajinou Oceánie je Austrália a najväčším mestom Sydney.
- Americká Samoa
- Austrália
- Cookove ostrovy
- Fidži
- Francúzska Polynézia
- Guam
- Heardov ostrov a Mcdonaldove ostrovy
- Kiribati
- Kokosové ostrovy
- Marshallove ostrovy
- Menšie odľahlé ostrovy USA
- Mikronézia
- Nauru
- Niue
- Norfolk
- Nová Kaledónia
- Nový Zéland
- Palau
- Papua-Nová Guinea
- Pitcairnove ostrovy
- Samoa
- Severné Mariány
- Šalamúnove ostrovy
- Tokelau
- Tonga
- Tuvalu
- Vanuatu
- Vianočný ostrov
- Wallis a Futuna
Poloha
Oceánia zasahuje na západe k Novej Guinei, na severozápade k Boninským ostrovom, na severovýchode k Havajským ostrovom, na východe na ostrovoch Rapa Nui a Sala y Gómez a na juhu na ostrove Macquarie. Nezahŕňa tichomorské ostrovy Taiwan, Rjúkjú a Japonské súostrovie na okraji Ázie a Aleutské ostrovy Severnej Ameriky. Na jeho periférii sa Oceánia rozprestiera o 28 stupňov severne na Boninské ostrovy na severnej pologuli a o 55 stupňov južnejšie na ostrov Macquarie na južnej pologuli.
Oceánske ostrovy sa delia na štyri základné typy: kontinentálne ostrovy, vysoké ostrovy, koralové útesy a vyvýšené koralové plošiny. Vysoké ostrovy sú sopečného pôvodu a na mnohých sa nachádzajú aktívne sopky. Medzi nimi sú Bougainville, Havaj a Šalamúnove ostrovy. Oceánia je geografický región, ktorý zahŕňa Austráliu, Melanéziu, Mikronéziu a Polynéziu. Oceánia, ktorá sa rozprestiera na východnej a západnej pologuli, má rozlohu 8 525 989 kilometrov štvorcových a viac ako 41 miliónov obyvateľov. V porovnaní s kontinentmi je oblasť Oceánie najmenšia v pevnine a druhá najmenšia v populácii po Antarktíde.
Obyvateľstvo
Prví osadníci Austrálie, Novej Guiney a veľkých ostrovov na východ prišli pred viac ako 60 000 rokmi. Oceánia bola prvýkrát objavená Európanmi od 16. storočia. Portugalskí navigátori sa v rokoch 1512 až 1526 dostali na ostrovy Tanimbar, niektoré z ostrovov Caroline a na západnú Papuu-Novú Guineu. Pri svojej prvej plavbe v 18. storočí sa James Cook, ktorý sa neskôr dostal na veľmi rozvinuté Havajské ostrovy, vybral na Tahiti a po prvýkrát sledoval východné pobrežie Austrálie.
Príchod európskych osadníkov v nasledujúcich storočiach mal za následok významné zmeny v sociálnej a politickej oblasti. V modernejšej dobe sa čoraz viac diskutuje o štátnych vlajkách a túžba niektorých obyvateľov prejaviť svoju príslušnosť a identitu. Jaskynné umenie domorodých Austrálčanov je najdlhšou nepretržite praktizovanou umeleckou tradíciou na svete. Väčšina oceánskych krajín má parlamentný zastupiteľský demokratický systém viacerých strán, pričom cestovný ruch je veľkým zdrojom príjmu pre tichomorské ostrovy.
Podnebie
Na tichomorských ostrovoch vládne tropický dažďový prales a podnebie tropickej savany. V tropickom a subtropickom Pacifiku ovplyvňuje južná oscilácia El Niño poveternostné podmienky. V tropickom západnom Tichom oceáne je monzún a s ním spojené mokré obdobie v letných mesiacoch v kontraste so suchým vetrom v zime, ktorý fúka nad oceánom z ázijskej pevniny. November je jediný mesiac, v ktorom sú aktívne všetky povodia tropických cyklónov.
Na juhozápade regiónu, na austrálskej pevnine, je podnebie väčšinou púštne alebo polosuché, pričom južné pobrežné rohy majú mierne podnebie, napríklad oceánske a vlhké subtropické podnebie na východnom pobreží a stredomorské podnebie na západe. Severné časti krajiny majú tropické podnebie. Sneh často padá na vysočiny blízko východného pobrežia, v štátoch Viktória, Nový Južný Wales, Tasmánia a na území hlavného mesta Austrálie.
Väčšina regiónov Nového Zélandu patrí do mierneho pásma s prímorským podnebím, ktoré sa vyznačuje štyrmi odlišnými ročnými obdobiami. Podmienky sa líšia od extrémne vlhkých na západnom pobreží južného ostrova po takmer polosuché v strednom Otago a subtropické v Northlande. Sneh padá na južnom ostrove Nového Zélandu a vo vyšších nadmorských výškach na severnom ostrove.
Havaj, aj keď je v trópoch, zažíva veľa rôznych podnebí, v závislosti od zemepisnej šírky a jeho zemepisnej polohy. Napríklad ostrov Havaj hostí 4 (z celkových 5) klimatických skupín na ploche len 10 430 km2 podľa köppenských typov podnebia: tropické, suché, mierne a polárne. Havajské ostrovy dostávajú väčšinu zrážok počas zimných mesiacov (október až apríl). Niekoľko ostrovov na severozápade, napríklad Guam, je v období dažďov náchylných na tajfúny.
Fauna
Zahŕňa zvieratá ako rajské vtáky, vtákopysk obyčajný, kačice ostnaté a svetové koncentrácie cicavcov, ako sú klokani a ich príbuzní. Vegetačné rozdelenie zhruba zodpovedajúce tomuto regiónu sa nazýva austrálske kráľovstvo. Medzi rastlinami regiónu sú nápadné eukalypty, myrty, akácie a kazuaríny.
Jedinečnou charakteristikou austrálsko-oceánskej fauny je relatívny nedostatok pôvodných placentovcov a dominancia vačkovcov - skupiny cicavcov, ktoré chovajú svoje mláďatá v miešku, vrátane makropódov, vačice a dasyuromorfov. V púštnej Austrálii sú spevavé vtáky, vrabce, straky, kolibríky, havrany, lýrochvosty. Medzi prevládajúce druhy vtákov v krajine patria straka austrálska, havran austrálsky, chocholaté holuby a rybárikovec smejivý. Koala, emu, vtákopysk a klokan sú národné zvieratá Austrálie a tasmánsky diabol je tiež jedným zo známych zvierat v krajine. Goanna je dravá jašterica pôvodom z austrálskej pevniny.