Ázia
Ázia je najväčší a najľudnatejší kontinent Zeme, ktorý sa nachádza predovšetkým na východnej a severnej pologuli. Zdieľa kontinentálnu pevninu Eurázie s kontinentom Európy a kontinentálnu pevninu Afro-Eurázie s Európou aj Afrikou.
Štáty Ázie
- Afganistan
- Arménsko
- Azerbajdžan
- Bahrajn
- Bangladéš
- Bhután
- Britské indickooceánske územie
- Brunej
- Čína
- Filipíny
- Gruzínsko
- Hongkong
- India
- Indonézia
- Irak
- Irán
- Izrael
- Japonsko
- Jemen
- Jordánsko
- Južná Kórea
- Kambodža
- Katar
- Kazachstan
- Kirgizsko
- Kuvajt
- Laos
- Libanon
- Macao
- Malajzia
- Maldivy
- Mjanmarsko
- Mongolsko
- Nepál
- Omán
- Pakistan
- Palestínske územia
- Saudská Arábia
- Severná Kórea
- Singapur
- Spojené arabské emiráty
- Srí Lanka
- Sýria
- Tadžikistan
- Taiwan
- Thajsko
- Togo
- Turkménsko
- Uzbekistan
- Vietnam
- Východný Timor
Geografia
Ázia sa rozprestiera na ploche 44 579 000 štvorcových kilometrov (17 212 000 štvorcových míľ), asi 30% z celkovej rozlohy Zeme a 8,7% z celkovej rozlohy Zeme. Ázia je ohraničená na východe Tichým oceánom, na juhu Indickým oceánom a na severe Severným ľadovým oceánom. Hranica Ázie s Európou je historickým a kultúrnym konštruktom, pretože medzi nimi nie je jasné fyzické a geografické oddelenie. Je to do istej miery svojvoľné a od svojej prvej koncepcie v klasickom staroveku sa to pohlo. Rozdelenie Eurázie na dva kontinenty odráža kultúrne, jazykové a etnické rozdiely medzi východom a západom, z ktorých niektoré sa líšia skôr spektrom než ostrou deliacou čiarou. Najčastejšie akceptované hranice sú Ázia na východ od Suezského prieplavu, ktorá ju oddeľuje od Afriky. a na východ od Tureckej úžiny, pohoria Ural a rieky Ural a na juh od Kaukazu a Kaspického a Čierneho mora, ktoré ho oddeľujú od Európy.
Obyvateľstvo
Ázia je najváčšia aj počtom obyvateľov, ale aj hustými a veľkými sídlami, ako aj rozsiahlymi ťažko osídlenými regiónmi. Jej 4,5 miliardy ľudí (v roku 2019) tvoria zhruba 60% svetovej populácie.
Podnebie
Ázia má mimoriadne rozmanité klimatické podmienky. Podnebie sa pohybuje od arktického a subarktického na Sibíri až po tropické v južnej Indii a juhovýchodnej Ázii. V juhovýchodných častiach je vlhko a vo väčšine vnútrozemia je sucho. Niektoré z najväčších denných teplotných rozsahov na Zemi sa vyskytujú v západných častiach Ázie. Monzúnová cirkulácia dominuje naprieč južnými a východnými časťami kvôli prítomnosti Himalájí, ktoré nútia k vytvoreniu termálneho minima, ktoré v lete priťahuje vlhkosť. Juhozápadné časti kontinentu sú horúce. Sibír je jedným z najchladnejších miest na severnej pologuli a môže pôsobiť ako zdroj arktických vzdušných prúdov pre Severnú Ameriku. Najaktívnejšie miesto na Zemi pre činnosť tropického cyklónu leží na severovýchod od Filipín a na juh od Japonska.
Hospodárstvo
Ázia má najväčšiu kontinentálnu ekonomiku tak podľa nominálneho HDP, ako aj podľa PPP na svete a je najrýchlejšie rastúcim hospodárskym regiónom. [52] Od roku 2018 sú najväčšími ázijskými ekonomikami Čína, Japonsko, India, Južná Kórea, Indonézia a Turecko založené na HDP v nominálnej hodnote aj v PPP. Na základe Global Office Locations 2011 dominovala Ázia v kancelárskych lokalitách, pričom 4 z 5 najlepších v Ázii boli: Hongkong, Singapur, Tokio a Soul. Asi 68 % medzinárodných spoločností má svoje sídlo v Hongkongu.