Londýn – City of London
Pre niektorých ľudí mesto Londýn znamená len The City, čo je 8000 obyvateľov na ploche 2,6 km2, to je približne 1 štvorcová míľa. Preto má prezývku aj „Square Mile“. V pracovných dňoch tu pracuje až stovky tisíc ľudí. Stovky bánk, poisťovní, burzových a poisťovacích maklérov, právnici, investiční bankári a nadväzujúce služby – bary, reštaurácie, kaderníci, maséri, atď. Na tejto malej ploche sa údajne vytvára väčšina HDP Veľkej Británie. Sídli tu Bank of England, London Stock Exchange (Londýnska burza cenných papierov), aj poisťovacia tržnica Lloyd´s.
Slávna poisťovacia inštitúcia sídli v extravagantnej budove Lloyd´s Building na Lime street. Budovu navrhol slávny architekt Richard Rogers (okrem iného navrhol aj Centre Gourge Pompidou v Paríži) a postavená bola v roku 1986. Jej originalita spočíva v tom, že všetko technické príslušenstvo budovy je viditeľné zvonku budovy – schodište, výťahy, potrubia, atď.
Väčšina ľudí sa mylne domnieva, že Lloyd´s of London je poisťovňa v našom tradičnom ponímaní. Naopak, ide o „tržnicu“, kde sídlia syndikáty, patriace bohatým korporáciám, ale aj tradičným „Lloyds´ names“, čo boli historicky akýsi ručitelia. Každý „Name“ ručil svojím kapitálovým majetkom (vkladom) za upisované riziká. Dokonca v minulosti boli dva druhy names, veľký name ručil majetkom 750 000 libier, pričom „malý name“ rušil len do výšky majetku 250 000 libier. Toto je z ich pohľadu tradičné. Každý syndikát je zameraný na určitý druh rizík, najmä na námorné poistenie, letecké poistenie, atď. a každý syndikát je zaregistrovaný ako samostatná poisťovňa. Problém je v tom, že tento systém v posledných desaťročiach už niekoľkokrát skrachoval.
Iná budova v City, ktorá naozaj stojí za pozornosť, je SwissRe Building (druhá najväčšia zaisťovňa na svete), ktorej dali okoloidúci Londýnčania spontánnu prezývku The Gherkin (nakladaná uhorka), čo sa veľmi ujalo. Budovu postavila v roku 2003 stavebná spoločnosť SKANSKA. Ide o unikátnu stavbu, o ktorej budovaní som videl kedysi dlhý dokumentárny film.
Je tu aj The Shard (črep), oficiálny názov London Bridge Tower, je 310 metrov vysoký ikonický mrakodrap, aktuálne najvyššia budova vo Veľkej Británii. The Shard bol postavený v roku 2012, navrhol ho slávny taliansky architekt Renzo Piano. Budova má 72 poschodí, povrch je zložený z 11 000 sklených panelov. Je tu hotel, kancelárie, luxusné byty, reštaurácie a vyhliadková platforma navrchu. Vstupné je 28 £.
Kancelárska budova 20 Fenchurch Street má originálny tvar, keď s narastajúcou výškou sa rozširuje a pre svoj charakteristický tvar dostal prezývku The Walkie Talkie (vysielačka). Na vrchu 160 metrov vysokej budovy je Sky Garden, panoramatická vyhliadka na celý Londýn. Vstup je zadarmo s povinnosťou online rezervácie vopred, ale keď sme tam chceli ísť, rezervačný portál bol nefunkčný. Kvôli svojmu tvaru spôsobovala budova počas prvých rokov problémy – slnko sa odrážalo od zaoblenej fasády a spôsobovalo nadmerné ohrievanie okolia, čo spôsobilo poškodenie áut na ulici a rozpálenie chodníkov. Tento efekt si vyslúžil názov „Death Ray.“ Problém bol vyriešený inštaláciou tienenia na fasáde.
V City of London sú aj významné historické pamiatky. The Monument je pamätník venovaný tragickej historickej udalosti – veľkého požiaru v roku 1666, ktorý vznikol v City. Táto udalosť zatienila aj veľkú morovú epidémiu, ktorá požiaru predchádzala rok predtým.
Dominantou Londýna je St. Paul´s Cathedral, legendárna 111 metrov vysoká baroková katedrála, navrhnutá sirom Christopherom Wrenom a dokončená v roku 1710. Pôvodná katedrála zhorela pri veľkom požiari v roku 1666. Tento rok som tam už tretíkrát v živote a poctivo vyšliapem vyše 500 schodov až hore, odkiaľ je krásna vyhliadka na Londýn. Vystupujem tam so spolužiačkou Cecíliou z Ekvádoru, sama je prekvapená, že to dokáže a čuduje sa, na čo som ju nahovoril.
Tento športovo – kultúrny výkon mi príde vhod po posedení v neďalekej Cafe Rouge, kam sme sa vybrali so spolužiakmi na Cream tea. Ide o luxusný „olovrant“. Servírujú najkvalitnejší čaj na svete, po anglicky si do čaju prilejete mlieko. Na stôl prinášajú poschodové stojany so senvičmi a koláčikmi. Kalorická bomba!
Od začiatku 90-tych rokov 20. storočia sa začalo tvoriť nové finančné centrum v 4 km vzdialenom Canary Warf, kde sa usadilo veľa finančných inštitúcií. Teraz má Londýn teda 2 finančné centrá.