Silvester v Amsterdame
V Benátkach severu som bol už druhýkrát. No až teraz som si mohol Amsterdam vychutnať s dostatkom času a vidieť tak väčšinu hajlajtov.
Amsterdam je mesto postavené na kanáloch. Tie sú strategicky vybudované do prstencov, ktoré obklopujú historickú časť mesta. Bolo to tak myslené z ekonomických dôvodov, kvôli lodnej doprave a tiež z bezpečnostných, aby pomáhali pri obrane mesta. Po holandsky sa tieto kanály volajú Grachty.
My a grachty
Po kanáloch sa dá plaviť. Lístok na loď stojí okolo 20 EUR a máte na výber buď jednu hodinovú jazdu, alebo celodenný Hop on Hop off. My sme to už bohužiaľ nestíhali.
Wallen a Coffeeshopy
Amsterdam je nechvalne známy pre širokú turistickú verejnosť hlavne drogovým a sex turizmom. Ten tu funguje trochu ink ako napríklad v Prahe, je všetkým na očiach. Centrom pre turistov vyhľadávajúcich tieto potešenia je Štvrť červených lucerien (Red light district). Už od sedemnásteho storočia je štvrť Wallen, ako sa oficiálne volá, využívaná na vykonávanie obchodných transakcií medzi námorníkmi z blízkeho prístavu a armádou prostitútok. Dnes je štvrť veľkým turistickým lákadlom, keďže je prostitúcia tak verejná, že už viac ani nemôže byť.
Stovky výkladov s pracujúcimi ženami. Už od 49,90 bez DPH:)
Ďalšími lákadlami z kategórie „dark tourism“ sú Coffeeshopy. Keďže je v Holandsku marihuana do veľkej miery legálna, sú práve toto miesta, kde ju môžete beztrestne kúpiť a aplikovať. Samozrejme, že trávu môžete cítiť po celom meste. Ľudia hulia na ulici, na zastávke, v niektorých obyčajných baroch, na ceste z práce, do práce, domov atď.
Ok, môžete si povedať, že z toľkej slobody vzniká bordel a všade je veľká kriminalita. Že keď dáte ľuďom priveľkú voľnosť, tak sa nebudú vedieť vpratať do kože. Faktom však je, že v Holandsku je paradoxne menej požívateľov tvrdých drog, ako je európsky priemer. Tiež ma zarazilo, že za celých 8 dní, čo sme v Amsterdame boli, sme nevideli jediného policajta, a ani jedno policajné auto. Asi sa náš minister vnútra mýli v tom, ako zabezpečiť bezpečnosť v krajine:)
Tri galérie
V Amsterdame sme videli tri najdôležitejšie galérie. Každému návštevníkovi, ktorý má zmysel pre umenie odporúčam navštíviť každú z nich. Prvou je Rijksmuseum – Národné múzeum. Od roku 1800 sem umiestňujú najväčšie diela miestnych umelcov, či už obrazy, alebo iné artefakty. Najznámejším dielom, ktoré sa tu nachádza je asi Nočná hliadka od Rembrandta.
Nočná hliadka v Rijksmuseum.
Najväčšou galériou moderného umenia široko-ďaleko je Stedelijk museum. Môžete tu pokojne stráviť aj celý deň. Okrem starších diel od Picassa, Moneta a Renoira, tu nájdete aj množstvo diel súčasnej scény.
Ivka a Hodinový muž v Stedelijk museum.
Asi najúžasnejšu galériou, akú som v živote navštívil je Van Gogh museum. Tento postimpresionistický maliar dokázal neuveriteľným spôsobom vyjadriť na plátno viac, ako niekto tisíckami slov. Najväčšia zbierka jeho diel sa nachádza v múzeu venovanému len jeho osobe. Nájdete tu stovky obrazov a ešte v súčasnej dobe aj úchvatnú výstavu venovanú nie len Van Goghovým najväčším dielam, ale aj dielam Edvarda Muncha.
Silvester v Amsterdame
Pre návštevu Amsterdamu sme si zvolili špecifický dátum. Holanďania sú veselí, milí ľudia. Napodiv nikto nebol taký opitý, aby sme si museli dávať nejako zvlášť pozor. Len v meste trochu deti blbli s petardami. V prístave, ktorý sa volá Oosterdok je pri Námornom múzeu zaparkovaná krásna plachetnica. Na nábreží sa zhromaždili tisíce ľudí a bavili sa ako na jednej obrovskej open air diskotéke. Keď prišla polnoc, tak zpoza plachetnice vystreľovali ohňostroje. Úžasná show, doplnená hudbou a skvelou náladou zúčastnených.
Atmosféru celej návštevy utvárajú aj tisíce bicyklov, vôňa syrov, všadeprítomná voda a mnoho ďalších zábaviek. Atrakcií je v meste mnoho, to by som sa ale asi nedopísal. Zopár ich uvidíte na fotkách v galérií, ostatné treba zažiť na mieste.