Alberobello – cesta do rozprávky

V čase celosvetovej pandémie v sobotu 12. septembra 2020 odchádzam skoro ráno z mesta Matera v provincii Basilicata smerom na juhovýchod, aby som prekročil hranice s Apúliou a vošiel na územie medzi pobrežím Iónskeho a Jadranského mora, kde sa týči veľká vápencová plošina Murgia (len 473 m nad morom ). Má zvláštnu krasovú geológiu. Krajina je plná dier a roklín, cez ktoré bublajú malé potoky a rieky, ktoré vytvárajú obrovskú špongiu. V srdci Murgie leží idylické zvlnené zelené Údolie Itria (Valle d’Itria), popretkávané suchými múrmi, vinicami, mandľovými a olivovými hájmi a kľukatými poľnými cestami. Najväčšou turistickou atrakciou je ľudová architektúra, malebné stavby trulli.

Vchádzam do legendárneho mestečka Alberobello a zaparkujem kúsok od Baziliky svätých Cosma a Damiána. Kostol je zavretý. Mám patáliu s fotoaparátom, odtrhol som si kryt, ktorý chráni pamäťovú kartu. Vyrieši to kúsok priesvitnej lepiacej pásky, ktorý si vyžobrem od predavača v papiernictve. Po nenáročnej prechádzke dolu ulicou Viktora Emanuela II. sa už teším z výhľadu na oblasť domčekov trulli zo známej vyhliadkovej terasy. Potom zídem medzi domčeky a trochu sa tu túlam a fotím a filmujem. Je to tu naozaj ako v rozprávke. Všetko čisté, úhľadné a nachystané na turistov.

Trullo je „jednoizbový“ domček s kruhovým pôdorysom a kužeľovitou strechou. Dodnes zachovalé trulli pochádzajú zhruba zo 16. storočia, je však pravdepodobné, že sa stavali aj stovky rokov predtým. Biele obvodové múry sa budovali z dvoch vrstiev – vnútorná z kamenných kvádrov a vonkajšia z kamenných dlaždíc bez cementu, aby nemuseli ľudia platiť dane a mohli kedykoľvek domček jednoducho rozobrať. Strecha má šedú farbu a celá stavba vyzerá ako veža. Väčšina trulli má len jednu miestnosť s rôznymi výklenkami vo vnútri, kde spia deti. Sú aj dvojmiestne stavby, vtedy však majú 2 veže. Niektoré trulli slúžia aj ako sklady – sýpky.

Začína príjemne páliť slnko, aj rozmýšľam, že si sadnem na kávu, ale nakoniec sa pomaly poberiem ďalej podľa plánu. Chcel by som sa ešte dnes posunúť na juh a veru je tu čo vidieť. Sem do Alberobello sa rozhodne chcem čo najskôr vrátiť.

Smelý Zajko, autor článku
Smelý Zajko

Cieľom je osvietenie. Prostriedkom je permanentná cesta okolo sveta.

Zobraziť články >