Americký sen sa volá Harley Davidson

#usa2012 17.9.2012

V roku 1903 v meste Milwaukee v americkom štáte Wisconsin istý 22-ročný mladý pán William S. Harley a jeho priateľ z detstva Arthur Davidson po dvojročnom vývoji uviedli na trh prvý moderný motocykel, aj za pomoci  Arthurovho brata Waltera Davidsona. Viac ako 100 rokov teda funguje azda najúspešnejšia značka motocyklov na svete. Ide o viac ako len motorku na prepravu z bodu A do bodu B. Harley Davidson je symbolom elegancie, slobody, vzdoru a inovácie. Harley Davidson je prvotriedna značka, preverená časom a miliónmi spokojných zákazníkov.

Harley Davidson - model z roku 1917

Harley Davidson – model z roku 1917

Vo štvrtok ráno 13.9.2012 máme naplánovanú návštevu Múzea Harley Davidson. Pri vchode nás víta kto iný ako motorkár v kostýme, akoby sa práve vrátil z Route 66. Platíme 16 USD na osobu, mohli sme si priplatiť 4 doláre za audio zariadenie s výkladom v angličtine, nevidíme za tým žiadnu pridanú hodnotu, preto zdvorilo odmietame.

Harley Davidson - elegantný model

Harley Davidson – elegantný model

Vidíme neuveriteľné množstvo nablýskaných historických modelov od spomínaného roku 1903 po 80-te roky minulého storočia. Harley Davidson je súčasťou modernej americkej histórie. Používali sa v armáde, boli aj pri vylodení v Normandii za druhej svetovej vojny. Obdivujeme harley policajný, harley poštový, harley pretekársky pri pretekoch do vrchu alebo na velodrome – dráhe podobnej ako pri cyklistických dráhových disciplínach.

Harley Davidson - súčiastky tvoria harmonický celok

Harley Davidson – súčiastky tvoria harmonický celok

Špeciálny prístroj, kde si sami regulujete otáčky krútením kolieska s páčkou, vám demonštruje zvuk pri rôznych rýchlostiach. Je tu trenažér, chytíte rukoväte a pociťujete stabilitu motocykla. V jednej miestnosti je harley rozobratý na súčiastky, ale predsa naaranžovaný tak, aby bolo vidno jeden celok, súčiastky sú rozložené v priestore, aby sme si uvedomovali zložitosť a harmóniu jednotlivých dielov.

Harley Davidson "Raketa"

Harley Davidson „Raketa“

Osobitnou témou sú motory – rôzne druhy vystavené v celku, ďalej motory ukázané zo všetkých strán ako priehľadné modely buď statické alebo v pohybe, aby sme videli súhru valcov, piestov a ventilov, iné sú zasa rozrezané tak, aby sme mohli študovať súčiastky v rezoch. Vystavujú aj osobitne nádrže, oblečenie, odznaky a doplnky, veď tieto motorky a všetko okolo nich sú aj ozdobou histórie amerického dizajnu.

Harley Davidson - model "Rýchla donáška"

Harley Davidson – model „Rýchla donáška“

A rôzne príbehy z histórie Harley Davidson – slávni ľudia, dobové fotografie z rôznych období, pretekárske diplomy, prvá žena, ktorá preslávila výrobok po celej Amerike a vyhrávala jedni preteky za druhými. V detskom kútiku sú pripravené bundy, okuliare – imidžovky a šiltovky, môžeme sa fotiť.

Harley Davidson Barby

Harley Davidson Barby

Harley Davidson - Smelý Zajko na motorke

Harley Davidson – Smelý Zajko na motorke

A opäť motocykle, od normálnych až po kusy, vyrobené na mieru, napríklad v štýle „Ja som Elvis v Las Vegas“ alebo v šýle „raketový pekelný stroj“ a podobne. Choďte sa tam pozrieť, je to na 400 West Canal Street, Milwaukee 53201 WI.

Smelý Zajko, autor článku
Smelý Zajko

Cieľom je osvietenie. Prostriedkom je permanentná cesta okolo sveta.

Zobraziť články >