Angkor Wat – chcete požehnanie?
Keď nerátam Čínsky múr, existujú 3 najväčšie historické pamiatky na svete a všetky sú v juhovýchodnej Ázii. Najväčší je nepochybne Bagan v Mjanmarsku, ten sme mali možnosť navštíviť na jeseň roku 2000, potom Borobudur na indonézskom ostrove Jáva, kam sa ešte len chystáme, a bájny kmérsky chrámový komplex Angkor v Kambodži. Dnes 5. januára 2019 konečne uvidíme Angkor Wat, na ktorý intenzívne myslíme a debatujeme o ňom už 20 rokov.
V našom skvelom hoteli Royal Crown Hotel & Spa v meste Siem Reap si objednáme auto so šoférom, to je tu bežný spôsob premiestňovania sa medzi pamiatkami. Niektorí sa prepravujú aj tuktukom, ale napriek nízkej cene sme to vyhodnotili ako neprijateľné. Lepšie je mať k dispozícii pohodlné klimatizované auto, od centra Siem Reapu je historický areál vzdialený viac ako 20 km. Tuktuk je vhodný len na krátke pobehovanie po meste.
Pred návštevou Angkoru si musíme najskôr kúpiť lístky, čo sa odohráva na úplne inom mieste, v celkom veľkej kamennej budove, ktorá pripomína vstupnú halu na železničnej alebo autobusovej stanici. Berú to tak vážne, že nás dokonca odfotia a fotografiu prenesú na vstupenku. Angkor je suverénne najdôležitejšou turistickou atrakciou a najvýznamnejším miestom Kambodže, o čom svedčí aj skutočnosť, že je vyobrazený aj na štátnej vlajke.
Kmérska ríša vznikla už v 9. storočí a boli to vyznávači hinduizmu. Stali sa jednou z najdôležitejších civilizácií v juhovýchodnej Ázii. Angkor Wat znamená hlavné mesto chrámov a bol postavený v polovici 12. storočia na počesť hinduistického boha Višnu. Kméri až v 13. storočí prešli postupne k budhizmu. Dnes je naozaj horúci deň, až neskôr pochopíme, prečo si niektorí ľudia kupujú 3-dňový alebo týždňový lístok. Za jeden deň sa všetky chrámy prosto nedajú v tomto pekle stihnúť.
A už sme tu. Prejdeme cez most nad jazierkom s leknami a kocháme sa pohľadmi na exteriér paláca. Priestory okolo stavieb sú rozľahlé, Celý areál Angkor sa rozprestiera na ploche 162 hektárov. Samotný palác má zastavanú plochu asi 1 štvorcový kilometer. Stavba je riešená v 3 úrovniach – vonkajšie hradby okolo paláca merajú 1500 x 1300 m. Basreliéfy a sochárske diela zdobia takmer každú stenu chrámu. Je tu asi 2000 vytesaných Apsarov – nebeských tanečníkov a zobrazenia výjavov z vojny, hinduistických legiend a každodenného života.
Na južnej hradbe sú scény neba a pekla, na východnej hradbe má priestor hinduistická legenda o vylievaní oceánu mlieka. Hlavná veža na tretej úrovni obsahuje štyri sochy Budhu. Uctievanie týchto sôch prináša vraj veľa šťastia. V útrobách paláca sú dlhé chodby, kde občas nájdeme sochu alebo maľbu, či miesto, kde sa ľudia modlia. Pri každom takom mieste so sochou Budhu a pozapichovanými vonnými dymiacimi tyčinkami sa vyskytuje mních. Keď ho požiadate o požehnanie, za mierny poplatok vezme mokrú metlu a trochu vás vyobšíva po hlave a pleciach. Mních sa mi sám ponúka, no ja odmietam.
Po hodinovej prehliadke sme už dosť pripečení zo slnka a pokračujeme ďalším chrámom Bayon v oblasti centrálneho Anghor Thom, Je zaujímavé, že ho neobklopujú žiadne hradby ani vodné priekopy a je údajne posledný chrám, postavený v starom kmérskom štýle. Charakterizujú ho ľudské tváre, vytesané do jednotlivých vežičiek. Je tu až 54 veží. Z nich hlavná je umiestnená v centrálnej polohe a nazýva sa Zlatá veža. Zo všetkých štyroch svetových strán má vytesané tváre. Je pikantné, že historici sa nevedia zhodnúť, tváre ktorých panovníkov sú vyobrazené na vežičkách.
Hlavná chrámová hora je lemovaná dvoma galériami. Tieto galérie sú domovom veľkého množstva bažoristických scén zobrazujúcich historické udalosti. Predpokladá sa, že vonkajšia galéria má vyše 11 000 vytesaných postáv. Pred vstupnou vežou na východe sú zobrazené postavy Apsarov, nebeských tanečníkov v rôznych pózach.
Je dosť náročné pohybovať sa medzi rozpálenými hradbami, preto dozrel čas na kokosovú prestávku. Kokosové mlieko nás vzpruží, nasadneme do klimatizovaného auta a odvezieme sa o kúsok ďalej.
Anghor Thom je areál s viacerými chrámami, len sa mi už z extrémneho tepla zatemňuje mozog, tak strácam prehľad. Obaja máme krízu, preto na vysokú stavbu sa nám nechce vyliezť po schodoch. Auto nás presunie o pár kilometrov ďalej, vo vychladenom aute sa preberieme.
Asi kilometer sa presúvame z parkoviska cez tropický lesík. Ta Prohm je azda najpôsobivejší chrám celej oblasti, je budhistický a zasadený v džungli. Po stáročia ho obrastajú hrubé korene stromov ako chobotnice. Príroda pomaly ničí to, čo človek vytvoril. Zároveň to pôsobí veľmi fotogenicky. Bohužiaľ, proti agresívnym a premotivovaným Číňanom, čo tu pobehujú, nemáme šancu na dobrý záber. Ustavične zavadzajú. Je ich tu asi miliarda a sú bezohľadní.
Prídeme späť k nášmu autu dlhšou cestičkou cez džungľu a oznámime šoférovi, že by sme už radi išli domov. Pozrie sa na nás s porozumením a konštatuje, že dnes je mimoriadne horúco. Keď to vraví on, ktorý tu žije, to už je čo povedať. Aj tak sme už videli dosť a musíme si niečo nechať aj na budúcu návštevu.