Bearizona

15.4.2014

Dnes je špeciálny deň, Marianka má narodeniny a vymysleli sme, že pôjdeme pozrieť zvieratká. Marianka miluje a dobre pozná všetky zvieratá. Vyskytujeme sa na Historic Route 66 v Arizone a smerujeme zo západu na východ. Pri mestečku Williams je známe miestne safari Bearizona.

Víta vás Bearizona v Arizone

Víta vás Bearizona v Arizone

Prehliadka je rozdelená do dvoch oddelených častí – safari a ZOO, ako ju poznáme aj u nás. Hneď za vstupom začína safari na vlastnom aute. Tabule upozorňujú, že najmä v sektore medveďov a bizónov musíme nechať zatvorené okná, v žiadnom prípade nesmieme vystupovať a podľa možností radšej ani nezastavovať. Zvieratá sú oddelené v akýchsi výbehoch s vysokými plotmi, pričom medzi jednotlivými sektormi prechádzame cez veľkú otvorenú bránu a niekoľkometrovými úsekmi po oceľových valcoch.

Čudujeme sa, že zvieratá neprejdú z jedného sektora do druhého, napríklad vlky k srnkám, to by asi nerobilo dobrotu. Neskôr nám zriadenec vysvetlí jednoduché účinné zabezpečenie, spočívajúce v tom, že priechody medzi sektormi majú valce nabité elektrinou, čo gumeným pneumatikám auta nevadí, čiže my návštevníci sme izolovaní, ale zver prechádzať nemôže, lebo by dostala ranu od elektriky. Rovnako sú elektrinou nabité aj ploty. Aké dômyselné a na pohľad to vôbec nevyzerá, že by zvieratá boli uväznené.

Biele bizóny, Bearizona v Arizone

Biele bizóny, Bearizona v Arizone

Postupne teda vidíme kozy, bizóny, vlky, somáre, medvede a iné zvieratá. Na voľnom priestranstve – veľkej lúke sa pasie stádo bizónov, sú medzi nimi aj biele bizóny. Urobíme koliesko okolo nich a potom sa zaboríme do lesa, kde obdivujeme ostatné spomínané zvieratá. Na jednej strane sme radi, že sme v tieni a nepraží na nás arizonské slnko, na druhej strane sú tu pre fotenie dosť zlé svetelné podmienky a naviac nemôžeme sa k zvieratám úplne priblížiť, skôr ich musíme vyzerať, aby sa nám ukázali spoza stromov. Majú skutočne veľký životný priestor.

Bizóny už pre nás nie sú až také vzácne, keďže za posledný mesiac sme ich videli desiatky počas našich potuliek po stredozápade a najviac ich bolo na Antilopom ostrove na Veľkom soľnom jazere v Utahu a v Yellowstonskom národnom parku.

Medvede čierne, Bearizona v Arizone

Medvede čierne, Bearizona v Arizone

Vzrušujúce sú pre nás vlky, ktoré len tak jednoducho vo voľnej prírode nezbadáte a zlatý klinec programu obstarávajú jednoznačne medvede. V tomto prípade ide síce „len“ o baribaly, čiže medvede čierne, nie grizzly, a naviac sú tu takmer výlučne mláďatá, ale keď prechádzame cestičkou krížom cez medvedí výbeh, ani nedýchame. Medvedíky sa hrajú a my sme im ukradnutí.

Po safari nasleduje normálna zoologická záhrada, auto odstavíme na parkovisku a prechádzame sa pomedzi voliéry so zvieratami. Najviac pozornosti vzbudzujú mývaly s krásnymi chvostami, tmavé kozy, s ktorými sa môžete pomaznať a samozrejme, opäť medvede. Je zvláštne, že ide o medvede čierne – baribaly, ale v medveďom priestore je jeden čierny ako sa patrí a druhý baribal je sfarbený do hneda.

Oslávenkyňa s kozou, Bearizona v Arizone

Oslávenkyňa s kozou, Bearizona v Arizone

Dáme si obed, čo nám zabalili včera v reštaurácii. Jedla bolo tak strašne veľa, že máme aj na druhý deň čo robiť, aby sme ho zjedli. V bufete prikúpim malú porciu nachoz, čo sú vlastne zemiakové (alebo kukuričné?) lupienky, poliate syrom. Chceli sme to konečne ochutnať a je to hnusné. Nechápem a asi nikdy nepochopím Američanov, že sa dokážu napchávať týmito fasfoodovými „produktami“, keď majú všade dostatok lacnej kvalitnej stravy. Ako keby nám chceli pokaziť skvelú náladu, to sa im však nepodarí.

Na Bearizonu vám stačí pol dňa času, ktorý je dobre investovaný, keď máte radi zvieratá. Je to fyzicky nenáročné a pohodové. Prístup je jednoduchý a celkovo to stojí zato.

Smelý Zajko, autor článku
Smelý Zajko

Cieľom je osvietenie. Prostriedkom je permanentná cesta okolo sveta.

Zobraziť články >