Betlehemy v Betleheme

19.7.2014

Palestínska autobusová stanica sa nachádza len niekoľko blokov od nášho hotela v Arabskej štvrti v Jeruzaleme a cesta pomalou chôdzou nám trvá sotva 10 minút. Zaplatíme smiešnu cenu za cestovný lístok a o dvadsať minút sme pred Betlehemom. Od autobusu musíme prejsť cez hraničný terminál, čo je neuveriteľný labyrint múrov, mreží, bezpečnostných koridorov, ako keby sme vchádzali do najprísnejšie chráneného väzenia alebo vojenskej pevnosti. Neďaleko nemôžeme prehliadnuť obrovský múr, ktorý ľudia postavili proti iným ľuďom. Ako neskôr poznamenal taxikár: „Toto je náš Berlínsky múr.“, naozaj smutné. Za monštróznym „hraničným priechodom“ medzi Izraelom a Palestínou sa ocitneme v časti Palestíny, nazývanej Západný breh Jordánu.

Hraničný priechod, Izraelsko - palestínska hranica

Hraničný priechod, Izraelsko – palestínska hranica

Mesto sa nachádza pred nami asi 5 km, na parkovisku čaká 20 taxíkov, pripravených súťažiť o v tomto období ojedinele sa vyskytujúcich turistov. Začínajú skúšať na cene 40 šekelov za osobu, spolu by sme teda mali zaplatiť 80 šekelov. Trváme na cene 10 šekelov, nakoniec sa dohodneme na 30 za oboch. Nasadneme do auta a dvaja konkurenti sa hádajú, až nás požiadajú, aby sme presadli do susedného auta. Presadneme si a pre istotu si chcem potvrdiť cenu 30 šekelov za obidvoch. Šofér vraví: „30 za jedného a 30 za druhého“. V tom momente prestáva vyjednávanie, vystúpime z auta, už nás to nebaví. A vyberieme sa pešo do mesta, nechávajúc taxikárov za chrbtom. Priskočia zo dvaja: „Tak dobre, 30 šekelov za oboch!“. Som nekompromisný: „Nie, obchod bol zrušený, naša cena je 10 šekelov za obidvoch.“ Povedal som to tak, aby to počuli aj všetci ostatní. Pokojne kráčame naším smerom a tvárime sa, že nás už taxikári nezaujímajú, za sebou opäť počujeme hádky. Po 30 metroch nás dobehne jedno úplne iné auto: „Nasadnite!“. Pýtam sa: „Odveziete nás za 10 šekelov?“ Chlapík súhlasne prikývne. Dosiahli sme pokles ceny na absolútne dno (10 šekelov sú asi 2 eurá) a ja mám pocit malého víťazstva.

Vianočný stromček v Betleheme, Palestína

Vianočný stromček v Betleheme, Palestína

Vchádzame na hlavné námestie s veľkým vianočným stromčekom, pod ním je betlehem. Predstavte si – betlehem v Betleheme! Oproti je informačné stredisko a reštaurácia s palestínskou kuchyňou, kde si dáme obed, znamenitú jahňacinu s jogurtovou omáčkou a kuskusom. Pýtame sa čašníka, aká je primeraná cena za taxík z mesta po hranicu s Izraelom, vraví, že 15 šekelov je férová suma. Obďaleč je slávny chrám – Kostol Narodenia pána. Ideme sa tam pozrieť. Stretávame veľa zahraničných turistov, prevládajú Rusi. Kostol obsahuje pozoruhodný interiér so vzácnymi lustrami a relikviami. Ukradomky počúvame výklad v ruštine.

V uliciach Betlehemu, Palestína

V uliciach Betlehemu, Palestína

Na opačnej strane námestia je mešita, je čas medzi bohoslužbami, prihovorí sa nám miestny moslim – muž v stredných rokoch a srdečne nás pozýva dnu. Vyzujeme sa, Marianka si oblečie šatku, vybehneme hore schodmi a sme v prázdnej modlitebni na poschodí. Interiér je zariadený jednoducho – záclony na oknách, niekoľko políc s knihami so svätým písmom, na podlahe pestrý a už dosť zošľapaný koberec. Na stene sú klasické ciferníkové hodiny, nad nimi digitálny terminál so svietiacimi časmi dnešných bohoslužieb. Pravoverní moslimovia sa modlia šesťkrát denne, nad 6 časmi žiari ešte čas nasledujúcej bohoslužby. Som rád, že tu môžeme byť, pretože v starom meste Jeruzalema nás včera nechceli pustiť do hlavného Dómu samozvaní strážcovia, mali sme možnosť nazrieť len do menších motlitební, roztrúsených po uliciach starého mesta. Neviem ako mohli rozoznať, že sme „neveriaci“. Pripadali mi akýsi premotivovaní.

V mešite, Betlehem, Palestína

V mešite, Betlehem, Palestína

Prečo je Betlehem taký významný? Mesto má len asi 30 000 obyvateľov a mimoriadne bohaté a vzrušujúce dejiny. Je kultúrnym centrom Palestíny. Striedavo bolo počas svojej dlhej histórie ovládané Arabmi, Rimanmi, pravoslávnymi kresťanmi, katolíkmi, Mamelukmi. patrilo Osmanskej ríši, neskôr Veľkej Británii a Izraelu. Židia veria, že je rodiskom kráľa Dávida, ktorý tu bol korunovaný. Kresťania zasa majú svojho Ježiša Nazaretského, ktorý sa tu narodil pred viac ako 2 000 rokmi.

Prechádzame sa uličkami mesta, nazízame do nespočetných obchodov s predraženými suvenírmi, prevládajú motívy božieho dieťaťa, najmä kríže a betlehemy vyrezávané z olivového dreva. Natrafíme na Kláštor Milostiplnej najsvätejšej sviatosti, túlame sa po jeho chodbách a pozrieme si aj priľahlý cintorín. Pomaly sa vyberieme po korze a nasávame atmosféru slávneho mestečka. Míňame niekoľko kostolov, medzi nimi Sýrsky ortodoxný kostol sv. Márie, či Evanjelický luteránsky kostol Vianoc. Hlavná ulica sa mení na tržnicu. Predavači nie sú otravní ako inde v arabskom svete, ale slušní a pokorní. Vyžaruje z nich pokoj a akýsi smútok. Kúpime opasok a predavač sa nám sťažuje, že sa im v poslednom čase zhoršili životné podmienky, čo zapríčinil vznik palestínskeho štátu a následná izolácia od izraelskej civilizácie. Dospelí väčšinou nemajú prácu a ich deťom chýba primeraný prístup k vzdelaniu.

Vitajte v Palestíne!

Vitajte v Palestíne!

Vezmeme si taxík a naozaj stojí 15 šekelov. Taxikár nás upozorňuje na ich „Berlínsky múr“, pomaľovaný grafiti. Nechcem a nemám právo nikoho odsudzovať, sme s Mariankou len príležitostní návštevníci tohoto božieho mesta, ale tieto prekážky sa nám vôbec nepáčia, niečo podobné sme kedysi zažili. Prechádzame okolo známej skupiny taxikárov, kupujeme kilo banánov od pouličného predavača. Zúfalý a unavený chlapec sa nám snaží predať pohľadnice, prenasleduje nás až k vstupu do bezpečnostného koridoru, no my utečieme do železobetónovej pevnosti hraničného priechodu.

Zamýšľame sa nad tým, ako mohli neďaleko svätého mesta vytvoriť ľudia také monštrum, ktoré vyžaruje toľko negatívnej energie. Násilie koncentrované do betónu a železa! Domov do Jeruzalema sa vraciame za tmy, pokojné obytné židovské štvrte budia dojem nevinnosti, akoby sa ich nami prežitý deň vôbec nedotýkal.

Smelý Zajko, autor článku
Smelý Zajko

Cieľom je osvietenie. Prostriedkom je permanentná cesta okolo sveta.

Zobraziť články >