Bizóny pri Veľkom soľnom jazere
Dnes je prvý októbrový deň roku 2012 a nás čaká dlhá štreka z metropoly Utahu, kde sme včera zažili kopec zábavy s pojazdnou šliapacou krčmou, mormónov a uleteného penzistu s vyčačkaným autom. Naším cieľom je 360 míľ vzdialený Yellowstonský národný park, po ceste si však nenecháme ujsť pohľad na ďalší jedinečný zázrak prírody Veľké soľné jazero (Great Salt Lake).
Ide o najväčšie soľné jazero na západnej pologuli a najväčšie jazero v USA, keď nepočítame Veľké jazerá (Great Lakes) na východe, čo sa rozprestierajú medzi USA a Kanadou. Plocha vodnej hladiny je premenlivá a historicky kolíše od 2460 km2 až do 8500 km2, a to v závislosti od výdatnosti svojich prítokov a od ďalších klimatických podmienok.
Na zoznámenie s týmto Americkým Mŕtvym morom si vyberáme miesto, ktoré máme takmer po ceste a predsa také malebné a významné, že tu urobili štátny park. Volá sa Antilopí ostrov (Anthelope Island). Za mestom odbočíme z diaľnice číslo 80 a po niekoľkých míľach nabehneme na asi kilometer dlhý násyp (hrádzu), potom nasleduje ostrov a návštevnícke stredisko.
Hneď pri parkovisku sa pasú 4 bizóny. Trochu s malou dušičkou vystupujeme z auta, od budovy nás oddeľuje asi trikrát väčšia vzdialenosť ako od bizónov. Potom si povieme: „Veď sú to len väčšie chlpaté kravy“. A už sa nebojíme. Pozrieme si dokumentárno-náučný film o jazere a ostrove.
Voda v jazere je niekoľkonásobne slanšia ako v oceáne, preto mnoho ľudí využíva tento jav na plávanie, alebo skôr vznášanie sa na hladine, podobne ako v Mŕtvom mori. Je tu niekoľko pláží, kde ľudia trávia čas, teraz sú však prázdne, je už pokročilý dátum na kúpanie. Ochranári nedovoľujú stavať monštrózne hotely, reštaurácie, či iné stavby, je tu iba zopár požičovní kajakov a iného športového náradia. Veľké soľné jazero je len niekoľko míľ od veľkomesta bezpečnou oázou pokoja a oddychu.
Z diaľky sa javí ostrov pustý, ale v skutočnosti je na ňom zastúpených prekvapujúco veľa druhov rastlín a živočíchov. Ostrov bol dlho bez antilop, podľa ktorých je pomenovaný, pretože boli ľuďmi úplne vykynožené, až v roku 1993 boli znovu nasadené na ostrov a dnes ich je tu už vyše 1000 kusov. Zastúpených je veľa druhov vtákov. Najatraktívnejšie sú však bizóny, tých je viac ako 600 kusov a dobre sa im na tomto chránenom území darí. Jazero (alebo more?) je vďačným pracoviskom pre vedcov rôznych špecializácií – biológov, paleontológov, zoológov a podobne.
Urobíme okruh so zastávkami na fotenie pri niekoľkých vyhliadkových bodoch, stretávame ďalšie pokojne sa pasúce bizóny. Po hrádzi sa vrátime na diaľnicu a uháňame na sever v ústrety ďalším dobrodružstvám.