Boží chrám Matky prírody Bryce

#usa2012 18.10.2012

Zastavujeme pri hlavnej ceste a pozorujeme prérijné antilopy z otvoreného okna auta. Sú tri kusy, vzdialené asi 50 stôp na lúke, nemajú rešpekt, tu im nikto neubližuje, pasú sa a komunikujú medzi sebou. Ďalšie dve autá zastavujú a opatrne z nich vychádzajú ľudia s fotoaparátmi a kamerami, jeden muž si potichu rozkladá statív.

Mohli by sme zostať aj dlhšie ako 10 minút, rozhodneme sa presunúť ďalej. Je teplé slnečné predpoludnie, sme v Národnom parku Bryce (Bryce National Park) v juhozápadnom Utahu. Nejde o klasický park s jedným či dvoma veľkými kaňonmi, ale o 10 nezávislých amfiteátrov, kde sú zo skál Matkou prírodou vytesané farebné sochárske diela nesmiernej estetickej hodnoty.

Bryce Canyon National Park, Utah

Bryce Canyon National Park, Utah

Pomerne veľké rozdiely v nadmorskej výške medzi jednotlivými časťami parku až do vyše 3000 m nad morom spôsobujú rozmanitosť rastlinných a živočíšnych druhov, tzv. biodiverzitu. Sú tu až tri klimatické pásma – pásmo smrekového a jedľového lesa, pásmo borovicového lesa a pásmo píniovo-jalovcového zmiešaného lesa. Žije tu viac ako 100 druhov vtákov, desiatky cicavcov, a viac ako tisíc druhov rastlín.

Ako postupne stúpame od jedného vyhliadkového bodu k druhému, cítim tlak v ušiach z vysokej nadmorskej výšky. Na vysokom strome pozorujeme párik havranov ako medzi sebou hlasno diskutujú. Sú pre nás dobrým objektom pre filmovanie a fotenie. Urobíme si nenáročnú polhodinovú prechádzku po vyznačenom chodníku a debatujeme o tom, kde sa asi môže skrývať puma. Čaká na strome alebo je zalezená za skalami?

Bryce Canyon, Utah

Bryce Canyon, Utah

Odrazu počujem češtinu a prihovorím sa mladému páru z Prahy. Cestujú už 3 týždne po národných parkoch juhozápadu USA, kam si odskočili z workshopu na univerzite v Boulderi v Colorade. Ťahá ich to aj do neďalekého Las Vegas.

Vraciam sa myšlienkami ku kamennej nádhere jedinečných stĺpov zvaných hoodoos, ktoré údajne vyformovala dažďová voda a ľad, keď sa premieňali na vápenec. Nie som odborník, preto zjednodušujem. Geológovia tvrdia, že vytváranie týchto útvarov bolo také zložité, že ich popis by mohol zabrať celú hrubú učebnicu.

Bryce Canyon National Park, Utah

Bryce Canyon National Park, Utah

Sústredím sa a preciťujem pohľad na detaily a vnímam celok. Akoby som bol v chráme Matky prírody a tieto skalné útvary sú raz oltáre, inokedy gigantické organy v kostole pod holým nebom. Vidno občas aj akoby vytesané postavy zvierat, ľudí alebo svätých. Potrebujem len trochu fantázie, aby všetko ožilo.

Vystúpime až na Rainbow Point, najvyšší dostupný bod národného parku, kde trochu fúka. Tlak v ušiach sa stupňuje, dýcha sa čoraz ťažšie. Fyzické ťažkosti sú však zanedbateľné v porovnaní so silným emocionálnym zážitkom, aký mávam pri východe z niektorej svetovej galérie. Cesta z Národného parku Bryce vedie cez malý, o to však krajší Red Canyon, čo je čerešnička na dnešnej slávnostnej 10-poschodovej torte.

Préria a bizóny, Bryce Canyon, Utah

Préria a bizóny, Bryce Canyon, Utah

Máme pred sebou vyše 100 míľ presunu po južnom Utahu, okolo cesty sa vlní slnkom vyprahnutá préria a v diaľke vidíme stádo pasúcich sa bizónov ako prísľub ďalších božích zážitkov.

Smelý Zajko, autor článku
Smelý Zajko

Cieľom je osvietenie. Prostriedkom je permanentná cesta okolo sveta.

Zobraziť články >