Brána na Západ

20.6.2015

Počas našich potuliek po USA na jeseň v roku 2012 náš strážny anjel vo svojej nekonečnej dobrote, štedrosti a veľkorysosti nás vždy ochránil a zariadil nám skvelé počasie. V priebehu 36 dní nám krátko pršalo len raz, aj to len necelú hodinu a paradoxne v púšti Mohave v južnej Kalifornii, ani to sme však nezažili, lebo sme boli práve v obchodnom dome. Vyšli sme spod strechy obchodu na parkovisko, bolo popršané a slniečko sa predieralo spoza roztrhaných mrakov. Prešli sme už okolo 7000 míľ a občas sme zažili alebo sa dozvedali hrôzostrašné veci.

Napríklad po dvoch príjemných dňoch babieho leta sme odchádzali ráno južným východom z Yellowstonského národného parku a kopce boli odrazu zasnežené, začala zúriť víchrica a teplota náhle prudko klesla až k nule. My sme však zišli dole až k Hadej rieke a potom zmenili smer na západ cez Idaho a Nevadu až do slnečnej Kalifornie.

The Gateway Arch, St. Louis, Missouri

The Gateway Arch, St. Louis, Missouri

Dnes ráno dávali v televíznych správach, že severným Texasom sa prehnala víchrica a niekoľko malých mestečiek a dedín prakticky vymazala z mapy. Triesky z drevených domov, dokonca celé steny lietali nad terénom. Preboha, veď presne tam sme boli predvčerom!

Je streda 17. októbra 2012, odhlasujeme sa z hotela Ozark in Sprinfield za 41 USD bez dane  a nad Missouri je zamračená obloha. Matka ciest Route 66 prechádza zelenou krajinou, po krátkej zastávke pri legendárnom steakhouse Missouri Hick Bar – B – Q a dvoch zavretých múzeách rozmýšľame, čo ďalej.

Jesse James Vox Museum je zavreté. Sme sklamaní, pretože príbeh tohto zločinca je opradený pavučinou hádaniek. Bol to azda najväčší lupič špecializovaný na vykrádanie bánk už počas vojny Juh proti Severu, bojoval proti nemu aj slávny plukovník Cody, prezývaný Buffalo Bill. Údajne ho zabili guľkou do zátylku v jeho vlastnom dome, táto skutočnosť bola však mnohými zasvätenými  spochybnená a vraj sa dožil až 100 rokov pod falošnou identitou. Práve v Múzeu voskových figurín Jesseho Jamesa sme sa chceli dozvedieť ďalšie podrobnosti. Neďaleko je aj Múzeum starobylých hračiek, tiež zavreté a s ceduľou „Na predaj“. Smutné. Aspoň sa tu odfotíme.

Voskové múzeum Jesseho Jamesa, Route 66, Missouri

Voskové múzeum Jesseho Jamesa, Route 66, Missouri

Nechceme špekulovať, pretože začína naozaj výdatne fúkať vietor a my sa posúvame smerom k metropole Saint Louis. Po hodine zastaneme na nábreží rieky Mississippi. Najväčšiu rieku USA stretávame druhýkrát po piatich týždňoch. Cestou na západ po diaľnici číslo 90 sme prechádzali po moste nad riekou Mississippi,  presne na hranici medzi štátmi Wisconsin a Minesota. Len čo otvoríme dvere auta, ihneď podľahneme skvelému swingu, šíriacemu sa z neďalekej výletnej lode, zaparkovanej v prístave. Krv sa nám rozprúdi v žilách a Marianka začína tancovať.

S riekou Mississippi a St. Louis je navždy spätý azda najlepší americký spisovateľ všetkých čias Mark Twain. Narodil sa v roku 1835 v meste Florida v Missouri ako Samuel Clemens. Býval v St. Louis, bol lodivodom na parníku po rieke Mississippi a zomrel v roku 1910. V roku jeho narodenia aj úmrtia sa priblížila k Zemi Haleyho kométa, ktorá sa pravidelne vracia k našej planéte raz za 75 rokov. Umelecký pseudonym Mark Twain je prevzatý z terminológie lodnej dopravy, pričom tieto dve slová znamenajú bezpečnú hĺbku vody pre lode asi 12 stôp.

Nachádzame sa pri rieke a oproti nám sa vyníma najvyššia stavba v štáte Missouri a najväčší oblúk západnej pologule The Gateway Arch, symbol Saint Louis. Svojimi 192 metrami výšky a konštrukciou z nehrdzavejúcej ocele symbolizuje úlohu mesta ako vstupnej brány na západ. Vo vnútri je skonštruovaný zložitý systém  výťahov, pomocou jedného sa dostaneme až hore na vrchol oblúka, aby sme sa pokochali výhľadom na mesto a rieku Mississippi. Pod nami je downtown – bejzbalový štadión, mrakodrapy a úhľadné bulváry. Tam kdesi v diaľke, asi 30 km na sever sa vlieva rieka Missouri do Mississippi. Tento sútok najvýznamnejších veľtokov severnej Ameriky si chceme zajtra pozrieť aj zblízka.

V podzemí pod obidvoma ramenami oblúka je priestranné návštevnícke stredisko. Okrem informačných služieb a pokladní a radov na výťahy nás zaujmú mechanické postavy dejateľov v životnej veľkosti a v dobových kostýmoch, ktoré rozprávajú svoje príbehy ako živé.

Ideme sa ubytovať do hotela Ramada Airport North v Hazelwood za 49,50 dolárov bez dane, kde je komplet celý personál čiernej pleti, od upratovačiek až po hotelového manažéra, sú veľmi ochotní a nápomocní. Je neskôr popoludní a husto prší.

Missouri Hick Bar - B - Q, Historic Route 66, Missouri

Missouri Hick Bar – B – Q, Historic Route 66, Missouri

Ráno vyštartujeme čo najskôr, aby sme ešte toho dňa veľa stihli a večer dorazili do Chicaga. Máme pred sebou posledný úsek Matky ciest, poslednú hranicu medzi štátmi. Smerujeme na sever a hľadáme sútok riek Missouri a Mississippi, stále nás však dopravné značenie a naša navigácia vypľúva na hlavné ťahy. Najskôr ešte raz prejdeme okolo The Gateway Arch pri rieke, blúdime starými štvrťami pozdĺž najvýznamnejšieho veľtoku USA a vyzerá to tu ošumelé, opustené, ba až podozrivé. Môj plán držať sa cesty pozdĺž rieky proti prúdu bol síce logický, ale nepočítal s tým, že cesty niet. Odkloníme sa teda na diaľnicu a neskôr sa pokúsime z nej zísť, no nedarí sa to. Nájdeme akurát štýlovú reštauráciu Slepačí dom (Hen House) alebo ako by povedal klasik zo známeho seriálu  „U kvočky“. Najlepšie kura vraj majú U kvočky. Schuti sa najeme a vzhľadom k upršanému počasiu a dlhej ceste pred nami sa rozhodneme prestať s hľadaním sútoku riek. Máme dobrú náladu, všade počujeme a cítime džez. Tešíme sa na Chicago.

Smelý Zajko, autor článku
Smelý Zajko

Cieľom je osvietenie. Prostriedkom je permanentná cesta okolo sveta.

Zobraziť články >