Chicago – zaspievajme si pod Fazuľou!

27.9.2015

Chicago je najamerickejšie mesto USA. Veterné mesto má všetko, čo patrí k Amerike. Úžasnú krátku a intenzívnu históriu. Na strategickom mieste medzi Veľkými jazerami a riekami Illinois a Mississippi žili kedysi Indiáni, ktorých vysťahovali a postupne tu vybudovali kanály, spájajúce jazerá s riekami, čím vytvorili kľúčové obchodné cesty. Mesto je jedným z najdôležitejších dopravných uzlov, má druhé najväčšie letisko na svete, je svetovým finančným centrom. Tu bol postavený prvý mrakodrap so železobetónovou nosnou konštrukciou, tu náš rodák John Hertz vymyslel taxislužbu (yellow cab) a založil najväčšiu požičovňu áut. Chicagska univerzita sa môže pýšiť na svojom konte 80 Nobelovými cenami.

Chicago je významnou kultúrnou metropolou a jedným z troch hlavných miest džezu, popri New Orleans a New Yorku. Nielen najslávnejší mafián Al Capone pochádza zo Chicaga, v 20-tych rokoch minulého storočia tu pôsobilo viac ako 1 000 zločineckých gangov.

23. októbra 2012 ráno prichádzame vláčikom z nášho dočasného domova v Brookfielde a vystúpime na hlavnej stanici Union Station. Kúpime si lístky na osvedčený autobus Hop on – Hop off, čo je vysoko efektívny a nohy šetriaci spôsob prepravy po veľkom meste. Na každej zastávke môžeme vystúpiť a na ďalší autobus nastúpiť, máme zaplatený lístok na 2 dni. Autobus má otvorenú strechu, preto umožňuje pohodlné fotenie. Trasa vedie celou Chicagskou slučkou (Chicago Loop), čo je trasa okolo mrakodrapov a väčšiny atrakcií v meste.

The Cloud Gate alias The Bean, Millenium Park, Chicago, Illinois

The Cloud Gate alias The Bean, Millenium Park, Chicago, Illinois

Mesto leží na brehu Michiganského jazera, čo je také veľké, že vyzerá ako more. Na brehu jazera je promenáda, múzeá a móla, krásne upravené zelené trávniky a parky, obďaleč mrakodrapy. Postupne urobím vyše 100 fotiek mrakodrapov, sú rôznych veľkostí a tvarov, veľmi fotogenické škatule.

Vystúpime pri Willis Tower, kedysi Sears Tower, bývalej najvyššej budove sveta v rokoch 1972 až 1998, kedy ho prekonala dvojitá veža Twins Tower v Kuala Lumpur v Malajzii. Čakáme v rade pred budovou asi pol hodiny, kúpime si lístky a potom zažijeme spanilú jazdu jedným zo 108 rýchlovýťahov 108 – poschodovej budovy. Grafika priamo vo výťahu nás upozorňuje – teraz prekonávame vrchol Eifelovky, v tejto chvíli sme na úrovni televíznej veže v Toronte, odrazu sme na Empire State Building.

Shedd Aquarium, Chicago, Illinois

Shedd Aquarium, Chicago, Illinois

Zastaneme vo výške 442 m, vystúpime do vyhliadkovej miestnosti na 103 – poschodí, kde majú vyhliadkovú rímsu Skydeck. Môžete sa postaviť na hrubé sklo a pod sebou pozorovať stovky metrov hlboký výhľad na ulicu. Mladý Černoch si kľakne na sklenú podlahu, vytasí z vrecka škatuľku s prsteňom a verejne žiada o ruku svoju priateľku, ona povie áno, všetci tlieskajú a my sa cítime ako v lacnom holywoodskom filme. Pozeráme sa na Michiganské jazero z vtáčej perspektívy, na nábreží vidno všetky múzeá, Navy Pier a čulý ruch veľkomesta.

Millenium Park je miesto, kde sa stretávajú ľudia. Obdivujeme Crown Fountain, azda najoriginálnejšiu fontánu na svete. Fontána je z čiernej žuly, na koncoch bazéna sú dve 50 stôp vysoké protiľahlé sklené veže s LED diódami, ktoré slúžia zároveň ako veľké obrazovky.  Tu sa zobrazujú krátke videá tvárí obyvateľov mesta. Dielo symbolizuje dualizmus, kombinuje svetlo, vodu a využitie videotechniky.

Presunieme sa k najznámejšej atrakcii mesta Cloud Gate, výtvarnému dielu pre svoj tvar prezývaného The Bean. Fazuľa má rozmery 20 x 10 x 13 metrov. Pod 110 ton vážiacim telesom je 3,7 metra vysoký tunel, kadiaľ sa dá prechádzať, preto ide o bránu. Povrch tvorí 168 dokopy pozváraných oceľových platní, pričom nevidno švy. Vysoký lesk povrchu vytvára obrovské členité zrkadlo a je nekonečnou inšpiráciou pre všetkých fotografov alebo aj návštevníkov, ktorí sa zabávajú na svojich zdeformovaných obrazoch. Je tu mnoho ľudí, prichádzame vo chvíli, keď chlapčenská študentská 10 – členná spevácka skupina spieva svoje sugestívne pesničky. Śtudujú na Michiganskej univerzite. Vyžaruje z nich radosť a nadšenie. Toto ťažko niekto u nás napodobní, pretože tu je ten správny „smrad“, ktorý z muziky vyžaruje. Jednu pesničku si nakrútim na kameru, mám zimomriavky, dúfam, že sa mi netrasie ruka.

Ideme sa pozrieť do Shedd Aquarium. Krásne riešené akvárium sa môže pochváliť počtom 32 500 vodných tvorov zo všetkých častí sveta, vizuálne je prepojené s Michiganským jazerom, čím vytvára ilúziu morského sveta. Vidíme show s delfínmi, s tuleňmi a inými potvorami. Majú tu aj žraloky, veľryby beluga, medúzy, hviezdice, chobotnice a mnoho ďalších.

Sme nadšení a zvyšok dňa sa vozíme autobusom medzi mrakodrapmi alebo sa len tak prechádzame po nábreží Michiganského jazera, kde stretávame rovnako spokojných a usmievavých ľudí ako sme my..

Smelý Zajko, autor článku
Smelý Zajko

Cieľom je osvietenie. Prostriedkom je permanentná cesta okolo sveta.

Zobraziť články >