Čo je nové v Amerike

15.9.2012

Amerika je super v tom, že aj keď sa ocitnete v problémoch (troubles), vždy nájdete východisko, ktoré vás posunie do situácie, keď si vlastne polepšíte.

Je streda 12.septembra 2012, sme v Milwaukee v štáte Wisconsin a blúdime po meste, pretože nám naše auto nechce dobíjať GPS navigáciu. V Radiosheck nám predavač vyskúša nabíjačku a zistíme, že je naozaj na vine to sprosté auto, s ktorým sme od začiatku neboli spokojní, okrem toho sa v ňom zle sedí a neťahá tak, ako sme zvyknutí z domu. Doma máme približne rovnakú triedu auta, akú sme si objednali z požičovne, u nás sa to nazýva vyššia stredná trieda, tu je to Full Size Car. Nehovoriac o tom, že som objednával „Dodge Charger alebo podobné“ a dali nám japonské Mitsubishi Galant.

V požičovni Dollar na letisku v Milwaukee nám najskôr chlapík ponúka na výmenu značku KIA, čo rezolútne odmietam s požiadavkou, že chceme americké auto, po naliehaní nám prideľuje Ford Fusion, čo sa neskôr ukazuje ako šťastné rozhodnutie.

Nedobíja nám ani mobily, pretože nabíjačka, ktorú som zobral z domu, je pokazená, kupujeme v obchode T-Mobile novú – americkú, nakoniec sa ukáže, že nefunguje. Vraciame sa do obchodu na druhý deň. Zisťujú, že nabíjačka je nekompatibilná s európskou NOKIA, vrátia mi na kreditnú kartu peniaze.

Popri tom zisťujeme, že od našej poslednej návštevy pred 4 rokmi sa v Amerike niektoré veci zmenili. V hoteloch ste si mohli predtým vybrať, či chcete fajčiarsku alebo nefajčiarsku izbu, dnes už sú niektoré hotely a motely čisto nefajčiarske a fajčiarske izby nájdete málokde, čo nám vyhovuje. Pri prihlasovaní do hotela (check in) podpisujete doložku, že ste si vedomí a rešpektujete, že izba je nefajčiarska.

Rýchlostné pripojenie na internet cez wifi je úplne vo všetkých izbách v hoteloch a moteloch. Je pravda, že pred rokmi sme nevláčili so sebou prenosný počítač, ale pamätám si, že to nebola taká samozrejmosť, väčšinou bol len počítač na recepcii (lobby), kde ste si mohli urobiť, čo ste potrebovali.

Platenie kartou sa úplne zmenilo. Zatiaľ čo na Slovensku sa presadzuje ako super novinka zavádzanie PIN kódov k platobným kartám ako bezpečnostné vylepšenie, ktoré má chrániť klienta, a už sa nepodpisujete na papierik pri platbe kreditkou, tu v USA je opačný trend a sú o niekoľko rokov popredu. Všetky POS terminály v obchodoch, požičovniach áut a u ostatných poskytovateľov služieb fungujú tak, že obchodník sa ani nedotkne vašej platobnej karty.

Predavač Vám podá zariadenie, aby ste si prešli vašou kartou cez čítaciu časť zariadenia a načítali magnetický prúžok alebo strčíte kartu kvôli načítaniu čipu. Podpisujete sa elektronickou ceruzkou na obrazovku. Potom pracujete už len s dotykovou obrazovkou, keď prstom alebo priloženou elektronickou ceruzkou vyjadríte svoj súhlas s transakciou. Zariadenie vôbec neobsahuje klávesnicu, ani žiadnym iným spôsobom nie je možné zadávať PIN kód.

Na Slovensku máme trend ľudí sekírovať, aby si pamätali PIN kód k 10 kartám, tu v USA ľuďom život uľahčujú. Máme teda nové auto, Marianka medzitým zistila, že nezávisle odo mňa zabalila aj ona nabíjačku k mobilom. Karta sa obracia, smola sa nám prestáva lepiť na päty a začínajú sa dlhé šťastné dni splnených cestovateľských snov.

Smelý Zajko, autor článku
Smelý Zajko

Cieľom je osvietenie. Prostriedkom je permanentná cesta okolo sveta.

Zobraziť články >