Desať starých cadilakov a jeden kráľovský steak

23.4.2014

Texas je 14. štátom USA počas nášho súčasného putovania, pričom Historic Route 66 pretína mapu najväčšieho štátu Ameriky len v jeho severnej časti. Dňa 15.októbra 2012 hodinu pred západom slnka zastavujeme na provizórnom parkovisku z udupanej hliny a prejdeme na druhú stranu cesty na okraj poľa, kde tabuľa oznamuje, že je zakázané maľovať grafiti „na tejto strane plota“, niekto nápis neohrabane sprejom prepísal tak, aby bol význam presne opačný. Zo súkromného majetku (Private Property) sa stal pirátsky majetok (Pirate Property) a zrejme zo zakázaného (zamaľované slovo) sa stalo legálne (legal).

Cadilaky v Amarillo, Route 66 Texas

Cadilaky v Amarillo, Route 66 Texas

Vojdeme cez malú bráničku v plote, oproti idú dvaja mladí ľudia a zadarmo prakticky bez slova nám darujú použité, ale funkčné spreje s farbou. Ďakujeme, budeme ich potrebovať. V diaľke asi 100 metrov v hĺbke poľa vystupujú z hliny slnkom zaliate siluety desiatich vrakov osobných automobilov značky cadillac. Cadilaky sú sťaby vrastené do zeme v šikmej polohe, jeden ako druhý, v úhľadnom zástupe, pričom zakopaná časť tvorí približne tretinu až polovicu dĺžky každého vozidla. Všetky sú postriekané pestrými farbami, ornamentami, nápismi, iniciálkami a odkazmi.

Sme na Ranči Cadillac, jednej z najslávnejších atrakcií Route 66. Umelecké dielo Ranch Cadillac bolo vytvorené v roku 1976 tromi ľuďmi, ktorí patrili do skupiny Ant Art zo San Francisca, boli to Chip Lord, Hudson Marquez a Doug Michels. 10 cadilakov – modelov z obdobia 1948 až 1963 má symbolizovať narodenie a smrť a je oslavou automobilového „zlatého veku“  polovice 20. storočia, pričom vraky vyčnievajú zo zeme pod presne rovnakým uhlom ako veľké pyramídy v Gíze v Egypte.

Dielu predchádzalo usilovné hľadanie vrakov áut značky cadillac, z ktorých väčšina stála okolo 200 dolárov. Inštalácia bola pôvodne realizovaná v pšeničnom poli s polohou 35°11′6,6″N 101°56′58,6″W, pod vplyvom ustavične sa rozrastajúceho mesta Amarillo boli v roku 1996 cadilaky premiestnené 2 míle na západ, ďalej od mesta, na pastviny pre dobytok a dnes má dielo polohu 35°11′14″N 101°59′13,4″W. Obidva pozemky – pôvodný aj súčasný patria miestnemu milionárovi a mecenášovi umenia Stanleymu Marshovi Tretiemu, patrónovi celého projektu.

Cadilaky v Amarillo, Route 66 Texas

Cadilaky v Amarillo, Route 66 Texas

Pôvodné farby áut po inštalovaní diela boli tyrkysová, banánovo žltá, zlatá a belasá, ale sotva bol monument dokončený, ľudia autá poškriabali a maľovali na ne svoje mená. Postupom času vandali a lovci suvenírov porozbíjali okná, zobrali všetko chrómové, rádiá, reproduktory a dokonca aj niektoré z dverí. Kolesá odvtedy pre istotu privarili k nápravám, aby sa zabránilo ďalšej krádeži. Napriek tomu Marsh stále hovorí: „Myslíme si , že to vyzerá každý rok lepšie a lepšie.“

Vozidlá sú teraz verejne dostupné a môžete si tam namaľovať alebo nasprejovať, čo len chcete. V minulosti boli často premaľovávané. Raz boli kvôli nakrúcaniu reklamného spotu celé biele, inokedy majiteľ Stanley chcel potešiť svoju manželku pri príležitosti jej narodenín a dal namaľovať cadilaky na ružovo. Pri príležitosti Dúhového pochodu za práva homosexuálov a lesieb, známeho Pride Parade, namaľovali cadilaky na dúhovo. V roku 2002 boli obnovené pôvodné farby a v roku 2003 ich všetky zamaľovali na čierno na znak smútku z dôvodu úmrtia jedného z členov umeleckej skupiny Ant Art.

Cadilaky v Amarillo, Route 66 Texas

Cadilaky v Amarillo, Route 66 Texas

Dnes môžeme svojou troškou spreja prispieť k vzhľadu cadilakov aj my. Fotíme sa zo všetkých uhlov, trochu nám robí problémy slnko, ktoré už vísí poriadne nízko nad horizontom a jeho žiara nám sťažuje zábery a cadilaky aj naše telá vytvárajú dlhé tiene. Po hodine kochania sa z toľkej nádhery sa poberieme do mesta. Ubytujeme sa v slušnom hoteli Red Roof Inn Amarillo za 55,99 USD bez dane. Trochu sa opláchneme a vyrazíme za druhou najdôležitejšou atrakciou Žltej ruže Texasu (The Yellow Rose of Texas), ako familiárne nazývajú mesto Amarillo.

The Big Texan Steak House je veľká žltá budova s modrými okrajmi, preslávená svojou dlhoročnou akciou obrieho steaku zadarmo. Reštaurácia vznikla v roku 1960 a po ničivom požiari a veternej smršti v roku 1976 bola v roku 1977 obnovená. Keď zjete na jedno posedenie, najneskôr však za 1 hodinu, celé steakové menu Kráľ Taxasan (Texan King), čo je 72 – uncový steak, čiže viac ako 2 kg mäsa (prakticky celá sviečkovica z poriadne veľkého býka), k tomu krevetový koktail, rožok s maslom, pečené zemiaky, šalát a fazuľovú prílohu, vrátia vám 72 dolárov za jedlo (najskôr musíte zaplatiť) a ešte si vyslúžite večnú slávu. Budete zobrazený(á) na stene reštaurácie ako jeden z mnohých jedákov, čo zvládli túto úlohu.

72-uncový steak, Big Texan Steak House, Amarillo, Texas

72-uncový steak, Big Texan Steak House, Amarillo, Texas

Nájdu sa aj takí, ktorí jedia na čas, u nich teda nie je otázkou či, ale za aký čas zjedia túto kopu jedla. Šampiónom je Joey Chestnut, ktorý zvládol zjesť obrie menu za 8 minút 52 sekúnd. Neoficiálny rekord drží sibírsky tiger, tomu to trvalo len 90 sekúnd.

My nie sme ani rekordní žrúti, ani hladné tigre, zato máme maškrtné jazýčky, preto si pri vstupe do reštaurácie vyzdvihneme akési čudné zariadenie – také veľké koliesko, ktoré musíme sledovať a keď nám začne blikať, máme pristúpiť ku vchodu do reštaurácie, aby nás čašník usadil. Zatiaľ si máme dať aperitív pri bare. Nemiesto popíjania pozorujeme ľudí okolo nás.

Všetci muži majú na hlavách kovbojské klobúky, oblečené kožené nohavice so strapcami po bokoch, kárované košele a kovbojské čižmy s obligátnymi ostrohami, ktoré im občas štýlovo zaštrngajú. Niektorí nosia v puzdre kolt. Dámy chodia oblečené civilnejšie, ako všade inde. Všetci sú milí, ale tvária sa sebavedomo a sú pyšní na svoju texaskú príslušnosť.

O 10 minút naozaj koliesko bliká a čašník v štýlovom klobúku a v kovbojských čižmách s ostrohami nás usadí. Interiér reštaurácie vyzerá vyčačkaný ako v poľovníckom zámočku, po stenách sú povešané aj trofeje z medveďov, bizónov a jeleňov. Dáme si za kresťanskú cenu fantastické steakové menu a zapijeme ho čapovaným pivom. Veľká reklamná krava pred steakhousom sa na nás pri našom odchode usmieva. Texas je super štát plný hrdých kovbojov.

Smelý Zajko, autor článku
Smelý Zajko

Cieľom je osvietenie. Prostriedkom je permanentná cesta okolo sveta.

Zobraziť články >