Dokonalá letná sobota v Prahe

20.7.2019

Električka číslo 22 má hádam najkrajšiu trasu zo všetkých liniek hromadnej dopravy v Prahe. Od nás z Čechovho námestia štartujeme okolo deviatej v sobotu 20. júla 2019 a vyhliadky počasia sú viac ako dobré na celý deň. Prefrčíme centrom mesta, Malou stranou a okolo Královského letohrádku. Vystúpime na zastávke Hradčanská. Ľudí nie je veľa, ani pred bezpečnostnou kontrolou do areálu Pražského hradu nečakáme dlho.

Dnes máme deň len sami pre seba, pretože naši s bábätkom išli na výlet do severných Čiech. Počasie je fantastické. Pri Chráme sv. Víta stretávame prvý čínsky párik novomanželov, pózujúci fotografovi. Od svalnatého vojaka s nepriestrelnou vestou a samopalom sa dozvedáme, že už pred 3 rokmi zrušili na obvyklých stanovištiach čestnú stráž a nahradili ju skutočnou ochrankou, čo kontroluje ľudí pri vstupoch. Prejdeme jednotlivé nádvoria, okolo Starého hradu zídeme po Starých zámockých schodoch na Malú stranu a pomaly okolo Vltavy prejdeme až ku Karlovmu mostu. Stále nie je dosť ľudí v uliciach, aby nám znechutili prechádzku. Za pár stovák si môžete nechať nakresliť karikatúru, keď si trochu priplatíte, urobia vám portrét. Na konci Karlovho mosta sa necháme nahovoriť na 50 – minútovú plavbu po Vltave.

Tržnica pri Starom hrade, Praha

Tržnica pri Starom hrade, Praha

Presunieme sa okolo Mánesovho mosta k mólu číslo 2 pri Právnickej fakulte. Okružná plavba sa odohráva okolo všetkého dôležitého. Vidíme Karlov most, Rudolfínum, v diaľke sa vynímajú Hradčany, rozoznávame Pražský metronóm na Letnej a Petřínsku rozhľadňu. Vystúpime z lode a smerujeme do mesta.

Pri budove Českej filharmónie sa na pódiu odohrávaju Pražské folklórne dni. Ide o festival ľudových súborov, ktoré sú z mnohých krajín Európy, najmä z Nemecka, Švajčiarska, atď. Vzápätí stretávame krojovaných protagonistov po celom meste.

Postupne vidíme: sto veží, 4 čínske svatby, 30 labutí, 15 lodí, 5 mostov, asi 200 krojovaných tanečníkov a podpisujeme 1 petíciu.

Na Staromestskom námestí je protestná akcia proti neľudskému čínskemu režimu, ktorá upozorňuje na dlhoročné prenasledovanie a vraždenie príslušníkov hnutia Falun Gong. Čínski komunisti rozoberajú ľudí na orgány a brutálne porušujú ľudské práva. Debatujeme s jednou z organizátoriek, strčí nám do rúk letáčik. Je škoda, že kvôli pokrytectvu predstaviteľov slobodného sveta nikto z kompetentných sa výraznejšie nevymedzuje proti čínskym praktikám. A čínski predstavitelia sú k nám čoraz bezočivejší. Možno by pomohli podobné sankcie ako proti Putinovi.

Okolo Prašnej brány sa dostaneme na Náměstí republiky a odtiaľ domov do Vršovíc. U Pštrosa si dáme obed, českú klasiku vepřo – knedlo – zelo a pivo. Doma si oddýchneme, prognóza počasia na večer je stále vynikajúca. Okolo šiestej ideme na futbal. Sparta doma hostí Jablonec. Pred zápasom sa posilňujeme obligátnou klobásou. Je teplý, až tropický večer.

Výlet loďou po Vltave, Praha

Výlet loďou po Vltave, Praha

Zápas je dobrý, nie však výnimočný. Väčšinou sa hrá na jednu bránu, hoci k rozhodujúcim 2 gólom sa domáci dostanú až v poslednej polhodine stretnutia. Nad všetkými kvalitou vyniká jediný hráč, s číslom 9 tvorca hry Guélor Kanga. Väčšinou on má loptu na kopačkách, rozhadzuje presné prihrávky a vôbec nekazí, loptu mu zoberú len za cenu faulu. Nakoniec dá druhý gól zápasu peknou strelou zo strednej vzdialenosti. Až sa čudujem, čo robí v tejto lige, keď o level prevyšuje ostatných.

Z futbalu sa vytratíme tesne pred koncom, pretože odrazu je tu nedýchateľný vzduch z pyrotechniky, čo domáci „fanúšikovia“ použili na oslavu víťazstva. Nasadneme na električku číslo 12 a odvezieme sa do Holešovíc. Vtedy dostanem nápad vyskúšať konečne linku S, ide o vlak, čo sa premiestňuje medzi železničnými stanicami v rámci Prahy a v okolí a dá sa s ňou odviezť na základe cestovného lístku mestskej hromadnej dopravy.

O 21:40 je už tma ako v rohu, vystúpime teda na zastávke Nádraží Holešovice a dlhým strašidelným podchodom prejdeme až na železničnú stanicu. Marianka sa pýta pri okienku, či ide niečo do Vršovíc. Zriadenec informuje, že o 2 minúty odchádza rýchlik do Českých Budějovíc a stojí aj vo Vršoviciach. Utekáme na perón a nasadneme do úplne prázdneho čistého vozňa. O chvíľu stojíme na stanici Praha – Hlavní nádraží, po 15 minútach sa posúvame cez tunel popod Královské Vinohrady a po 5 minútach už vystupujeme na Nádraží Vršovice. Uvedomujeme si, že sme cestovali načierno, pretože lístky z MHD v rýchliku neplatia. Peši z posledných síl ukončíme náš vydarený deň pivom u Valdesů.

Videli sme toľko úžasných vecí! Na tento skvelý deň nikdy nezabudneme!

Smelý Zajko, autor článku
Smelý Zajko

Cieľom je osvietenie. Prostriedkom je permanentná cesta okolo sveta.

Zobraziť články >