Duch starých čias v Old Sacramento

16.2.2013

Do hlavného mesta Kalifornie prichádzame po piatich rokoch druhýkrát, sme v očakávaní opakovania vzrušujúceho zážitku, psychológ by povedal, že zažijeme déjà vu. Sacramento je pokojná metropola najľudnatejšieho a najbohatšieho štátu USA, situovaná v severnej časti Central Valley, veľkého údolia medzi pobrežím Pacifiku a pohorím Sierra Nevada. Samotné mesto počíta necelého pol milióna duší, celá metropolitná oblasť má asi 2,5 milióna obyvateľov. Najväčšou mestskou atrakciou je skanzen Old Sacramento na sútoku rovnomennej rieky Sacramento a Americkej rieky (American River), zachovalé mesto s pôvodnými budovami, múzeami, železničnou stanicou a štýlovými obchodíkmi so suvenírmi. Ako to bolo vtedy a čo zažijeme dnes? Čítam zo svojho denníka a spomínam.

Old Sacramento, California, USA

Old Sacramento, California, USA

Sakramento na jeseň roku 2007

Po nezabudnuteľnom zdolávaní severokalifornského pohoria Trinity sa 25. septembra 2007 večer ubytujeme kúsok pred Sacramentom v slušnom American Motel za 49,50 USD bez raňajok. Ideme si kúpiť jedlo do obchodného domu SAFEWAY – čerstvé šaláty Ceasar a kuracinu na mede. V oddelení lahôdok sa dáme do reči s predavačkou s českými koreňmi, za slobodna Beranovou. Je hrdá na svoj český pôvod, ale po česky nevie ani zaťať. Pochváli sa, že bola v zime u príbuzných v Čechách, konkrétne v Prahe a v Karlových Varoch. Veľmi sa jej páčilo, ale prekvapilo ju, akí sú ľudia stále zachmúrení, vôbec sa neusmievajú, akoby ich ustavične niečo trápilo.  

Ráno Marianka zbadá pri moteli skunka, iba na chvíľu sa ukáže a zmizne. Naháňať ho nebudeme, aby nás náhodou neobšťastnil svojou neprekonateľnou arómou. Vojdeme do obchodu One Dollar, kde je všetko za dolár, čo je lacnejšie ako u nás v Ľudovke alebo u Číňanov. Kupujeme ponožky a všelijaké iné drobnosti. Zisťujeme, že máme problém s dobíjaním kamery, v miestnom Radio Shack nám povedia, že nám nevedia pomôcť a nemáme po ceste do centra Sakramenta žiadny veľký obchod, kde predávajú všetky náhradné diely, musíme sa uspokojiť len s fotením.

Snažíme sa spojiť s kamarátkou Katkou, ktorá sa bude o niekoľko dní vydávať v Las Vegas a pozvala nás na svatbu. Mobil, čo sme si kúpili v akcii od spoločnosti AT & T, akosi nefunguje, pani na benzínke nám radí, aby sme predvolili číslicu 1 pred nevadské číslo, spojenie sa podarí, Katka však nič nepočuje, je v aute, máme jej zavolať večer na pevnú linku.

Prekvapujúco jednoducho sa dostávame priamo do Old Sacramento (miestni to vyslovujú ould sakramenou). Sme nadšení starým mestom, obídeme ho najskôr jedenkrát autom a potom dvakrát peši a postupne prechádzame všetky múzeá a obchodíky, obdivujeme staré budovy a predstavujeme si, ako sa tu žilo za dávnych čias, čo z historického hľadiska na európske pomery nie je zasa tak strašne dávno, no na druhej strane americká história je krásna a intenzívna.

Eagle Theatre, Old Sacramento, USA

Eagle Theatre, Old Sacramento, USA

Vojdeme do Eagle Theatre, najstaršieho stáleho divadla v Kalifornii, postaveného ešte v roku 1849. V roku 1848 vypukla v severnej Kalifornii zlatá horúčka hneď potom, ako James Marshal, zamestnanec Johna Suttera v neďalekej Colome objavil zlato. O začiatkoch mesta vypovedá aj Big Four House, budova z roku 1852, venovaná 4 najdôležitejším ľuďom – organizátorom Centrálnej Pacifickej železnice (Central Pacific Railway) a zakladateľom Juhopacifickej železnice (Southern Pacific Railroad). Boli to ctihodní muži Collis Huntington, Mark Hopkins, Leland Stanford a Charles Crocker. Tieto osobnosti sa rozhodujúcim dielom zaslúžili o rozvoj železničnej dopravy ako významného faktora pri budovaní prosperity Západu.

Veľmi s tým súvisí aj vedľajšie Múzeum železníc (The California State Railroad Museum), kde každému srdce zaplesá pri pohľade na nádherné rušne, vagóny alebo celé vláčiky, či iné príslušenstvo, čo dotvára obraz dejín tohto romantického spôsobu dopravy. Všetko je nablýskané, primerane nasvietené a lokomotívy, či celé vlaky vyzerajú, akoby chceli práve teraz vyštartovať. Nastúpime do spacieho vozňa a prežívame atmosféru dlhej cesty z východu na západ krížom cez celé Spojené štáty. Vlak sa s nami natriasa, počuť pravidelné klopkanie koľajnicových spojov. Za oknami vlaku je hlboká noc. Vojdeme do luxusného jedálenského vozňa s ukážkami porcelánu z Kanady, Mexika, Ameriky alebo z Nemecka. Kuchyňa v jedálenskom vozni je kompletne zariadená sťaby v plnej prevádzke, voskové figuríny kuchára a čašníka vyzerajú verne ako živé.

Pri inom vlaku je replika malej železničnej stanice, vrátane predavačky cestovných lístkov a telegrafistu, čo práve prijíma alebo odosiela dôležitú depešu. Môžeme vyjsť a nazrieť do vagónov. Ukazujú vlaky nákladné a osobné. Osobitné oddelenie múzea je venované dejinám výstavby železnice. Zaujala ma tabuľka s informáciou o rekorde z 28. apríla 1869, kedy za jediný deň bolo položených 10 míľ trate. Keď si pomyslím, že u nás sa v 21. storočí stavia 16 km diaľnice asi 10 rokov, horko zaplačem. Na poschodí je veľké oddelenie modelov vláčikov, naozaj pastva pre oči.

California State Railroad Museum, Old Sacramento

California State Railroad Museum, Old Sacramento

Ideme ešte do malého Vojenského múzea (California State Military Museum), kde sú rôzne uniformy a drobné artefakty, múzeum nemá zďaleka takú úroveň a rozsah exponátov ako mnohé iné múzeá, ktoré máme možnosť v USA vidieť. Zaujme nás vitrína, venovaná porážke komunizmu, kde označujú za dvoch najdôležitejších mužov, ktorí sa zaslúžili o zvrhnutie neľudského a obludného komunistického režimu – prezident Ronald Reagan a pápež Ján Pavol II. S týmto tvrdením sa obidvaja plne stotožňujeme a velebíme tieto úžasné osobnosti moderných dejín.

Naskočíme na historický autobus a vezieme sa okolo centra Sakramenta. Vodič nechce od nás peniaze, pretože nemá vydať drobné. Ulice sú čisté s modernou zástavbou, prevládajú administratívne budovy úradov, bánk a podobne. V centre nie je hustá premávka, mesto je pokojné. Ľudia všetkých farieb pleti vyzerajú ako zo škatuľky, sú veľmi dobre oblečení a upravení. V diaľke pozorujeme Biely dom (California State Capitol), sídlo guvernéra Arnolda Schwarzeneggera. Okružná jazda trvá asi 15 minút, vraciame sa do skanzenu.

Sme vyhladnutí z toľkých zážitkov, na rohu je indonézska vývarovňa, dáme si, ako inak, poriadne ohnivé jedlo, a to si objednávame nie  veľmi pálivé menu. Nápoj odmietame. Oheň v útrobách zapíjame čistou vodou, ktorú nám indonézsky mladík každú chvíľu chodí dolievať a tvári sa veľmi chápavo. Medzitým pozorujeme policajta na bicykli ako nám pripevňuje čosi za stierač. Pristupujem k nemu a on vysvetľuje, že nápis „Parkovanie povolené najviac 2 hodiny“ neznamená, že je to zadarmo, preto nám udeľuje pokutu 25 dolárov a ochotne vysvetľuje, kam ju máme ísť zaplatiť. Celkom nízka cena za ponaučenie ako to tu chodí, pokutu si zaslúžim. Máme ešte pol hodiny času, preto sa ponáhľame na mestský úrad, čo vyzerá skôr ako 4-hviezdičkový hotel, všetci sú milí, zaplatíme pokutu, čudujú sa, že prichádzame tak rýchlo po vyrobení priestupku, a opúšťame Sacramento.

Po ceste natrafíme na Best Buy, veľký obchod s elektronikou, kde kupujeme nabíjačku ku kamere za 61 USD. Voláme Katke, upresňujeme dátum a čas svadby vo Vegas. Ubytujeme sa v hoteli Western Inn za 81 USD. V noci sa mi sníva, že cestujeme vlakom po nekonečnej prérii a za oknom okolo trate sa pasie stádo bizónov.

Sakramento po piatich rokoch

Po predlhej štreke cez nevadskú púšť a vynútenom prenocovaní v Reno, kde inak zdochol pes,  sa posúvame diaľnicou č. 80 skoro ráno 5. októbra 2012, aby sme prešli z Nevady cez kalifornskú hranicu presne na mieste, kde sa mení druhé meno 80-ky z Lincoln Hwy na Dwight D. Eisenhower Hwy a prvýkrát vo vnútri USA zažívame colníkov. Ide o akési smiešne ochranárske opatrenia v prospech kalifornských farmárov. Neviem, či vyzeráme ako pašeráci jabĺk alebo zeleniny, ale musíme otvoriť kufor auta, aby si kalifornskí úradníci mohli vykonať svoju prácu. Ako sme predpokladali, nič nenachádzajú a púšťajú nás do Zlatého štátu (The Golden State), tak znie jeho oficiálna prezývka.

Severná Kalifornia je hornatá, prechádzame krížom cez masív Sierra Nevada vo výške nad 2000 metrov nad morom, kdesi v diaľke vľavo je jazero Tahoe, napravo niekoľko desiatok míľ ďaleko sa vypína pohorie Shasta, my však klesáme do údolia Central Valley, po hodine sme v metropole Sakramento. Chceme si oprášiť spomienky spred 5 rokov a presvedčiť sa, či je všetko na svojom mieste. Najmä Marianka podobné návraty na obľúbené miesta zbožňuje.

Old Sacramento, Kalifornia, USA

Old Sacramento, Kalifornia, USA

Je trochu pod mrakom, skôr polooblačno, vo všedný deň piatok ráno je Old Sacramento prázdne, múzeá otvárajú až o 10:00, preto sa len tak prechádzame, obzeráme a spomíname. Všetko vyzerá rovnako ako pred piatimi rokmi, len niekoľko obchodíkov so suvenírmi zrejme skrachovalo a biznis ovládli Číňania. Oku lahodiace budovy v španielskom koloniálnom štýle sa nezmenili. Budova Najvyššieho súdu Kalifornie (California Supreme Court), budova banky H. F. Hastings Bank Building tvorí najzápadnejšiu stanicu slávneho Ponny Express (Pony Express Terminal). Dom Veľkej štvorky (The Big Four House), čo sa zaslúžila o rozvoj železnice.

Vchádzame do obchodu špecializovaného len na cukríky, bombóny a iné sladkosti, sortiment je fantastický. Dostávame „zadarmo“ bombóny s príchuťou chilli, sú také pikantné, až mi vyhŕknu slzy do očí, Marianka je na tom podobne. Z vďaky za tento zážitok si kupujeme niekoľko druhov sladkého tovaru, ďalšie pálivé vzorky odmietame. Už ani zadarmo!

V neďalekom stánku nám Číňanka podá čerstvo vylisovanú pomarančovú šťavu. Eagle Theatre je zatvorené, počkáme na otvorenie Železničného múzea (California State Railroad Museum). Nič sa nezmenilo, stále rovnaká nádhera, užívame si naše staré známe rušne a jedálenský vozeň a spací vozeň a železničnú stanicu a celé vlaky. Dnes máme omnoho lepší fotoaparát ako pred rokmi, čo je v interiéri s horšími svetelnými podmienkami dôležité. Múzeum sa postupne zapĺňa ľuďmi  a odrazu je tam takmer tlačenica.

Kuchyňa v jedálenskom vozni, Railroad Museum, Old Sacramento

Kuchyňa v jedálenskom vozni, Railroad Museum, Old Sacramento

Pozrieme sa k rieke Sacramento, vyhliadková loď je zakotvená v prístave. Čítame reklamu na okružné plavby, môžete si objednať aj firemný večierok na lodi alebo dokonca svatbu pre 250 hostí. Niečo si musíme nechať aj nabudúce, pri tretej návšteve Old Sacramento by sme rozhodne mali ísť na večeru na lodi, dáme si steak z lososa, zeleninový šalát a zapijeme to dobrým kalifornským vínom z Napa Valley. Duch starých dobrých čias tu vyžaruje atmosféru ako keby sme sa presunuli do storočia pary, do éry zlatokopov, dobrodruhov a nádejí prisťahovalcov z celého sveta na nový lepší život.

Sú už 2 hodiny popoludní, dvíhame kotvy a vyrážame k nášmu dnešnému cieľu – chystáme sa do najlepšieho mesta na svete San Francisca.

Smelý Zajko, autor článku
Smelý Zajko

Cieľom je osvietenie. Prostriedkom je permanentná cesta okolo sveta.

Zobraziť články >