Dúhy rastú z púšte v Arizone

17.3.2014

Po hodine jazdy Matkou ciest od kalifornskej hranice sa moje očakávania nudnej pustatiny s morom piesku vonkoncom nenapĺňajú. Severozápadná Arizona nás prekvapuje malebnými scenériami a westernovou atmosférou. Historická Route 66 sa kľukatí ako čierny asfaltový had. Sme v Black Mountains. Okolitá krajina nie je ani rovinatá, ani hornatá, púštny terén je porastený trsmi trávy a kaktusmi bizarných tvarov. Krajšiu púšť som v živote nevidel.

Arizonská púšť, Historic Route 66

Arizonská púšť, Historic Route 66

Oatman – od zlata k turizmu

Skanzen Oatman pôsobí, akoby tu filmári zabudli kulisy po filmovačke scén o divokom západe z 19. storočia. V skutočnosti ide o staré zlatokopecké mestečko, kde v roku 1915 našli zlato za 10 miliónov dolárov, čo boli vtedy obrovské peniaze. Mesto pomenovali na počesť dievčaťa Olive Oatman z Illinois, ktoré uniesli Indiáni Yavapai a zotročili ju, neskôr ju vykúpili Indiáni kmeňa Mojave, adoptovali si ju a potetovali jej tvár svojimi symbolmi. V roku 1855 ju zazreli neďaleko tohto miesta. Je tu hlavná ulica s drevenými domami, z nich pôvodný je po požiari v roku 1921 už len Oatman Hotel, kde sa v roku 1939 zastavil Clarke Gable a Carole Lombard počas svojich medových týždňov hneď potom, čo sa zosobášili v neďalekom Kingmane.

Oatman, Route 66 Arizona

Oatman, Route 66 Arizona

V obchodíkoch nájdete originálne suveníry a starožitnosti, po ulici sa prechádzajú divé somáre, vyzerajú mierumilovne, ľudia ich kŕmia mrkvou a sú chránené Ministerstvom vnútra USA. V 40-tych rokoch 20. storočia sa ťažba zlata zastavila a ľudia začali žiť z turistického ruchu, využili výhodnú polohu na Route 66 medzi kalifornským Needles a arizonským Kingmanom a dobre sa majú dodnes. Náhle spŕchne, ide len o prehánku, spoza kopčekov vyrastie dúha a dotvára kolorit tohto čarovného miesta. Putujeme ďalej a často zastavujeme kvôli foteniu, pretože dúha, niekdy aj dve dúhy sú fantasticky namaľované na oblohe, akoby vyrastali z púšte, ba niekedy aj priamo z Route 66. Tak toto sa nedá naplánovať! Pre toto sa oplatí zdvihnúť zadok a cestovať!

Oatman, Route 66 Arizona

Oatman, Route 66 Arizona

Kingman

Dôležitým bodom na Historic Route 66 je mestečko Kingman s 28 000 obyvateľmi. Leží len 70 míľ od slávnej vyhliadkovej plošiny Skywalk vo Veľkom Kaňone. Návštevnícke stredisko je bývalá elektráreň, neďaleko sa rozplývame nad vystavenými starými vlakmi zo začiatku 20. storočia. Tadiaľto chodili vlaky až do Santa Fe, ba dokonca do Denveru, St. Louis a Chicaga. Železnica zabezpečovala spojenie so svetom.

Stará lokomotíva v Kingman, Route 66 Arizona

Stará lokomotíva v Kingman, Route 66 Arizona

Obdivujeme niekoľko historických stavieb. Hotely Beale a Brunswick, Dambar & Steak House, starú benzínku Shell, či štýlový motorest Mr. D’z Route 66 Diner, čo má pred vchodom vystavený starý nákladiak z 20-tych rokov 20. storočia.

Mr D'z Route 66 Diner‎, Kingman, Historic Route 66 Arizona

Mr D’z Route 66 Diner‎, Kingman, Historic Route 66 Arizona

Seligman

Duša každého cestovateľa zaplesá, keď navštívi Seligman, malé mestečko, čo vzniklo len koncom 19. storočia a leží v nadmorskej výške 1600 metrov. Veľkosťou nenápadné, ale vzhľadom originálne a zároveň gýčové stredisko starých artefaktov z dávnych čias. Rusty Bolt, kuriózny obchod s figurínami oblečenými ako v ére rokenrolu, staré autá, štýlové motely. Dych starých čias nás ovieva, na chvíľu sa zastavíme a spomínate na niečo, čo sme nemali možnosť poznať na vlastnej koži, ale o čom sme snívali na základe kníh, filmov a z rozprávania starých dobrodruhov.

The Rusty Bolt, Seligman, Route 66 Arizona

The Rusty Bolt, Seligman, Route 66 Arizona

Ochutnáme chilli vo Williams?

Route 66 prechádza mestečkom Williams, čo má malebné historické centrum. V štýlovej reštaurácii (alebo skôr v bistre) z 50-tych rokov s názvom Twisters Soda Fountain si dáme náš každodenný obed, šalát Cézar – miešaná zelenina s kúskami kuraciny. Prízemná nízka budova je zvonku vyzdobená na červenobielo v štýle Coca-Cola, veľký nápis na fasáde vyzýva „EAT HERE“, pred vchodom je ružové staré auto. Vnútri si okrem jedla môžete kúpiť aj suveníry.

Twisters Soda Fountain, Williams, Route 66 Arizona

Twisters Soda Fountain, Williams, Route 66 Arizona

Prejdeme do akéhosi mestského skanzenu Wild West Junction, kde sa môžete ubytovať, dať si podkuť koňa, urobia vám manikúru alebo nakúpite knihy či rôzne suveníry, prípadne využijete služby miestnej realitnej kancelárie. Medzi peknými starými chalúpkami je tržnica, práve viacerí kuchári ponúkajú svoje chilli. Ide o chilli festival, možno súťaž o najlepšie chilli. Nemáme záujem ochutnávať, nemáme už čas a práve sme sa najedli.

Mesto a jeho okolie ponúka mnoho atrakcií, od výletu vlakom alebo vrtuľníkom do Veľkého Kaňonu až po detskú zoologickú záhradu. Neďaleko Williamsu je zvierací park – akési americké safari Bearizona, o tom však píšem osobitne.

Flagstaff

Metropolou arizonskej časti Historic Route 66 je bezpochyby Flagstaff. Je tu Múzeum Grand Kaňonu a nespočetné možnosti ubytovania. Je odtiaľto blízko k Južnému okraju Veľkého Kaňonu, pričom cesta vedie popri údolí Malého Colorada, riečky, ktorá je prítokom rieky Colorado, pomerne neďaleko je aj Monument Valley v Utahu.

Ubytujeme sa v slušnom hoteli so starým indiánskym recepčným. Z jeho smutného pohľadu cítim zatrpknutosť z osudu oklamaného domorodca. Je zdvorilý a úslužný, len je akýsi smutný. Ideme do pakistanskej reštaurácie a dáme si luxusný obed, je drahý, ale jedla je toľko, že si polovicu musíme dať zabaliť a dojedáme ho ešte na druhý deň.

Smerové tabule, Flagstaff, Route 66, Arizona

Smerové tabule, Flagstaff, Route 66, Arizona

Pristavíme sa na križovatke s neuveriteľným počtom smerových tabúľ s označením vzdialeností aj do ďalekého Los Angeles v Kalifornii alebo Albuquerque v Novom Mexiku a všetkých ostatných smerov. Veľkou atrakciou je 37 míľ vzdialený Meteor Crater, obrovský kráter po páde meteoritu, s priemerom 1200 m a hĺbkou asi 170 m. Na túto atrakciu nám už nevychádza čas.

Stojíme na rohu vo Winslow

Aj sme rozmýšľali, či si pozrieť ten veľký kráter po meteorite, máme ho po ceste, ale nakoniec sa rozhodujeme pre Winslow a Petrified Forest National Park, pretože všetko jednoducho vidieť nemôžeme.

Winslow, Historic Route 66, Arizona

Winslow, Historic Route 66, Arizona

Mestečko Winslow je írečité svojou (ako inak) hlavnou ulicou Williamson Ave. Zaparkujem pod oknami divadla Winslow Theatre, pozrieme si niektoré historické budovy a „postojíme na rohu“ na Standin´ on the Corner Park. Ide o roh námestia alebo križovatku so stojacou bronzovou sochou gitaristu, preslávenú prvou pesničkou od skupiny Eagles „Take it easy“ zo 70-tych rokov minulého storočia. V strede križovatky je na ceste namaľované obrovské biele logo – značka arizonskej Route 66.

Na skle výkladu obchodu so suvenírmi a zároveň návštevníckeho strediska je namaľovaná mapa Matky ciest, ktorá prechádza 9 štátmi USA zo Chicaga pri Michiganskom jazere až na mólo pri Tichom oceáne v Santa Monike pri Los Angeles. Vo vnútri dostať smiešne tabuľky s nápismi v štýle: „Nebezpečenstvo – Ľudia rozmýšľajú“.

Smelý Zajko, autor článku
Smelý Zajko

Cieľom je osvietenie. Prostriedkom je permanentná cesta okolo sveta.

Zobraziť články >