Fontána hanby

10.10.2013

Písal sa rok 1584, vo vtedajšom kultúrnom svete vrcholila renesancia, keď toskánsky sochár Francesco Calilliani dokončil na Námestí Pretória v sicílskej metropole Palermo jednu z najkrajších fontán na svete Fontana Pretoria.

Fontana Pretoria, Palermo

Fontana Pretoria, Palermo

Toto majstrovské dielo bolo pôvodne určené do záhrady súkromnej vily pána Luigiho Alvara de Toledo neďaleko Florencie, ktorý bol synom miestokráľa Dona Pedra Alvara de Toledo a zároveň švagrom Cosima I. de Medici. Na tomto pôvodnom mieste bola fontána dokončená v roku 1555 a veľký historik umenia Giorgio Vasari vtedy označil dielo za najúžasnejšiu fontánu, ktorá nemá obdobu vo Florencii ani v celom Taliansku.

K presťahovaniu fontány prispeli viaceré okolnosti. Nákladný životný štýl majiteľa si vynútil tlak na škrty výdavkov, okoliu sa nepáčili  jeho výstrelky a v neposlednom rade v roku 1573 Palermský senát prostredníctvom bývalého miestokráľa a guvernéra Palerma Dona Garciu, brata majiteľa,  schválil odkúpenie fontány, s čím majiteľ súhlasil.

Dielo bolo rozmontované na 644 kusov a prepravené do Palerma, pričom autor Calilliani osobne dohliadal na opätovné postavenie fontány, jej prispôsobenie do menšieho priestoru Piazza Pretoria oproti pôvodnému záhradnému umiestneniu a doplnenie niektorých prvkov, lepšie zohľadňujúcich sicílske špecifiká. Aj preto fontána pôsobí tak, že by si zaslúžila väčší okolitý priestor. Je obostavaná vysokými budovami, neďaleko Quatri Canti, tzv. Štyroch kútov a napríklad Paláca Pretoria.

Fontana Pretoria je vrcholným dielom renesancie

Fontana Pretoria je vrcholným dielom renesancie

Stred fontány tvorí akoby vysoký svietnik v duchu florentskej renesančnej tradície. Skladá sa z 3 čaší rôznej veľkosti, položených na sebe a sochy Bacchusa, pričom základňa je položená do veľkej vane. Na nižšej úrovni sú osadené štyri oválne vane so štyrmi ležiacimi postavami, zosobňujúcimi 4 rieky Oriete, Papireto, Gabriel a Maredolce. Medzi nimi a vonkajším okrajom sú štyri oddelené jazierka, na balustrádach stoja 4 postavy bohov. Vo fontáne sa zobrazujú výjavy zo starovekých bájí, rôzne príšery a nymfy, pričom všetkým strieka z útrob voda.

Krásna nymfa, Fontana Pretoria, Palermo

Krásna nymfa, Fontana Pretoria, Palermo

Ihneď po odhalení fontány vzbudilo dielo verejné pohoršenie prudérnej palermskej spoločnosti, verejnosť koncom 16. storočia jednoducho nebola pripravená na nahotinky a renesančným štýlom majstrovsky spracované zobrazenie oslavy krásy tela mužov a žien. Preto si namiesto obdivu od začiatku svojho palermského trvalého pobytu vyslúžila prezývku Fontana della Vergogna – Fontána Hanby.

Do fontány ani do jej bezprostrednej blízkosti sa nedostanete, nemožno si siahnuť na sochy, ktoré boli v minulosti vďačným terčom vyčíňania vandalov. Fontana Pretoria prešla nedávno mimoriadne zložitou a nákladnou rekonštrukciou, keď reštaurátori veľa rokov dávali dielu dnešnú podobu. Keď sa k nej priblížite, obídete ju niekoľkokrát dookola, sústredíte sa na detaily, potom máte o zábavu postarané hoci aj na hodinu a neviete odísť. Fotíte a filmujete a obdivne vzdycháte.

Do Fontány Hanby a jej príbehu sa zaručene zamilujete.

Smelý Zajko, autor článku
Smelý Zajko

Cieľom je osvietenie. Prostriedkom je permanentná cesta okolo sveta.

Zobraziť články >