Futbal na Štadióne svetla

31.7.2016

Keď som plánoval výlet s Mariankou do Lisabonu, jedna z prvých myšlienok mierila na futbal. Portugalčania milujú futbal a náš kalendár sa zhodoval s dátumom 3. novembra 2015 celkom sľubného zápasu Benfica Lisabon verzus Galatasaray Istambul, čiže nič menšie ako duel skupinovej fázy Ligy majstrov. Pozrel som cez internet lístky, prekvapila ma nízka cena za dobré miesta. Zaplatil som kreditkou, ale lístky som nedostal, len akési potvrdenie. Majú taký systém, že si mám vstupenky osobne vyzdvihnúť priamo na štadióne v predajni klubu. Skontrolovali nám pasy a popriali príjemný zážitok.

Klub má viac ako 100-ročnú tradíciu a za sebou obrovské úspechy, vrátane 73 domácich titulov. Najslávnejšia éra klubu siaha do začiatku 60-tych rokov minulého storočia. V sezóne 1960/1961 vyhrali Pohár majstrov európskych krajín (dnešnú Ligu majstrov UEFA), keď vo finále vo švajčiarskom Berne porazili FC Barcelonu 3:2 a o rok neskôr v roku 1962 zopakovali svoj triumf vo finále proti Realu Madrid v Amsterdame v pomere 5:3. V roku 1965 naviac dostal Eusébio, čierna perla z Mozambiku, trofej Zlatá lopta ako najlepší futbalista Európy.

Pred sochou Eusébia, Estadio da Luz, Lisabon

Pred sochou slávneho Eusébia, Estadio da Luz, Lisabon

Majú výborne vymyslenú organizáciu príchodu na štadión a odchodu z neho. Nikde nie sú zápchy, ani sa nečaká. Príslušné stanice metra sú vyzdobené podobizňami aktuálnych hviezd klubov Benfica, Sporting, a tiež FC Porto, ako aj Braga. Nikde žiadna tlačenica, ľudia sa zhromažďujú okolo štadióna Estadio da Luz (Štadión svetla). Ide o moderný futbalový stánok pre 65 000 divákov, ktorý bol postavený v roku 2003 pred Majstrovstvami Európy v Portugalsku. Krajší štadión som ešte nevidel. Pred vstupnými bránami do útrob štadióna je veľká plocha, akési námestie, kde sú početné stánky s občerstvením a socha slávneho Eusébia, pred ktorou sa odfotíme. Vyskúšam všetko možné občerstvenie, čo patrí k rituálu pred futbalom. Klobása, kebab a ešte akýsi koláč, zapijeme to pivom. Pozdĺž tejto fanúšikovskej zóny je oplotenie a za ním niekoľko tréningových plôch, tu trénuje asi 200 detí pod dohľadom profesionálnych trénerov. Veľmi zaujímavý nápad, že fanúšikovia môžu na vlastné oči vidieť budúcnosť miestneho aj portugalského futbalu.

Prejdeme na štadión okolo siedmej medzi prvými, postupne sa napĺňa, nie je plný, oficiálne prišlo 35 726 platiacich divákov, vyzerá to tu na väčšiu návštevu. Zápas má začať o 19:45 miestneho času, predtým však zaznie hymna klubu SL Benfica, z korej mi nabiehajú zimomriavky a hymna Ligy majstrov. Z davu sála neuveriteľná pozitívna energia. Ľudia sa tešia, srší z nich priamo sviatočná nálada.

Na predzápasovej tlačovke sa tréneri vyjadrovali opatrne a diplomaticky, nepredviedli žiadne veľkohubé ani zastrašovacie vyhlásenia.

Tréner domácich Rui Vitoria povedal novinárom: „Galatasaray nám spôsobí veľa problémov, sú dobre rozbehnutí a veľmi skúsení. Prehrali sme v Turecku, aj keď sme boli v niektorých činnostiach dobrí. Zápas vonku nám umožnil lepšie spoznať nášho súpera. Mohlo to skončiť inak. Cítime veľký rešpekt ku Galatasaray, ale vieme, že ich môžeme poraziť. Naše posledné stretnutie ukázalo našu hernú istotu.“.

Tréner hostí Hamza Hamzaoglu uviedol vo svojom predzápasovom vyhlásení: „Benfica má hráčov, ktorí môžu rozhodnúť, útok je ich najsilnejšia stránka – robia to dobre ako tím – ale ich obrana nie je tak dobrá. Pokúsime sa získať aspoň bod, aby sme si udržali dobré šance na postup do ďalšieho kola.“.

Konečne nastupujú tímy oboch klubov a začína sa zápas. Tu sú zostavy oboch tímov:

• BENFICA
    základná jedenástka: Cesar, Luisão, Eliseu, Silvio, Jardel, Almeida, Gaitán, Jimenez, Jonas, Guedes, Talisca
    náhradníci: Ederson, Lopez, Cristante, Carcela-Gonzalez, Sanches, Pizzi, Taarabt
  • GALATASARAY
    základná zostava: Muslera, Chedjou, Balta, Sarioglu, Denayer, Kisa, Inan, Sneijder, Adin, Podolski, Yilmaz
    náhradníci: Gonen, Kaya, Karacan, Oztekin, Colak, Bulut, Gumus

1. min. Výkop! Benfica začína útočiť do plných.

3. min. Galatasaray útočí Podolski zbieha po ľavej strane, nahrá na Sneijdera poza Sarioglu, ale domáce mužstvo nakoniec vyškriabe loptu preč z ihriska.

4. min. Šanca! Nicolás Gaitán môže dať rýchly gól na opačnej strane, a takmer otvára skóre, keď ako záložník berie loptu, urobí kľučku okolo Chedjou a míňa bránu z tesného uhla, jeho strela prichádza príliš neskoro.

6. min. Šanca! Benfica zaútočí opäť prostredníctvom Gaitána, ktorý zahrá loptu dopredu na Jimeneza. Fernando Muslera blokuje strelu nohami, keď skočí Gaitánovi do strely a lopta sa odrazí nabok.

8. min. domáce mužstvo znovu útočí, Raul Jimenez chce nahrať po pravej strane späť Gaitanovi, ale prihrávka po zemi bola rýchlo zblokovaná.

11. min. ŠANCA! Benfica pokračuje teraz tlakom, Jonas prihráva do behu Goncalovi Guedesovi, ktorý strieľa smerom k na bránu Galatasaray, ale lopta len zapláva vysoko nad brvnom.

14. min. Guedes prihráva loptu z ľavej strany ku vzdialenejšej žrdi, ale Muslera ju netrafí.

18. min. Guedes sa snaží dostať k nakopnutej dlhej lopte dopredu, ale ocitne sa v ofsajde. Silvio beží dopredu po pravom krídle, ale dostáva sa k lopte Jonas, ktorý je strážený tromi hráčmi, ale napriek tomu sa mu podarí udržať loptu, aby vystrelil priamo na Muslera.

21 min. ŠANCA! Burak Yilmaz sa náhle dostane do protiútoku, zahrá loptu na Sneijdera, ktorý si to prihrá s Podolskim, ale jeho strela blokuje Eliseu. To je prvýkrát, čo Galatasaray mal loptu v pokutovom území domácej Benfica od začiatku zápasu.

23 min. Galatasaray je zatlačený na svoju polovicu, Muslera sa ocitne v zložitej situácii, keď stopér Luisão sa rozbehne do protiútoku po prihrávke Jonasa z kraja hracej plochy, ale hosťujúci brankár s prehľadom zakročí.

26. min. Hostia si vynútili prvý roh zápasu, keď Almeida odvracia strelu Sneijdera za seba. Holandský internacionál sa snaží prekopnúť priamo cez medzeru medzi hráčmi do brány, ale nízka strela nemá dostatočnú silu, takže Julio Cesar poľahky pokus kryje.

29 min. ŠANCA! Galatasaray začínajú stále viac hroziť, keď Denayer prihráva loptu na Yilmaza, ktorý nie je schopný zasiahnuť loptu, tá prechádza na Kisa, ktorý je zablokovaný Jardelom.

32 min. ŽLTÁ KARTA! Andre Almeida je prvým potrestaným hráčom dnes večer pre ťahanie za dres Bilal Kisa v strede poľa, aj keď to vyzerá tak, že  hráč Galatasaray trochu filmoval a vyťažil z toho maximum.

35 min. Benfica si vynútila priamy voľný kop z nebezpečnej situácie, keď Guedes poslal vysokú loptu cez Sneijdera. Gaitan dorážal loptu, ale odrazu sa strhla strkanica medzi Yilmazpm a Jonaspm, takže hostia dostali loptu späť.

38. min. Eliseu sa snaží dobre udržať loptu v hre, zastavuje loptu na bránkovej čiare a posiela dlhý center dopredu, ale súper získava loptu, Galatasaray rýchlo prechádza so protiútoku, ale Denayer je penalizovaný za faul na Guedesa. Otváracích 30 minút bolo veľmi otvorených a hralo sa v dobrom tempe, ale posledných päť minút začala úroveň hry klesať do útlmu.

40. min. Benfica hrá na súperovej polovici a vynúti si roh, ale Silviovi jeho ranu blokujú, ako sa snaží strieľať po rohu Gaiatana.

41. min. ŽLTÁ KARTA! Burak Yilmaz je prvý hráč Galatasaray, čo dostáva žltú kartu za zatiahnutie za dres, ako prejav svojej frustrácie na súperovi. To znamená, že bude chýbať v ďalšom zápase v tejto súťaži.

43. min. ŽLTÁ KARTA! Rozhodca má plnú ruky práce s faulom na Guedesom, Yilmaz inkasuje žltú kartu.

45, min. ŽLTÁ KARTA! Burak Yilmaz zámerne zakopáva loptu len pár okamihov po tom, čo bol napomínaný. Nicolás Gaitán zúri, že ho rozhodca nevylúčil, dostáva sám žltú kartu. Lukas Podolski ho ťahá od rozhodcu, ale on pokračuje vo ventilovaní svojej frustrácie.

45 + 1 min. POLČAS: Benfica – Galatasaray 0-0

Benfica mala 53% držanie lopty, osem striel oproti piatim strelám súpera, s tromi strelami do priestoru brány, zatiaľ čo Julio Cesar musel riešiť len jeden pokus. Domáci si budú musieť dávať pozor v druhej polovici zápasu, pretože majú troch hráčov so žltou kartou.