Grotte di Frassasi – zvláštny podzemný svet

Po necelých 400 km južným smerom po Via Adriatica prudko zabočíme doprava a naše auto stúpa asi 30 km do malebných kopcov Apenín. Chystáme sa prespať v obci Fabriano, v nádhernom hoteli s poetickým názvom Marchese Del Grillo. Pýtam sa mladej recepčnej, či je dcérou markíza Del Grillo a ona ma informovala, že ten šľachtic tu žil v 17. storočí. To som poriadne prestrelil, ale všetci sa na mojej hlúpej otázke zabávame. V zámku sa na chvíľu cítime ako páni.

Našim zajtrajším cieľom je Grotte di Frassasi, azda najväčší jaskynný systém v Európe. Pozerám, či je možné objednať vstupenky cez internet, majú už len jeden kus, ideme teda nablink. Je pondelok, normálny pracovný deň, hoci doma na Slovensku máme Veľkonočný pondelok z dôvodu akýchsi pohanských tradícií, u nich sa Veľká noc skončila v nedeľu, kedy vyvrcholil tzv. Svätý týždeň.

Až na tvári miesta sme pochopili, čo návšteva jaskyne pre miestnych ľudí aj zahraničných turistov znamená. Ide o atrakciu svetového významu. Na parkovisku je plno, voľné sú len dve parkovacie miesta pre nabíjanie elektromobilov, čo využijeme a dám nabiť naše auto.

O kilometer nižšie po ceste je hlavné turistické stredisko, kde stojím asi hodinu a pol v rade na vstupenky. Funguje to tak, že po kúpe vstupenky do jaskyne viem presne, na ktorý autobus o určenej hodine mám nasadnúť, aby ma odviezol o niekoľko kilometrov vyššie, kde je samotný vstup do jaskyne. Prepašujem sa na skorší termín, Marianka čaká v aute, pretože si netrúfa na jaskyňu. Obmedzuje ju zranené koleno a nedávno prekonala covid, preto nevládze.

Samozrejme, vstupný turniket ma zablokuje, ale poprosím zriadenkyňu, aby ma pustila. Keďže som len sám, urobia výnimku a pustia ma. Z bezpečnostných a organizačných dôvodov majú všetko presne vypočítané. Jednotlivé skupiny návštevníkov sa striedajú a obchádzajú v úzkych chodbách a schodištiach jaskyne podľa premyslených a dobre fungujúcich pravidiel. Je tam nával tak akurát.

V jaskyni je počas celého roka stála teplota +14°C pričom relatívna vlhkosť je takmer 100%. Kráčame so sprievodcom v skupine dlhou chodbou s intímnym osvetlením. Zastavíme na plošine, odkiaľ pozerám na obrázky a film premietaný na stenu jaskyne, téma projekcie je veľkonočná, Posledná večera Pánova. Potom kráčame po strmých schodoch dole a zasa hore, s občasnými zastávkami a výkladom sprievodcu. Zavše sa obchádzame s inými skupinami návštevníkov, sú tu miestami náznaky chaosu, ale nakoniec vždy nájdem svoju skupinu.

Jaskyne Frasassi sú obľúbené kvôli bohatej kvapľovej výzdobe rozmiestnenej vo veľkom priestore. Očarí ma najmä Sala delle Candeline (Sviečková sieň) s drobnými stalaktitmi na strope alebo Sala dell’Infinito (Sieň nekonečna), plná majestátnych stalagnátov. Tie pripomínajú stĺpy, ktoré akoby podopierajú strop jaskyne.

L´Abiso Ancona (Priepasť Ancona) tvorí monumentálne vnútorné priestory s rozmermi 120 x 180 metrov a výškou 200 metrov. Dno dutiny, ktorá patrí k najväčším podzemným priestorom na svete, je zavalené blokmi horniny, ktorá sa zrútila v priebehu tisícročia. Uprostred tohoto priestoru sa nachádzajú veľké stalagmity s priemerom až 5 metrov a výškou 20 metrov, prezývané I Giganti (Obri). Za Priepasťou Ancona sa terén znižuje do ďalšej priestory, ktorá je dlhá 200 metrov a preto sa jej hovorí Sala dei duecento či Sala 200 (Sieň dvesto). V tejto dutine sú tiež zaujímavé kvapľové útvary, medzi ktoré patria napríklad snehobiele Niagarské vodopády (Cascata del Niagara). Uprostred Siene dvesto stoja 15 metrov vysoký stalagmit, nazývaný Obelisk (L´Obelisco).

Po viac ako hodinovej prehliadke som rád, že sa môžem vrátiť k autu, ktoré sa zatiaľ plne nabilo. Ideme sa najesť do neďalekej reštaurácie a potom sa premiestňujeme 450 km do Národného parku Gargano, to je tá kopcovitá krajina pri pobreží, ležiaca v ostrohe čižmy. Prechádzame popri dvoch jazerách tesne pri pobreží – Lago di Lésina a Lago di Varano. Míňame ikonické mestečko Pesscici a potom vojdeme na kľukatú cestu. Odrazu sa prudko zotmie. Tesne pred Vieste zažívame najťažší úsek cesty, úzke serpentíny. Navigácia nevie nájsť adresu nášho hotela. Nakoniec sa to podarí. Zaspíme ako opité deti.

Smelý Zajko, autor článku
Smelý Zajko

Cieľom je osvietenie. Prostriedkom je permanentná cesta okolo sveta.

Zobraziť články >