Ideme na trh alebo na vlak?

30.12.2018

Trh prevažne s rybami a morskými potvorami v Maeklongu v provincii Samut Songran asi 75 km od hlavného mesta Bangkoku má pradávnu tradíciu a je jeden z najväčších v Thajsku. Nebol by býval ničím výnimočný, nebyť rozhodnutia postaviť do Maeklongu v roku 1905 železnicu. Ani táto informácia sama osebe nie je ničím neobvyklá, nebyť skutočnosti, že koľajnice položili krížom cez tržnicu.

Ani toto však trhovníkov neodradilo a ďalej využívajú plochu celej tržnice, vrátane koľajovej trate na svoje obchody. Tesne pred príchodom vlaku zaznie gong, trhovníci poslušne a disciplinovane spakujú svoje debničky s tovarom, šikovnými nacvičenými pohybmi odmontujú slnečníky a konštrukcie markíz, aby urobili miesto pre vlakovú súpravu. Trpezlivo počkajú niekoľko minút, kým vlak opatrne minimálnou rýchlosťou prejde a potom všetko vrátia na pôvodné miesto, ako keby sa nič nestalo. Toto sa vraj opakuje až 17-krát za deň oboma smermi.

Tesne za tržnicou je konečná stanica, preto keď vlak prejde a zastaví v stanici, neskôr sa vracia ten istý vlak späť. Tržnica nie je hlavným cieľom turistov z celého sveta v Thajsku, ale 30.12.2018 ráno, keď sem zavítame, je tu turistov dosť. Hlavná časť návštevníkov trhu sú však miestni obyvatelia.

Prejazd vlaku vyzerá dosť nebezpečne, ale úrazov vraj veľa nebýva a ak sú, väčšinou sa prihodia turistom, ktorí sú ochotní riskovať na hranici únosnosti, aby uchmatli čo najlepší záber. Tlačia sa, bojujú lakťami, často stoja na jednej nohe, čo vonkoncom bezpečnosti nepridá. Lokomotíva a vagóny len o niekoľko centimetrov míňajú ľudí a nádoby a naukladaným tovarom.

Vlakový trh v Maeklong, Thajsko

Vlakový trh v Maeklong, Thajsko

Keď vlak prejde, o niekoľko minút je všetko ako predtým a biznis pokračuje. Oveľa väčšie priestory trhu oproti úseku s koľajnicami sú však v priľahlej zastrešenej tržnici. Všade je silný zápach rýb, ale aj mäsa a korenia, toto zmiešané so smradom z kanalizácie a bohvie čoho všetkého.

Pritom väčšina tovarov vyzerá čerstvo. Ovocie, zelenina, koreniny. Okrem tradičných morských plodov a rýb všetkého druhu tu dostanete už upečenú kačku, ktorú vám podľa priania nasekajú na kúsky a strčia do igelitového vrecka. Hocikde na vreciach s tovarom sa povaľuje spiaca mačka. Mávajú tu aj špeciality, napr. grilované žaby, ale to nevidíme.

Počkáme na vlak na tržnici?

Počkáme na vlak na tržnici?

Podlaha vo vnútri tržnice je mokrá a klzká. Odrazu oproti nám ide motorka a my nevieme, kam skôr skočiť, aby sme sa jej vyhli. Vzhľadom na prenikavý smrad nemáme náladu niečo kupovať, preto sa radšej poberieme ďalej, fascinovaní železničným trhom. Áno, aj niečo také je možné.

Ak chcete vidieť Maeklong, odporúčam nevymýšľať s verejnou dopravou z Bangkoku, pretože je sem zložitý prístup a stratili by ste príliš veľa času. Kúpte si radšej zájazd niekde na Khaosane v miestnej cestovke alebo si prenajmite auto so šoférom, ako sme to urobili my. Výlet sa obyčajne spája s ďalšou atrakciou – plávajúcimi trhmi.

Smelý Zajko, autor článku
Smelý Zajko

Cieľom je osvietenie. Prostriedkom je permanentná cesta okolo sveta.

Zobraziť články >