Istanbul – top 5 vecí, ktoré musíte zažiť

23.3.2019

Vo februári 2019 sme sa s kamarátom vybrali na pár dní do Istanbulu. Rád by som sa podelil o skúsenosti. Možno vás inšpirujú pri vlastných výletoch.

Neviem ako je na tom zvyšok Turecka, ale Istanbul je úžasná metropola, kde sa prepletá história s modernou Európou, čo sa prejavuje v architektúre, v ľuďoch a vôbec v celom tepe mesta. Mňa Istanbul ohromil a upravil som si množstvo predstáv o moslimskom svete a oriente vôbec. Čo treba v Istanbule zažiť?

1. Mešity, paláce, múzeá

Asi najväčším lákadlom Istanbulu je história. Bol centrom Východorímskej ríše, neskôr Byzantskej ríše, Osmanskej ríše a dnes je kultúrnym a ekonomickým centrom Turecka. Islám je tu skôr tradíciou a folklórom, preto sú aj mešity viac pre turistov, ako pre miestnych. O najdôležitejších miestach, ktoré treba navštíviť sa dočítate vo všetkých sprievodcoch:

  • Hagia Sofia – pôvodne byzantský, kresťanský chrám, neskôr mešita. Má 1500 rokov a momentálne sa investuje do jej rekonštrukcie, takže z jej interiéru uvidíte len menšiu časť
  • Modrá mešita – O tisíc rokov mladšia od Hagie. Nádherná stavba, ktorej interiér je vydláždený ručne maľovanými kachličkami
  • Palác Topkapi – Sultánsky palác, nachádzajúci sa hneď vedľa Hagia Sofia. V tomto obrovskom areále sa nachádzajú rôzne priestory, záhrady, pokladnica, zbrojnica, hárem a pod. Určite nesmiete vynechať.
  • Archeologické múzeum – nie úplne veľké múzeum s o to vzácnejšími exponátmi. Veľa artefaktov je hlavne z prehistorických období Chetitov, Asýrie a Egypta. Časť s islámskou históriou sa v dobe keď sme tu boli rekonštruovala.
  • Cisterna Baziliky – Stará rímska nádrž na vodu. Pod nádržou si predstavte veľké podzemné priestory podopierané desiatkami antických stĺpov. 
  • Sulejmanova mešita – Posledná z troch najdôležitejších mešít v Istanbule. Je z nich asi najväčšia a možno aj najkrajšia.

Odporúčanie: Kúpte si kombinovanú vstupenku, do paláca, archeologického múzea a Hagia Sofia. Je to výrazne lacnejšie a nemusíte stáť všade v rade. Kombinovaná vstupenka platí niekoľko dní. Vstupy do mešít sú zadarmo.

2. Jedlo, pitie, šiša

Orientálna kuchyňa je skvelá, obsahuje veľa zeleniny, ryby, sladkosti a absencia bravčového je napodiv osviežujúca. Odporúčam skúsiť okrem nám známych kebabov aj ich bežnú kuchyňu – všelijaké zapekané musaky s mäsom, ryžou a zemiakmi. Najväčším lákadlom sú zákusky. Okrem fantastických medových baklav aj široká paleta ovocných a čokoládových bonbónov.

Mne však najviac učarovala turecká káva. Intenzívna chuť, ktorá sa s talianskou (tiež skvelou) nedá porovnať. Takže čo treba ochutnať?

  • Tradičný kebab – samozrejme teľací, tie kuracie sú nuda. Treba si však pozrieť nejaké odporúčania kam na to zájsť. My sme sa pár krát sklamali a potom sme šli podľa tripadvisoru. V kvalite a chuti sú veľké rozdiely.
  • Rôzne tradičné jedlá – aj v turistickom centre je vývarovní neúrekom. Sklamalo nás, že neboli v bazárovej štvrti, ale to je asi zámer.
  • Ryby – sadnite si do nejakej miestnej reštaurácie v blízkosti Hagia Sofia, alebo v Beyoglu a nechajte si ugrilovať rybu vylovenú z Bosporu. Je to pre nás relatívne lacné a budete na to ešte dlho spomínať.
  • Slané palacinky – neviem ako sa to volá po turecky, ale občas uvidíte vo výklade sedieť ženu, ktorá ručne vyrába palacinky. Naplnia vám ich rôznymi náplňami, od mäsových, cez zeleninové a podobne. Dajte si k tomu kávu a nejaký džús.
  • Sladkosti – Baklava a rôzne tie „Turkish delight“ sú proste pecka. My sme to časom jedávali na raňajky ku káve.
  • Káva a šiša – to proste večer musíte skočiť na vodnicu. V Turecku by to inak nešlo. O káve som už písal, my sme ich pili asi štyri denne. To ste potom ako Asterix a môžete zdolávať obrovské mesto.
  • Osviežujúce ovocné šťavy – v Istanbule je na každom kroku nejaký chlapec, ktorý má na stole hromadu pomarančov, granátových jabĺk a ručný odšťavovač. Za približne dve eurá vám urobí vitamínovú bombu.

Zaujímavosť: celé mesto je plné túlavých psov a mačiek. Je úplne bežné, že sedíte v reštaurácii na terase a pri stole žobre šesť mačiek. Ak im niečo hodíte, prídu ďalšie. Miestnym to nevadí, rovnako ani obsluhám reštaurácií.

3. Výhľady

Istanbul je obrovský. Neviete si predstaviť aký veľký je. Rozkladá sa v Európe aj Ázii a obmýva ho Bosporský prieliv a Marmarské more. Výhľady sú úchvatné, a je ich veľa.

Naše obľúbené:

  • Palác Topkapi – na konci paláca, keď prejdete do záhrad, môžete vidieť na Bospor, Marmarské more a Ázijskú časť mesta.
  • Suleimanova mešita – chrám je na kopci a vidno z neho celkom pekne rôzne časti mesta.
  • Nová mešita (Çamlıca Camii) – počas nášho výletu prebiehal nejaký islamský sviatok, kedy sa rozhodli otvoriť najväčšiu mešitu v Turecku. Je úžasná. Aj keď je dosť od ruky, tak výlet určite stojí za to. Vidieť z nej asi celé mesto.
  • Mimar Sinan Cafe – keď už budete v Sulejmanovej mešite, skočte sem na kávu. Na terase je úžasný výhľad.

Zaujímavosť: väčšinou sa pohybujete v historickej časti mesta. Máte pocit, že je mesto obrovské? Pozrite sa na ázijskú časť mesta, na kopci zbadáte novú mešitu. Keď na ňu vyleziete, zistíte, že z druhej strany kopca je ešte väčšie mesto.

4. Veľký bazár a bazárová štvrť

Predstavte si veľkú štvrť s úzkymi uličkami, strašne veľa ľuďmi, ktorá je však celá tržnicou. A navyše tureckou tržnickou. Kúpite tu všetko od oblečenia, cez elektroniku, potraviny až povybavenie domácnosti. Najviac sa tu však predávajú koberce. To je proste v Istanbule komodita číslo jedna. Prechádzka štvrťou a aj krytým Veľkým bazárom je obrovský zážitok. Je otvorený denne okrem nedele, do siedmej večer. Určite sem choďte na kávu, zažili sme tu dámsku obsluhu, čo bola asi jediná za celý výlet.

Tip: Darčeky kupujte v bazárovej štvrti, v turistických uliciach je to predražené.

5. Prechádzky a plavba po bospore

V historickej časti mesta (Golden horn) sa nachádza väčšina pamiatok. Väčšinu výletu túto časť mesta neopustíte. Aj tak sa však nachodíte ako cestou do Compostely. Každá štvrť, ktorú sme navštívili mala niečo do seba.

  • Golden horn je veľmi turistický, ceny sú vyššie, občas vie obsluha v reštaurácii asi aj päť slov po anglicky. Sú tu však všetky pamiatky, ale nie je to veľmi autentické, koniec koncov ako v každom turistickom stredisku.
  • Beyoğlu je zase veľmi sympatická štvrť, plná úzkych uličiek, kaviarní, reštaurácií. Ak sem nepôjdete zo strany od Galata bridge, ale z opačného smeru, tak objavíte veľa milých miest. Hlavne sa pripravte, že je celá štvrť v kopci, takže sa nachodíte. Podľa Lonely planet je to tu gastronomický raj, nám sa to úplne nezdalo, ale možno budete mať väčšie šťastie.
  • Beşiktaş – sem turisti nechodia, čo je veľká škoda. Nachádza sa tu univerzita, takže vidíte aj veľkú vzorku tureckej mládeže. Sedeli sme na pive v krčme kam chodia miestni, vedeli po anglicky. Je to asi najviac európska časť mesta ktorú sme zažili.
  • Ázia – keď sme vystúpili z lode v ázijskej časti mesta, bolo cítiť, že tam už turisti nechodia. Keď stúpate do kopčekov a túlate sa ulicami, môžete vidieť bohaté štvrte s vilkami a drahými bytmi. ale pre turistu to nie je až taký zážitok.
  • Plavba po bospore – plavba je super, nestojí to skoro nič môžete vidieť mesto zase z inej perspektívy. Loď stojí aj v prístave v ázijskej časti mesta, takže si môžete prípadne vystúpiť.

Tip: Pre odvážnych odporúčam vyskúšať turecký záchod na lodi.

Niekoľko odporúčaní na záver

  • Hromadná doprava nie je veľmi hustá, ani prehľadná. Na električky a metro sa dajú kúpiť jednorazové listky v automatoch, na autobusy by ste už potrebovali predplatenú kartu.
  • Na dlhšie vzdialenosti využívajte UBER. Je to relatívne lacné a rýchle.
  • Poriadne si naplánujte, čo chcete kedy vidieť. Veľké mesto sa nedá objavovať náhodne.
  • Pri kúpe leteniek dávajte pozor na ktoré letisko vám to letí. My sme sa skoro obabrali, keď sme si spiatočnú letenku riešili z iného letiska. Najväčšie letisko, ktoré je blízko centra je Ataturkovo.
  • Do mešít je vstup povolený len v patričnom odeve. Takže žiadne holé kolená a ramená, dámam radi Turci predajú šatku na vlasy.
  • Vždy noste pri sebe jednu tureckú líru na verejné záchody 🙂