Jedna kanadská dedina a Tisíc jazier

5.11.2017

Ráno 13. mája 2008 zisťujeme, že bývalá metropola kanadskej provincie Kingston je dosť rozťahané historické mesto počítajúce asi 130 000 duší. Majú tu Henryho pevnosť, veľkú vojenskú základňu a sídli tu vojenská akadémia. V centre je zopár pekných starých budov.

Som nešikovný a neviem ako sa mi podarilo zašpiniť zvnútra novú zrkadlovku. Nájdeme servis, opravár vyčistí zrkadlá, ale akosi nevie odstrániť fľak zvnútra hľadáčika. Pribalí nám antistatickú handričku na čistenie skiel a zinkasuje 36 CAD.

Blížime sa do Cananoque. V informačnom stredisku nás informujú o pekných vyhliadkových plavbách po jazere Ontario, vyberáme si jedenapolhodinový výlet po trase Thousand Islands Parkway (Tisíc jazier). Máme hodinu čakať, kým loď vypláva, čas si krátime fotením a obdivovaním okolia. Medzitým sa mraky rozplynú, je prekrásne slnečné počasie, keď konečne loď odrazí od brehu.

Thousand Islands, Kanada

Naša loď, Tisíc Jazier, Ontario, Kanada

Počet ostrovov v skutočnosti nie je 1000, zato krása je na nezaplatenie a naše duše pookrejú. Marianka filmuje, ja fotím. Hladina jazera je pokojná, ostrovy zarastené ihličnatými stromami, kde – tu vystupujú z porastov chaty, „garáže“ pre loďky a v diaľke sa objaví most do USA, presnejšie Thousand Islands Bridge, čo spája kanadskú provinciu Ontario s americkým štátom New York.

Preplavíme sa popod most až k ostrovčeku s rozprávkovým palácom v štýle Beverly Hills. Tu je aj bod obratu našej plavby, obkrúžime ostrovček a vraciame sa trochu inou cestou do prístavu. A opäť sa kocháme a obdivujeme pohľadnicové panorámy.

Thousand Islands, Kanada

Po ceste do metropoly Ottawa, nášho dnešného cieľa, nás čaká ešte jedna významná zastávka. Na brehu Jazera sv. Vavrinca leží múzeum Upper Canadian Village. Je to naaranžovaná ukážka kanadského vidieku zo 60-tych rokov 19. storočia. Trochu mi to pripomína Múzeum slovenskej dediny v Martine. 40 drevených starých stavieb – domy, obchody, mlyny, remeselnícke dielne, škola sú budovy pozvážané zo širokého okolia. Sú tu aj starostlivo obrobené polia s tradičnými plodinami a chovajú tu domáce zvieratá. Všetko je zasadené medzi vodnými plochami, čo sú kanály alebo nejaké ramená jazera. Voda je tu stojatá, štípu nás komáre, viem si predstaviť, že v lete tu musia otravovať mračná bodavého hmyzu.

DSC_0119

Naši kanadskí priatelia, Upper Canadian Village, Ontario, Kanada

Stretávame skupinku dospelých ľudí aj detí v dobových krojoch, čo vhodne dotvára kolorit miesta a chceme sa s nimi odfotiť. Pani učiteľka zavelí: „Ideme sa fotiť!“. Stihneme si vymeniť niekoľko zdvorilostných fráz. Pýtajú sa odkiaľ sme, keď počujú, že ideme na hokej, pýtajú sa, komu budeme držať palce, keď Slovensko vypadlo. Vravíme, že Čechom alebo Kanade. Pani vraví, že na také úžasné počasie v tomto ročnom období ako je teraz, sa vo svojom živote nepamätá. Máme šťastie. Doštípaní od komárov si poctivo prezeráme dobovú školu.

Kúsok od areálu je pamätník Bitky o Cryslerovu farmu, v ktorej v roku 1812 bojovali proti sebe Angličania a Kanaďania proti Američanom. Išlo tam o zastavenie amerického Ťaženia sv. Vavrinca.

Už potme vchádzame do hlavného mesta Ottawa, zamierime priamo do historického centra a v jednom z motelov 10 minút od parlamentu nájdeme nenáročné ubytovanie za 80 CAD. V neďalekom obchode si kúpime vodu, predavač sa strašne podobá na nášho kamaráta Valéra. Presne takto vyzeral pred 20 rokmi.

Smelý Zajko, autor článku
Smelý Zajko

Cieľom je osvietenie. Prostriedkom je permanentná cesta okolo sveta.

Zobraziť články >