Keys – zadržme dych a vstúpme do sveta kapitána Nema

11.2.2018

Ráno 7. februára 2018 precitnem o pol piatej ráno nezvyknutý na časový posun, pretože sme len včera prileteli na Floridu. Pri raňajkách v lobby miestnosti zisťujeme, že strašné stravovacie návyky mnohých prostých Američanov sa za roky, čo sem cestujeme, vôbec nezmenili a tak niektorí ľudia aj vyzerajú. Sladkosti, múčne a vyprážané výrobky, čo nemajú žiadnu výživovú hodnotu, sú hlavnými potravinovými zložkami mnohých ľudí. Vafle, muffiny, sušienky, sladený biely jogurt a aby toho nebolo dosť, je pripravená aj nádoba s práškovým cukrom. Maslo je naopak slané. Pre mňa, čo z presvedčenia vôbec nesladím ani nesolím a pijem väčšinou čistú vodu, prakticky nepoužiteľné jedlo. Našťastie majú aspoň čerstvé pomaranče. Keď zistím, že tam nie je odšťavovač, dva si očistím a zjem. Potom si dám misku ovsených vločiek bez prísad a zalejem ich mliekom. Majú aj jablkovo – škoricové a škoricovo – korenisté, ale v tých je už zamiešaný cukor, a to 12 g v malom vrecku. V ponuke je aj akási bledožltá hmota, čo má pripomínať praženicu, vajciam sa to však nepodobá. Vraj to akosi vyrobia, potom zmrazia a rozvážajú po hoteloch. Ktovie ako dlho to medzičasom trčí v sklade. Limonáda je odporne sladká, vôbec sa nedá piť. Pritom v USA sú možnosti stravovania najlepšie na svete, sú tu kuchyne všetkých národov sveta, o tom som však už kedysi písal v inom článku. Dáme si americkú kávu s mliekom bez cukru.

Dnes máme naplánovaný výlet na súostrovie Keys. Pred 10 rokmi sme túto cestu už prešli, preto máme slušnú predstavu, čo nás čaká, chceme však objaviť aj niečo nové, pretože na tejto malebnej štreke je veľa atrakcií, ktoré sa nedajú stihnúť za 1 alebo 2 dni. Je 25°C a Fahrenheitov omnoho viac.

Seven miles Bridge, Keys, Florida

Seven miles Bridge, Keys, Florida

Florida Keys je súostrovie vyše 1 000 koralových ostrovov, ktoré sú roztrúsené v tvare oblúka, ťahajúceho sa južne od Floridy a postupne sa tento oblúk otáča na západ, aby vyústil do najvzdialenejšieho obývaného miesta Spojených štátov Key West. Oblúk ostrovov zemepisne oddeľuje Atlantický oceán od Mexického zálivu. Niektoré ostrovy majú zaujímavé názvy, napr. Holubí ostrov, Ostrov Suchých korytnačiek, Ostrov Rytierov, Ostrov Dievčenských úst, dokonca jeden sa volá Nemenovaný ostrov – posúďte sami, tu sú najdôležitejšie z nich.

Horné Keys: Key Largo.(North Key Largo, Key Largo a Tavernier), Plantation Key, Windley Key, Islamorada, Upper Matecumbe Key, Lightnumvitae Key, Indian Key, Lower Matecumbe Key.
Stredné Keys: Craig Key, Fiesta Key, Long Key, Conch Key, Duck Key, Grassy Key, The Marathon Islands – Grassy, Crawl, Long Point, Fat Deer, Shelter, Boot, Vaca, a Knight’s Keys, Crawl Key, Long Point Key, Fat Deer key, Shelter Key, Vaca Key, Boot Key, Knight’s Key, Pigeon Key.
Dolné Keys: Little Dock Key, Missouri Key, Sunshine Key, Bahia Honda Key, Spanish Harbor, Scout Key ( Summerland Key), No Name Key, Big Pine Key, Little Torch Key, Meddle Torch Key, Big Torch Key, Ramrod Key, Summerland Key, Knockemdown Key, Cudjoe Key, Sugarloaf Key, Park Key, Lower Sugarloaf Key, Saddlebuch Key, Shark Key, Geiger Key, Big Coppitt, Rockland Key, Boca Chica Key, Racoon Key, Stock Island, Key West, Sisgbee Park, Fleming Key.

Na Keys sa nachádzajú rôzne atrakcie, napr. potápačské centrá, plávanie s delfínmi, botanické záhrady, plavby loďou alebo rybačka – ostrov Islamorada je s trochou preháňania označovaný za hlavné mesto sveta športového rybolovu. Sú tu národné parky aj historické miesta. Matka príroda ako keby predpokladala príchod Američanov a pripravila polohu ostrovov pekne jedného za druhým. Ostrovy sú poprepájané mostami a legendárnou cestou Overseas Highway, má číslo 1 a končí, resp. začína v Key West, kde je aj značka „0 míľ“. Tento nulový bod má symbolizovať koniec územia USA, najjužnejší cíp tejto nádhernej krajiny. Celá trasa už len  spoza okien auta je skutočnou pastvou pre oko túžiace po azúrovej farbe oceánu, ide o jednu z najkrajších vyhliadkových trás na svete.

Múzeum histórie potápania, Islamorada, Florida

Múzeum histórie potápania, Islamorada, Florida

My sa zastavíme na ostrove Islamorada v Theater of the Sea, ide o plávanie s delfínmi. Pani nám vraví, že môžeme prísť na rad o 2 hodiny. Pýtam sa na teplotu vody, vraj teplota v oceáne je 72 Fahrenheitov, nevie mi povedať, koľko je to v stupňoch Celzia. Keď od 72 odpočítam 32, vynásobím 5-timi a vydelím 9-timi, dostanem 22,22°C. Ďakujem pekne, pri takej teplote vody bez neoprénu ani za delfínom do oceánu neskočím. Radšej sa vrátim v lete.

Vyberieme sa do neďalekého potápačského múzea, o ktorom sme sa dozvedeli z letáku v informačnom stredisku. Ak ste potápač alebo aj nie ste a zaujímate sa o potápanie, históriu objavovania podmorského sveta, túto prehliadku nemôžete vynechať. Najskôr si pozrieme krátke video a potom vchádzame cez dvere akoby do ponorky kapitána Nema. Vnútri je neuveriteľná zbierka artefaktov dokumentujúca pokusy človeka dostať sa pod hladinu mora už od staroveku. Prilby, dýchacie prístroje, kesony, masky, skafandre. Ide o bohatú až dychvyrážajúcu výstavu.

Múzeum založili dvaja manželia Joe a Sally Bauerovci, lekári, ktorí sa popri medicíme venovali morskej biológii a histórii potápania. Potápanie sa vykonávalo kedysi a aj dnes z rôznych dôvodov, ktoré sú tu tematicky spracované – potápanie športové, technické, vojenské, vedecké, a tiež lovenie pokladov. Nájdeme tu aj kostým kapitána Nema z holywoodskej verneovky 20 tisíc míľ pod morom z roku 1952.

Múzeum histórie potápania, Islamorada, Florida

Múzeum histórie potápania, Islamorada, Florida

Špeciálny prístroj vám môže odmerať, ako dlho vydržíte so zadržaným dychom, či ste dobre pripravený(á) na free diving (potápanie bez dýchacieho prístroja). Za príplatok sa môžete nadýchať hélia, aby sa vám smiešne zmenil hlas.

Pokračujeme smerom na Key West. Krajina je viac ako pred 10 rokmi zdevastovaná hurikánmi. Mnohé budovy sú po minuloročnej sezóne poškodené alebo zničené, vidíme dokonca 2 kamiónové návesy prevrátené šikmo jeden na druhom. Porasty, stromy a kríky pri ceste sú zavalené nánosmi bahna a miestami aj odpadkov. Zavše odbočíme z hlavnej cesty na niektorý ostrov a napodiv tu bývajú ľudia v luxusných domoch, okolie upravené, majitelia ako keby ani nevedeli, že ich každý rok prepadne ničivý vietor. Len kde-tu sú vytrhané škridle zo strechy, lebo ešte nestihli dať opraviť strešnú krytinu.

Je príjemné sa zastaviť pri Sedemmíľovom moste (Seven miles Bridge), ktorý nahradil nový most s diaľnicou. Starý most je len pre peších a cyklistov. Je pekné len tak sa po ňom poprechádzať, pozorovať veľké kormorány a čajky, čo lietajú okolo, porozprávať sa s niekoľkými rybármi, ktorí si tu krátia čas a urobiť si zopár pohľadnicovo – gýčových fotiek.

Potom už radšej nasadneme do auta a skúsime sa dostať až na Key West s jeho neopakovateľnou atmosférou, čo si zaslúži samostatný článok.

Smelý Zajko, autor článku
Smelý Zajko

Cieľom je osvietenie. Prostriedkom je permanentná cesta okolo sveta.

Zobraziť články >