Lassen Volcanic National Park – peklo existuje

26.12.2016

Sme v severnej Kalifornii, náš Chevrolet Malibu stúpa od pobrežia Tichého oceánu cestou číslo 299 na východ. Cesta je strmá, kľukatá, miestami úzka, ale povrch vozovky je výbornej kvality. Len občas sa hradská opravuje, k tomu tu majú pre nás nepredstaviteľné bezpečnostné postupy.

Keď na niektorom úseku opravujú cestu alebo spevňujú priľahlý svah, najskôr s dostatočným predstihom oznámia, že sa na ceste pracuje. Celú jednu míľu vopred sa dozvedáme, že nás čaká polovičný profil cesty, potom je tabuľka pol míle pred týmto úsekom, štvrť míle predtým máme príkaz znížiť rýchlosť a napokon nás víta zriadenec s vysielačkou a tabuľkou STOP. Majú malý pickup, ktorý sa postaví na začiatok opravovaného úseku a vzadu má veľký nápis PILOT CAR (Pilotné auto), a ešte FOLLOW ME (Nasleduj ma). Všetky prichádzajúce vozidlá sa zoradia do kolóny za tento pickup a na pokyn zriadenca prostým otočením tabuľky naopak s nápisom SLOW (Spomaľ) sa všetci pohneme za pilotným vozidlom, ktoré nás bezpečne a predpísanou rýchlosťou prevedie cez opravovaný úsek. Potom sa rovnakým spôsobom postaví na čelo tvoriacej sa kolóny na opačnom konci opravovaného úseku cesty a všetko sa striedavo opakuje.

Vstupujeme do rázovitého a dnes už historického mestečka Weaverville, ktoré vzniklo presne v polovici 19. storočia ako priamy dôsledok zlatej horúčky. Od začiatku sa tu tvorila silná komunita Číňanov, o čom svedčí čínsky taoistický chrám The Joss House. Páči sa mi, že vstupná tabuľa mesta obsahuje informáciu o nadmorskej výške a počte obyvateľov, čo je pre Kaliforniu typické. V našom prípade 3 554 duší žije vo výške 2 045 stôp nad morom.

Lassen Volcanic National Park

Lassen Volcanic National Park

Počasie nám stále praje, je slnečný deň 25.septembra 2007. Prechádzame cez horský masív Shasta. Pred nami sú majestátne zasnežené hory, Mount Shasta má nadmorskú výšku 14 179 stôp, čiže 4 322 metrov. Keď si uvedomíme, že len nedávno sme boli na pobreží Pacifiku, ide o dosť výraznú zmenu terénu. Mohli by sme tu byť aj 2 týždne, keby bolo toľko času a stále by sme mali o zábavu postarané. Nádherné prechádzky po horách, veľké jaskyne, jazero, čo slúži ako najväčší rezervoár pitnej vody v celej Kalifornii. Majú tu dokonca Alpy, volajú sa Trinity Alps. Dá sa tu aj lyžovať.

My však pokračujeme ďalej na východ a prejdeme cez mesto Redding, 90-tisícovú metropolu regiónu Shasta. Cez rieku Sacramento tu nedávno vybudovali originálny most Sundial, ktorý je dielom španielskeho architekta Santiaga Calatravu. Ide o sklený most pre peších, čo slúži zároveň ako slnečné hodiny, ktoré však ukazujú presne len počas letného slnovratu, teda jediný deň v roku.

Na niektorých odpočívadlách pri ceste po celej Kalifornii býva tabuľka s nápisom „1000 dolárov za odhadzovanie odpadu“. Myslím, že to nepotrebuje žiadny komentár a každý hneď pochopí, prečo je všade čistota. Niekde sú dokonca kontajnery na separovaný odpad. Pri ceste na odpočívadle.

Z Reddingu vychádzame smerom na východ už po ceste číslo 44, pretože 299-ka sa v meste odkláňa na severovýchod. Vchádzame do Lassen Volcanic National Park, to je náš dnešný hlavný cieľ. Z okienka pri vstupe sa na nás usmieva moletná rangerka v úhľadnej uniforme. Toto milé privítanie je v priamom protiklade s nasledujúcim obrazom krajiny.

Maľované duny v Lassen Volcanic National park

Maľované duny v Lassen Volcanic National park

Najskôr zastavujeme pri jazere s hladinou ako zrkadlo, obklopenom riedkym ihličnatým lesom a obdivujeme panorámu zasnežených kopcov, vzdialených asi 30 míľ. Neskôr sa vzhľad terénu mení, stromy zmiznú a objavujú sa jasné znaky sopečnej činnosti. Presviedčame sa, že peklo na zemi existuje a takto pekne vyzerá, zlovestne syčí a smrdí od jedovatých plynov. Je mi jasné, že otázka nasledujúceho výbuchu sopky je len o tom, kedy to vypukne.

Zelené sírne dymiace fumaroly a bublajúce jazierka. Všade cítiť zápach sírovodíku, kamene sú horúce, hocikde zo skaly vychádza biela para. Najskôr rovná cesta sa mení na prudké stúpanie po úpätí vysokého kopca, pričom asfaltka je akoby zarezaná do svahu, pod nami je odrazu hlboká priepasť. Ani celý park neprejdeme, videli sme dosť, vzhľadom na pokročilú hodinu sa poberieme južným smerom cestou číslo 89.

Lassen Volcanic NP

Lassen Volcanic NP

Prejdeme vyše 100 míľ a po 2 hodinách jazdy sa ubytujeme v jednoduchom moteli American Inn za 49,50 USD bez raňajok. Oproti je obchod s potravinami SAFEWAY, v oddelení lahôdok si kupujeme hotové jedlo so sebou – kura na mede a nejaké prílohy a čerstvý zeleninový šalát. Predavačka sa nám prihovára a dozvieme sa, že jej otec sa sem kedysi prisťahoval z Československa, za slobodna sa volala Beranová. Ona tiež už bola v Čechách, naposledy tento rok v zime v Prahe a v Karlových Varoch. Veľmi sa jej tam páčilo, ale dosť ju prekvapilo, akí sú ľudia zachmúrení, vôbec sa neusmievajú, mala pocit, že sú v ustavičnom napätí. Po česky nevie ani zaťať, ale je veľmi milá.

Ráno plánujeme navštíviť hlavné mesto zlatého štátu a možno uvidíme aj guvernéra Arnolda Schwarzeneggera, ale o metropole Sacramento píšem na inom mieste.

Smelý Zajko, autor článku
Smelý Zajko

Cieľom je osvietenie. Prostriedkom je permanentná cesta okolo sveta.

Zobraziť články >