Liptovská Mara – Havránok

Počas našich víkendových potuliek po Liptove naďabíme na unikátnu historickú pamiatku z obdobia Púchovskej kultúry, čo je mladšia doba železná, dávno pred Kristom. Areál Liptovská Mara – Havránok sa vyníma nad západným brehom Liptovskej Mary. Sú tu čiastočne zrekonštruované časti pevnosti, obytných objektov a kultové prvky spojené s kultúrou Keltov. Stredoveký kostol zasvätený Panne Márii siaha historicky do 12. storočia.
Pôvodne sa na tomto mieste Liptovskej kotliny nachádzalo niekoľko osád, ktorých obyvateľstvo sa zaoberalo roľníctvom a remeslami a udržiavalo obchodné styky so severorímskymi provinciami a keltskými oppidami, až po oblasti na severe pri Baltickom mori.
Je teplý deň 5. júla 2013, sme štyria – ja, Marianka, Maťko a jeho priateľka Lucka. Je tu minimum návštevníkov, preto si môžeme všetko poriadne poprezerať, prečítať informačné panely a loziť po drevených konštrukciách. Sú tu úchvatné výhľady na okolité hory, Liptovskú Maru a dole v údolí sa hadí rieka Váh. Zdržíme sa tu necelú hodinu.

Smelý Zajko, autor článku
Smelý Zajko

Cieľom je osvietenie. Prostriedkom je permanentná cesta okolo sveta.

Zobraziť články >