Locorotondo – zázrak na kopci

Pomaly sa suniem malou fiatkou po apúlijskej krajine, a tu zrazu vidím pred sebou fatamorgánu  – vo vzduchu asi 200 metrov nad úrovňou terénu sa vznáša mesto na vysokom kopci. Zabočím, stúpam po serpentínach a zaparkujem neďaleko absolútneho historického centra. Blíži sa poludnie, preto počas siesty nemusím platiť parkovací poplatok.

Mestečko Locorotondo má priliehavý názov, z latinského Locus Rotundus v preklade „okrúhle miesto“ a počíta 14 000 duší. História mestečka je viac ako tisícročná, ale na tomto mieste bolo zistené osídlenie už v staroveku. Skúsim nazrieť do najstaršieho kostola Santa Maria della Graecia. Je tu niekoľko významných kostolov, z dôvodu pandémie sú takmer všetky zatvorené, len v Kostole svätého Juraja je svadba, pred vchodom čaká svadobné auto minicooper kabriolet oranžovej farby. Toto hračkárske autíčko je pekne vyzdobené, ale otlčené, čo je typické pre všetkých Talianov na juhu. Chvíľu sa tu pomotám a snažím sa zapadnúť medzi desiatky zvedavcov, po polhodine ma to prestane baviť, lebo mladomanželov sa nedočkám, svadobný obrad je nekonečne dlhý.

Túlam sa bludiskom úzkych bielych uličiek, obdivujem vkus miestnych staviteľov a obchodníkov, domčeky a paláce sú úhľadné a majú šikmé šedé strechy. Domy sú natreté vápnom a kamenná dlažba má slonovinovú farbu. Balkóny majú zábradlia s umeleckým kovaním a okná sú vyzdobené krvavočervenými muškátmi. Zavše zbadám neodmysliteľné šnúry obvešané bielizňou.  

Je pravé poludnie, zvony kostolov majú nádherný zvuk. Slnko páli, ja sa snažím nájsť trochu zelene a schovám sa do parku Villa Comunale s pamätníkom postaveným obetiam všetkých vojen. Na okraji tejto vzorne udržiavanej verejnej záhrady sa kochám pôvabným výhľadom na okolitú krajinu. Tam niekde dole sú legendárne vinice, kde sa odjakživa vyrába slávne biele víno Denominazione di origine controllata (DOC). Dostanete ho v klasickej „tichej“ podobe aj ako šumivé – spumante. Pod značkou Locorotondo DOC je víno zárukou vysokej kvality.

Nasal som do seba atmosféru tohoto podmanivého mestečka a musím sa pobrať o kúsok ďalej v ústrety ďalším zážitkom.

Smelý Zajko, autor článku
Smelý Zajko

Cieľom je osvietenie. Prostriedkom je permanentná cesta okolo sveta.

Zobraziť články >