Na návšteve v americkej rodine

13.9.2012

Vymenili sme auto, preto ledva stíhame doraziť do Wauwatosa, satelitného mestečka Milwaukee, štát Wisconsin. Pozvala nás Sonka, rodáčka z našej dediny, je u nej aj na dlhodobej návšteve mamička. S manželom Marcom vymysleli, že nám pripravia typický americký obed. Po srdečnom zvítaní sa dobre zabávame.

Dom nie je veľký, ale zato pekný a útulný a správne po americky vyčačkaný. Ploty okolo domov v USA neexistujú. Pred domom repliky pávov, obligátna americká zástava, doplnená textom na znak úcty k obetiam 11. septembra 2001, keď padli dvojičky v New Yorku. V garáži okrem dvoch áut obdivujeme dva motocykle značky Harley Davidson. Ide o špeciálnu vec, pretože továreň na výrobu tradičných motoriek sa nachádza od nás len niekoľko míľ. Každý obyvateľ Milwaukee pravdepodobne vlastní túto ikonu amerického životného štýlu, čo symbolizuje slobodu a eleganciu. Prostredie spríjemňujú dva psy, milé a vychované, volajú sa Gypsy a Strapčo.

Po poučení, že v Milwaukee neexistuje nulová tolerancia ako na Slovensku, ochutnávam výborné miestne pivo s extra dávkou chmelu. Jedno pivo za hodinu je povolené. Milwaukee založili prevažne Nemci a je to mesto piva. Ako predjedlo sú rôzne jednohubky – v slanine zabalené kuracie mäsko, rôzne rolády z morčaciny a syra. Marc pripravuje pravé americké steaky, presne ako vo filmoch, možno 5 centimetrov hrubé a robí to na takom veľkom plynovom grilovacom zariadení, po akom túži Marianka, na dvore sa riadne dymí. K tomu sú pečené sladké zemiaky (sweet potatos), a tiež potlačené zemiaky (mash potatos), brokolica na holandskej omáčke a mali byť aj dusené huby na víne, ale tie prihoreli, lebo sme sa zarozprávali. To sa stáva. Ozdobou tabule je americká kukurica – má úplne inú chuť, ako naša, čo dávajú dobytku. Je sladká a potrú ju maslom. Na záver sa podáva dezert, rôzne druhy syrových koláčikov – cheesecake. Mňam!

Milwaukee, Wisconsin

Milwaukee, Wisconsin

Ďalšie poučenie – v amerických rodinách nikto nikoho neponúka, aby si niečo zobral, ani gazdiná nenakladá ostatným na tanier. Všetci si berú automaticky, čo im hrdlo ráči, kým je z čoho. Možno sa niekedy aj pobijú. To však nie je náš prípad, my máme všetkého nadostač.

Debatujeme o všetkom možnom, Marc sa rozlúči, pretože mu letí lietadlo, odchádza na služobnú cestu do Columbusu v štáte Ohio. je počítačovým špecialistom na priemyselné systémy riadenia. Sonka nás vezme do auta a vyše dvoch hodín chodíme po meste, aby nám ukázala hlavné zaujímavosti. K tomu nám podáva kvalitný komentár.

Cestou vezmeme z práce dcérku Sonku, manažérku miestnej univerzity. prechádzame cez rýchlo sa rozrastajúcu černošskú štvrť. Veľa názvov miest a štvrtí je indiánskeho pôvodu, ale po Indiánoch niet veľa stôp. V tejto oblasti sú prevažne Apači, žijú v rezerváciách, nikto sa o nich nestará, sú chudobní, štát ich veľmi málo podporuje, omnoho viac dáva černochom, pretože sa viac ozývajú a robia problémy.

Pivovar Miller, Milwaukee, Wisconsin

Pivovar Miller, Milwaukee, Wisconsin

Navštívime centrum (downtown) na brehu Michiganského jazera. Milwaukee je najväčším mestom v štáte Wisconsin so 600 000 obyvateľmi a nemá veľa vysokých budov. Najvyšši mrakodrap US Bank má veľmi ďaleko k najvyšším budovám v Chicagu alebo v New Yorku. Namiesto toho sa tu vkusne miešajú historické budovy s novými dominantami mesta, ako aj priemyselnými halami, dotvárajúcimi kolorit a tradíciu tejto sympatickej metropoly.

Rýchlo sa zotmelo, pozrieme si zvonku najväčší pivovar Miller a športovú halu Miller Park, kde práve prebieha dôležitý zápas v baseballe. Rozprávame o pomeroch v meste a vo Wisconsine. Je tu pomerne veľká nezamestnanosť, ale aj veľkorysejšia sociálna politika, čo asi súvisí, pretože to priťahuje ľudí, čo nechcú pracovať, ale len dostávať výhody. Niečo nám to pripomína.

Mladí ľudia sa zvyknú už v 18-tich rokoch osamostatniť, keď napríklad vysokoškolák žije s rodičmi, môže sa stať terčom posmechu svojich vrstovníkov. Akosi viac je kladený dôraz na individuálnu zodpovednosť jednotlivca za svoj osud.

Naša skvelá sprievodkyňa nám ukazuje Múzeum Harley Davidson, kam zajtra rozhodne musíme ísť, rôzne verejné budovy a inštitúcie – múzeá Discovery World a Milwaukee Art Museum, budovu súdu, právnickú fakultu, nemocnicu, atď. Zaujímavá je hlavná obchodná ulica Wisconsin Avenue. Musíme sa sem vrátiť, aby sme si Milwaukee vychutnali aj za vidna, nielen v noci.

Smelý Zajko, autor článku
Smelý Zajko

Cieľom je osvietenie. Prostriedkom je permanentná cesta okolo sveta.

Zobraziť články >