Na Route 66 skamenel les
Východne od Winslow v severovýchodnej Arizone odbočíme z Route 66 a po niekoľkých minútach vstupujeme na vyprahnuté územie, kde v období neskorého triasu pred zhruba 200 miliónmi rokov žil hustý tropický les s bujnou vegetáciou, močiarmi a bohatou kvetenou. Trias je obdobie pred jurou, kedy sa okrem iného vyvinuli dinosaury a drobné cicavce. Láva po výbuchu sopky zničila les a zakonzervovala stromy, ktoré sa akýmsi, pre mňa záhadným spôsobom, o milióny rokov pretvorili do kamennej formy.
Dnešný Petrified Forest National Park poskytuje vedcom nekonečný materiál na skúmanie a je magnetom pre geológov, paleontológov, archeológov, historikov, biológov, a samozrejme, turistov. Sme jedni z nich. Vybrali sme sa na vlastné oči poobzerať po tejto podivuhodnej kráse.
Park ponúka 28 míľ ciest, z ktorých je možné pozorovať okolitú krajinu alebo zastaviť na parkoviskách a piknikových miestach a urobiť si nenáročnú prechádzku, aby sme sa dostali bližšie k zachovaným pozostatkom prehistorických skamenelých stromov. Stromy a celé lúky sú pestro sfarbené do estetických obrazcov. Nádhera, akú som ešte nikdy v živote nevidel. Niečo podobné, ale predsa úplne iné sme zažili asi pred mesiacom v Národnom parku Badlands v Južnej Dakote.
Ako na potvoru sa mi vybila kamera a foťák tiež odopiera poslušnosť, zopár fotiek však predsalen stihnem vyrobiť. ideme podľa mapy a zastavujeme v jednotlivých odporúčaných bodoch, pozrieme si aj výstavku s rôznymi informáciami o histórii a súčasnosti národného parku.
Jednotlivé lokality a východiskové body majú poetické názvy a vystihujú rozmanité a bizarné výtvory prírody a geologické útvary.
Newspaper Rock – pomocou pozorovacích ďalekohľadov môžete vidieť stovky petroglyfov, vyrytých do kameňa.
Tepees Area – oblasť parku, kde sa vyskytujú pieskovcové kopce kužeľovitého tvaru, podobné indiánskym stanom típí.
Blue Mesa – roztrúsené skamenelé zvyšky stromov poskytujú pastvu pre oči a fotografovanie, ide azda o najkrajšiu časť parku. Skaly – stromy sú sfarbené šedo – modro – purpurovo.
Jasper Forest – zvetrávanie na skalnom útese zanechalo v údolí stovky roztrúsených častí skamenelých stromov v tvare guľatiny.
Crystal Forest and Trail – tu je možné urobiť si prechádzku po krajine po vydláždenom chodníku s dĺžkou 0,8 míle a uvidíte krásne farebné sklené ametystové a kremenné kryštály.
Long logs Trail – 0,6 míle dlhý chodník v tvare slučky poskytuje pohľad na najväčšiu koncentráciu kamenného dreva.
Agate House Trail – dáva možnosť zazrieť okolo chodníka 0,5 míle dlhého čiastočne zrekonštruvané pueblo zo skamenelého dreva.
Giant Logs Trail – ľahučký dláždený chodník s dĺžkou len 0,4 míle a s niekoľkými schodami prechádza k najväčšiemu „brvnu“ v parku.
Rainbow Forest Museum – malé múzeum pri južnom vstupe do parku poskytuje veľa užitočných informácií a artefaktov, okrem iného aj kostru dinosaura.