Na Route 66 skamenel les

14.4.2014

Východne od Winslow v severovýchodnej Arizone odbočíme z Route 66 a po niekoľkých minútach vstupujeme na vyprahnuté územie, kde v období neskorého triasu pred zhruba 200 miliónmi rokov žil hustý tropický les s bujnou vegetáciou, močiarmi a bohatou kvetenou. Trias je obdobie pred jurou, kedy sa okrem iného vyvinuli dinosaury a drobné cicavce. Láva po výbuchu sopky zničila les a zakonzervovala stromy, ktoré sa akýmsi, pre mňa záhadným spôsobom, o milióny rokov pretvorili do kamennej formy.

Skamenelé drevo, Petrified Forest National Park, Arizona

Skamenelé drevo, Petrified Forest National Park, Arizona

Dnešný Petrified Forest National Park poskytuje vedcom nekonečný materiál na skúmanie a je magnetom pre geológov, paleontológov, archeológov, historikov, biológov, a samozrejme, turistov. Sme jedni z nich. Vybrali sme sa na vlastné oči poobzerať po tejto podivuhodnej kráse.

Park ponúka 28 míľ ciest, z ktorých je možné pozorovať okolitú krajinu alebo zastaviť na parkoviskách a piknikových miestach a urobiť si nenáročnú prechádzku, aby sme sa dostali bližšie k zachovaným pozostatkom prehistorických skamenelých stromov. Stromy a celé lúky sú pestro sfarbené do estetických obrazcov. Nádhera, akú som ešte nikdy v živote nevidel. Niečo podobné, ale predsa úplne iné sme zažili asi pred mesiacom v Národnom parku Badlands v Južnej Dakote.

Ako na potvoru sa mi vybila kamera a foťák tiež odopiera poslušnosť, zopár fotiek však predsalen stihnem vyrobiť. ideme podľa mapy a zastavujeme v jednotlivých odporúčaných bodoch, pozrieme si aj výstavku s rôznymi informáciami o histórii a súčasnosti národného parku.

Jednotlivé lokality a východiskové body majú poetické názvy a vystihujú rozmanité a bizarné výtvory prírody a geologické útvary.

Newspaper Rock – pomocou pozorovacích ďalekohľadov môžete vidieť stovky petroglyfov, vyrytých do kameňa.

Tepees Area – oblasť parku, kde sa vyskytujú pieskovcové kopce kužeľovitého tvaru, podobné indiánskym stanom típí.

Blue Mesa – roztrúsené skamenelé zvyšky stromov poskytujú pastvu pre oči a fotografovanie, ide azda o najkrajšiu časť parku. Skaly – stromy sú sfarbené šedo – modro – purpurovo.

Jasper Forest – zvetrávanie na skalnom útese zanechalo v údolí stovky roztrúsených častí skamenelých stromov v tvare guľatiny.

Crystal Forest and Trail – tu je možné urobiť si prechádzku po krajine po vydláždenom chodníku s dĺžkou 0,8 míle a uvidíte krásne farebné sklené ametystové a kremenné kryštály.

Long logs Trail – 0,6 míle dlhý chodník v tvare slučky poskytuje pohľad na najväčšiu koncentráciu kamenného dreva.

Agate House Trail – dáva možnosť zazrieť okolo chodníka 0,5 míle dlhého čiastočne zrekonštruvané pueblo zo skamenelého dreva.

Giant Logs Trail – ľahučký dláždený chodník s dĺžkou len 0,4 míle a s niekoľkými schodami prechádza k najväčšiemu „brvnu“ v parku.

Rainbow Forest Museum – malé múzeum pri južnom vstupe do parku poskytuje veľa užitočných informácií a artefaktov, okrem iného aj kostru dinosaura.

Smelý Zajko, autor článku
Smelý Zajko

Cieľom je osvietenie. Prostriedkom je permanentná cesta okolo sveta.

Zobraziť články >