Najväčšie malé mesto na svete

25.10.2012

Návštevu strediska hazardu Reno si vyberáme len ako zastávku na prenocovanie medzi Yellowstonským národným parkom a San Franciscom. Ide o dosť dlhú štreku, keď musíte zdolať celú šírku štátu Idaho a prejsť cez nekonečnú Nevadskú púšť, aby ste večer znudení po celodennom cestovaní konečne zbadali civilizáciu.

Dopredu rezervujem ubytovanie v 4-hviezdičkovom hoteli, čo by mala byť záruka vyššej kvality služieb ako v moteloch. Cena je pritom vzhľadom k počtu hviezdičiek smiešne nízka, asi 35 dolárov bez dane. Už z našej návštevy v Las Vegas pred 5 rokmi vieme, že tieto hotely, či hotelové kasína alebo kasína s hotelom nezarábajú na ubytovaní a hotelových službách, ide im len o to, aby dostali zákazníka k hracím automatom. To, čo zákazníci ušetria na ubytovaní, väčšinou niekoľkonásobne preplatia rozhadzovaním v kasíne.

Reno - najväčšie malé mesto na svete

Reno – najväčšie malé mesto na svete

Nám však hazard nič nehovorí, preto je pre nás výhodné lacné ubytovanie. Skutočnosť však zaostáva za očakávaním. Izba je síce takmer zadarmo, ale úroveň zaostáva za ktorýmkoľvek motelom. Zariadenie je staré, naviac za wifi pripojenie k internetu, ktoré všade inde býva zadarmo, chcú 12 dolárov bez dane, čo je asi 13 USD. To radšej z princípu vydržím jeden večer bez internetu a budem si ukladať a triediť fotky. V izbe je kávovar a káva, čo je aj inde normálny štandard, tu však prekvapí upozornenie, že si môžete sami uvariť kávu, ale hotel vám za ňu vyúčtuje 1,50 dolára, pričom ide o takú malú veľkosť pohárika, s akou sme sa doteraz nestretli. Úbohé! Televízor je schovaný v uzavretej skrinke, čo býva často takto riešené, hosť si otvorí skrinku a pozerá. V našom milom hoteli v Reno však máme dve postele, pričom keď otvoríme dvierka na skrinke dokorán, z druhej postele vôbec nevidno na televízor. Ktorý pacient toto vymyslel?

Národný bowlingový štadión, Reno, Nevada

Národný bowlingový štadión, Reno, Nevada

Vyrazíme do ulíc mesta, ktoré si vymyslelo a propaguje slogan „Najväčšie malé mesto na svete“. Ideme sa pozrieť na známy bowlingový štadión so 78 dráhami, že si zahráme. Máme smolu, dnes je zavreté, pretože zajtra sa tu chystá veľký bowlingový turnaj. Stretneme milú členku ochranky, ktorá nám ochotne ukáže štadión. Pýtam sa, či je najväčší na svete. Odpoveď znie: „Bohužiaľ, nie. Vraj niekde v New Jersey majú až 86 dráh.“ Uznanlivo prikývneme a odfotíme sa so strážkyňou druhého najväčieho bowlingového štadiónu.

Poprechádzame sa po meste, nestíhame múzeum automobilových veteránov, kde má svoje čestné miesto aj automobil slávneho Jamesa Deana. Dáme si pivo v bare na hlavnej ulici, je prechladené a nemá chuť. Všade vidíme duševne chorých ľudí, ktorí prepadli hazardu. Jednotlivci alebo aj celé rodiny neprítomne stláčajú gombík, aby dosiahli tri rovnaké druhy ovocia na obrazovke, napríklad 3 citróny alebo banány. Dosť bezduché. Stačí vsunúť kreditku do stroja a stláčať. Možno niektorí to hrajú len tak z dlhej chvíle. Vezmeme peniaze, že si tiež na niečo stavíme, no v poslednej chvíli si kladieme otázku: Prečo? Nenašli sme v tejto činnosti zmysel. Nakoniec sme nestavili ani cent, hoci to isté sa nám stalo aj pred piatimi rokmi v Las Vegas. Možno sme my s Mariánkou nenormálni, že nehazardujeme v kasíne, keď ho máme priamo v dome.

Reno - najväčšia malá diera na svete

Reno – najväčšia malá diera na svete

Stmieva sa a kasína v centre diania sú vysvietené a trblietavé, zďaleka to však nedosahuje atmosféru a rozmery Las Vegas, ide len o niekoľko málo budov. Ráno sa odhlasujeme z hotela (kasína?) a na obligátnu otázku čínskej recepčnej „Ako sa vám páčilo?“, úprimne odpovedám: „Prosím vás, kde ste zobrali 4 hviezdy?“. Reno je najväčšia malá diera na svete.

Smelý Zajko, autor článku
Smelý Zajko

Cieľom je osvietenie. Prostriedkom je permanentná cesta okolo sveta.

Zobraziť články >