Nakopnime sa na Route 66!

26.9.2013

Roky snívam o jednej ceste, matke ciest. Historická Route 66 postupne vznikala od roku 1924, meria asi 2 500 míľ a vedie zo Chicaga na brehu Michiganského jazera cez celú Ameriku až na pobrežie Tichého oceánu. Prechádza 8 štátmi: Illinois, Missouri, Oklahoma, Kansas, Texas, Nové Mexiko, Arizona a Kalifornia. Nechcem sa jej len na chvíľu dotknúť alebo len tam zájsť a odfotiť sa s tabuľkou, aby som mal pamiatku. že som tam bol. Chceme ju s Mariankou prejsť celú a bez kompromisov.

Staré autá odpočívajú na Route 66, California

Staré autá odpočívajú na Route 66, California

Kedysi sme hltali román Johna Steinbecka Ovocie hnevu (Grapes of Wrath) z roku 1940, kde fantasticky podáva príbeh farmárov z Oklahomy ako sa v dôsledku veľkej hospodárskej krízy presťahovali do Kalifornie, zeme zasľúbenej. Chceme si predstavovať tento a tisíce ďalších príbehov ľudí, čo si na tejto „Hlavnej ulici Ameriky“ (Main Street of America) napĺňali svoj americký sen.

Obvykle ľudia prechádzajú Historic Route 66 smerom z východu na západ na motorkách, najlepšie štýlovo na strojoch značky Harley – Davidson. My nie sme motorkári, zato máme požičané auto. A rozhodli sme sa začať od konca, čiže zo západu na východ, pretože sa vyskytujeme v Los Angeles, kam sme sa dostali po mesačnom putovaní zo Chicaga po najznámejších národných parkoch západu USA.

Koniec Route 66 na Móle v Santa Monica je naším začiatkom

Koniec Route 66 na Móle v Santa Monica je naším začiatkom

Začíname na Móle v Santa Monica

Skoro ráno v stredu 10. októbra 2012 v Santa Monica je slnečno, príjemných 63 F, rýchlosť vetra 10 míľ za hodinu. Nábrežie je čisté a upravené, kvitnú kvety, z lavičky vstal posledný prebudený bezdomovec. Bez väčších problémov nachádzame miesto na parkovanie asi 1 minútu chôdze od slávneho Móla, fotíme si Tichý oceán a pozorujeme prvých ranných beautiful people ako behajú a cvičia, aby zveľadili svoje vyšportované telá. Pláže sú dokonale upravené a čisté, Tichý oceán je pokojný, čajky bezstarostne poletujú, len ľudí je tu zatiaľ poskromne. Aj obchody a bufety ešte len otvárajú. Tabuľka označujúca koniec cesty Route 66 je pre nás začiatkom. Obchod so suvenírmi je zatvorený. Jeden harmonikár si na móle rozkladá svoj nástroj, aby začal svoju produkciu za drobné peniaze, ktoré mu ľudia hádžu do futrála.

Mólo v Santa Monica

Mólo v Santa Monica

Vyberieme sa ešte do Malibu, chceme vidieť ako žijú naši obľúbení seriáloví hrdinovia z Dva a pol chlapa. Všetky luxusné domy sú zastrčené dole pri pláži, ľudí nevidno, len jeden transvestita sa predvádza pri hlavnej ceste – „pekná žena uväznená v mužovi“, povedal by Charlie Harper. Natankujeme predražený benzín a vyrážame smerom na Sunset Boulevard, je veľa míľ dlhý, kľukatý a kopcovitý, nakoniec sa vyrovná a prechádza cez Beverly Hills, čím sa definitívne nakopneme na Historic Route 66.

Prechádzame okolo slávneho Čínskeho divadla, kde sú premiéry všetkých hollywoodskych filmov. Vedľa je Kodak Theatre, kde sa každý rok na červenom koberci i vo vnútri predvádzajú filmové celebrity počas udeľovania Cien Filmovej akadémie Oscar. Chceme sa zastaviť, ale je tu problém s parkovaním a po chvíli sme už dosť ďaleko, aby sa nám chcelo vracať sa späť peši. Tieto atrakcie sme už pred 5 rokmi videli a venovali sme im pol dňa, vrátane okružnej jazdy so sprievodcom po najslávnejších domoch najslávnejších celebrít filmového priemyslu. Na rozdiel od väčšiny Američanov nám tieto miesta „netrhajú žily“. Míňame Chodník slávy (Walk of Fame) a pomaly opúšťame oblasť Los Angeles. 

Pokračujeme do Pasadeny, moderného mesta s bohatou černošskou komunitou. Po Historickej Route 66 tu nie je veľa stôp, okrem označenia, že „tadiaľto kedysi viedla“, pekné veci začínajú až trochu ďalej. V meste Rancho Cucamonga stretávame na odpočívadle niekoľko nádherne nablýskaných starých áut. Partia nadšencov mieri s veteránmi na akýsi zraz. Keď sa dozvedia, že chceme absolvovať celú „Matku ciest“, sú nadšení. Obďaleč si pozrieme prvé ikony Route 66 v podobe hotela z dávnych čias Sycamore Inn Prime Steak House, založený v roku 1848 a štýlový Magic Lamp Inn.

Wigwam Motel, Route 66, California

Wigwam Motel, Route 66, California

Vitajte v San Bernardine!

V meste San Bernardino je veľa vecí, ktoré stoja za zmienku. Najskôr zastavujeme pri slávnom Wigwam Motel, urobíme zopár fotiek a vojdeme do recepcie. Indiánka v kroji nám oznamuje, že ešte majú voľné izby, cena za noc je symbolických 66 dolárov. Ubytovanie máme rezervované ešte o 70 míľ ďalej, preto zdvorilo odmietame.

Také smiešne auto, San Bernardino, Historic Route 66, California

Také smiešne auto, San Bernardino, Historic Route 66, California

Viete, kde vznikla najúspešnejšia sieť rýchleho občerstvenia na svete? Bolo to presne tu, v kalifornskom San Bernardine v roku 1940. Najstaršie Múzeum McDonald´s je otvorené. Pozoruhodný interiér a vonkajšia výzdoba je zbierkou predstavujúcou zmiešaninu gýču a insitného umenia. V podstate o gýči nemôže byť ani reči, pretože vidíme pôvodné veci v pôvodnom prostredí. Veľký kohút na alegorickom aute z obdobia začiatkov rock´n rollu, obrovský hamburger ako hlava s modrým klobúkom, reklamné postavičky zajaca, kravy a kocúra, obrovský reklamný pútač, čo hrdo oznamuje: „Predali sme už viac ako 1 milión hamburgerov!“, hojdací koník so sympatickou hrivou, za ním pomaľovaná stena s rozprávkovými motívmi a nápis: „Vitajte s San Bernardine“.

Hojdací koník v San Bernardino na Route 66, California

Hojdací koník v San Bernardino na Route 66, California

Lízanie rán v Barstow

Pokračujeme do mestečka Victorville, krajina sa pomaly mení na púšť. Múzeum Route 66 je okolo piatej už zatvorené, preto sa odfotíme len vonku. Starý nákladiak je presne taký, v akom som vždy vo svojich predstavách videl putovať rodinu Joadovcov zo Steinbeckovho románu Ovocie hnevu.

Ubytovanie máme zabezpečené v hoteli Ramada v Barstow, trochu sa obávame, čo budeme robiť v púšti Mojave (čítaj moháví), veď to musí byť poriadna diera. Opak je pravdou, Barstow je jedno sympatické a dobre fungujúce mesto, i keď neviem, z čoho tu ľudia žijú. Hotel je luxusný a čistý, personál veľmi milý. Rozhodneme sa, že si tu predĺžime pobyt ešte o jednu noc a na druhý deň si parádne oddýchneme.

Nákladiak na Route 66, Victorville,  California

Nákladiak na Route 66, Victorville, California

Máme za sebou niekoľkotýždňovú štreku po národných parkoch bez prestávky. Keď sa rozbehneme, máme vrtuľu v zadku, ale po dlhom čase sme dobití na tele, najmä však na duši, pretože obrovská kopa zážitkov spôsobuje presýtenie, doslova emocionálnu smršť. Vtedy pomôže sa zastaviť, vypnúť a chvíľu len tak nič nerobiť. Takéto zastávky nazývame „lízanie rán“. Je trochu čudné, že sme si ako miesto oddychu vybrali púšť, nič tu však nechýba. Večer zájdeme do neďalekej krčmy na pivo. Načapujú nám naše obľúbené kalifornské Arrogant Bastard Ale, pozeráme v telke americký futbal a pozorujeme miestnych štamgastov ako hrajú  biliard.

Stretnutie priateľov v Barstow, Route 66 California

Stretnutie priateľov v Barstow, Route 66 California

Ráno si dlhšie pospíme a ideme sa pozrieť do múzea Route 66. Majú moju vysnívanú košeľu Route 66, vonku staré vlaky. 5 míľ späť po diaľnici je veľké nákupné stredisko, kde kúpime pár drobností a pozorujeme Japoncov. Neviem, kde sa tu nabrali, ale sú ich celé autobusy a nakupujú ako diví. Akákoľvek cena je pre nich dobrá, berú oblečenie v značkových predajniach rad za radom, ako keby v Japonsku nemali obchody s handrami. S Japoncami je zábava, hoci niekedy robia niečo, o čom netušíte, prečo to robia. A všetko si fotia. Sme prekvapení z jemného dažďa, čo sa odrazu spúšťa z oblohy. Doteraz sme absolvovali mesiac túlačiek po Amerike a nemali sme jediný daždivý deň, pršať začalo až v púšti.

Ideme sa najesť k Sizzlerovi. Máme k dispozícii šaláty, ovocie, sladkosti na veľkom bufetovom stole. Dáme si steak zo sviečkovice s kopou zeleniny a všetkým, čo k tomu patrí. Keď sa už takmer plazím od prežratia, usmievavý čašník ma upozorní, že v šalátovom bare si môžem načapovať zmrzlinu. Neodolám, dám si kopček čokoládovej a posypem si ho posekanými orieškami. Potom už len tak oddychujeme a tešíme sa na ďalšie míle na Route 66.

Marianka pred kaktusom v Barstow, Route 66 California

Marianka pred kaktusom v Barstow, Route 66 California

Z Newberry Springs po rieku Colorado v Needles

Historic Route 66 je možné chápať ako jednu dlhú, v niektorých úsekoch už neexistujúcu starú cestu a pridať k nej atrakcie v blízkom okolí. Niektorí ľudia si k tomu pridávajú aj širšie okolie, napr. Národný park Joshua Tree v Kalifornii, ku ktorému je potrebné pomerne ďaleko odbočiť alebo Death Valey, čo je už trochu od ruky, prípadne Las Vegas v Nevade, pričom cez tento štát ani Route 66 nevedie. My sa sústreďujeme len na vlastnú cestu a jej blízke okolie, pretože ostatné spomínané ciele sme už videli v minulosti.

Púšť Mojave, Route 66 California

Púšť Mojave, Route 66 California

Oddýchnutí, plní elánu a horiaci nedočkavosťou pred nasledujúcimi zážitkami na Route 66 v piatok 12. októbra prichádzame cez púšť Mojave do Newberry Springs, kde zastavujeme pri slávnom Bagdad Cafe, je tu dosť ľudí, pretože z opačného smeru prišiel autobus plný japonských turistov. Kupujú si dvakrát drahú kávu ako inde a fotia sa s tabuľkami, čo im ochotne predavači požičiavajú. Ďalšou zastávkou je Ludlow s krásne naaranžovanými starými nákladiakmi v benzínke a tiež Ludlow Cafe.

Konečne dorazíme na koniec Kalifornie, kde na rieke Colorado leží mesto Needles. Vo Wagon Wheel Restaurant si dáme šalát, náš každodenný obed. Obdivujeme vyzdobený voz, Palmový motel (Palm Motel) a rieku Colorado s rekreačným zariadením, kde sú móla pre rôzne vodné aktivity, dokonca tam parkuje aj malé lietadlo. Ženský klub (Women´s Club of Needles) je v susedstve domu, krásne halloweensky vyzdobeného zombíkmi a mŕtvolami.

Keď prekračujeme hranicu Kalifornie a Arizony, jedno oko plače pri pomyslení na prežité chvíle a druhé sa usmieva v očakávaní budúcich zážitkov.

Smelý Zajko, autor článku
Smelý Zajko

Cieľom je osvietenie. Prostriedkom je permanentná cesta okolo sveta.

Zobraziť články >