New York City – dva dni vo Veľkom Jablku

10.1.2018

V utorok 20. mája 2008 nás čaká cesta požičanou toyotou z Portlandu v štáte homárov Maine do najväčšieho mesta USA, prezývaného Big Apple, čiže Veľké Jablko. Poďme teda do neho zahryznúť, aby sme zistili, či je také sladké ako sa hovorí. Už druhý deň ma trápi bolestivo stuhnuté pravé rameno, čo ma trochu obmedzuje pri šoférovaní. Prechádzame niekoľkými štátmi Nového Anglicka New Hampshire, Massatchusetts, Rhode Island, Connecticut a vstupujeme do štátu New York. Držíme sa diaľnice 95 South, ktorá približne kopíruje Atlantické pobrežie. Nemáme navigáciu, pomáhame si len kvalitným autoatlasom, čo som kedysi dávno kúpil v Nemecku.

Konečne vchádzame do New York City. Keď sa chceme zo severu dostať k Manhattanu, mali by sme prejsť cez Bronx a pokračovať na juh. Pravdepodobne sme nesprávne odbočili z hlavnej diaľnice, lebo sa ocitáme na menšej ceste v pochybnej štvrti, asi je to Bronx. Zastavujeme na benzínke, pýtam sa pumpára na cestu, ukazuje smer a radí, že máme prejsť asi 1 míľu a potom odbočiť doprava, napokon je všetko inak. Marianka vraví, že je nadrogovaný. Nakoniec nachádzame odbočku na Manhattan, po chvíli prechádzame cez most a platíme mýto 6 dolárov, je popoludňajšia dopravná špička, pomaly sa posúvame po East River Drive, východnom okraji Manhattanu, po ľavej ruke máme East River (Východná rieka), všade je len šedivý betón a špina, začína pršať. Na protiľahlom brehu rieky vidno štvrť Brooklyn.

Odbočíme z tejto „pobrežnej“ cesty doprava na Houston Street, a menšími uličkami prekľučkujeme na 8th Avenue severným smerom, ktorá vedie až západnému okraju Central Parku, a to je náš cieľ, prechodný domov na najbližšie dve noci nám vytvorí hotel Astor on the Park, na ulici Central Park West 465.

Ideme sa ubytovať a recepčný čiernej pleti spustí na nás prekvapujúco po francúzsky mysliac si, že sme Kanaďania kvôli našim šiltovkám s nápisom Canada. Zrejme ho pomýlilo aj kanadské evidenčné číslo nášho požičaného auta. Vysvetlím mu, že prichádzame z Kanady, ale ani náhodou nie sme odtiaľ, ale Slováci. Hneď reaguje, že sme z bývalého Československa. Chlapec sa vyzná.

Hotel je predražená diera hlboko pod štandardom, na aký sme zvyknutí, vzal som ho však nie pre pohodlie, ale kvôli výhodnej polohe. Central Park je hneď cez ulicu len niekoľko metrov, metro je vzdialené 2 bloky severne od hotela na Cathedral Pkwy alebo 3 bloky južne odtiaľto na 103. ulici.

Živá Socha Slobody, Battery Park, Manhattan, New York City, USA

Živá Socha Slobody, Battery Park, Manhattan, New York City, USA

Dáme na radu hotelového poslíčka a odovzdáme auto do podzemnej garáže 3 bloky južne od hotela. Zriadenec mi nechce dovoliť vojsť do garáže, bez diskusií vezme kľúče, odovdá mi papierik s potvrdením a odfrčí s našim autom do útrob parkovacieho domu. Tu viac auto nebudeme potrebovať, prevezmeme si ho až pri odchode z mesta. Po ceste späť do hotela naďabíme na malý čínsky bufet, za pár drobných si kúpime na večeru dobroty a zjeme priamo tam. Medzitým počúvam, ako Číňania nepretržite príjimajú objednávky a expedujú jedlo ľuďom rovno domov.

Izbička v hoteli je malá, steny prepúšťajú všetky zvuky od susedov. Bolesť v mojom pravom ramennom kĺbe preniká až do mozgu. Chceme sa osprchovať, ale majú tu svojráznu batériu , kde sa nám nedarí prísť na systém prepínania vody z tečúceho režimu do vane a do sprchy. Už sa nám nechce nikoho volať, aby nám to vysvetlil, preto sa namiesto sprchovania okúpeme.

Najviac zábavy zažijeme v našej izbietke v noci. Neviem si v posteli nájsť polohu ani oka zažmúriť kvôli bolesti v ruke. Preto zavše vstanem a prechádzam sa po izbičke, to zobudí Marianku a nevyspíme sa obaja. Aby toho nebolo dosť, každých 10 minút prejde vlak metra tunelom vedúcim presne pod budovou nášho hotela a spôsobí malé zemetrasenie. Začína sa mi to páčiť, Veľké Jablko si skutočne užívame!

Pohľad z Empire State Building, NYC, USA

Pohľad z Empire State Building, NYC, USA

Každý upršaný deň a každá prebdená noc sa našťastie musí skončiť, po ťažkom utorku prichádza streda ráno a s ňou nádej na krajší deň. Nad Central Parkom dokonca vychádza slniečko, obloha je takmer bez mráčika. Hoci mi stuhnuté rameno bráni v obliekaní, už o 9:00 vychádzame na ulicu, letmo sa obzrieme na Central Park, zeleň ma upokojuje. O chvíľu pri vstupe do metra študujeme návod, ako zaplatiť za cestovné lístky. Samozrejme, všetko funguje ako sa patrí, pomocou dotykovej obrazovky sa preklikám k 24 – hodinovým lístkom na všetku dopravu po 7,50 USD, strčím do automatu kreditku a o chvíľu sa už vezieme smerom do Lower Manhattan. Nesprávne prestúpime a odrazu sme v Brooklyne. Opýtam sa mladého muža na peróne na cestu na juh Manhattanu, pobaví ho ako sme zablúdili a poradí správny spoj.

Newyorské metro je najväčšie na svete, strašne členité a niektoré stanice sú špinavé a strašidelné. Účelnosť tu prevláda nad estetikou. Mnohé stanice sú križovatkami niekoľkých trás, stojíme na peróne a pred sebou hore na vyššej úrovni vidíme vlak smerujúci šikmo nevedno kam. Pre turistu – nováčika nepochopiteľný labyrint. Metrom cestujú ľudia všetkých rás a spoločenských vrstiev, rovnako tieto typy vidíme aj na ulici. Indovia s turbanmi všetkých farieb – Hinduisti, Sikhovia a iní, Černoch s vyleštenými čiernymi poltopánkami, červenomodrou bradou a šašovskou pletenou čiapkou na hlave, remeselník v montérkach celý zašpinený od farby, šikmooký uhladený biznisman v obleku za 2 tisíc dolárov, tučné černošky na ceste do práce.

Konečne vychádzame z metra a sme v Battery parku, najjužnejšom mieste Manhattanu, z ktorého štartujú vyhliadkové lode. Je krásne počasie, ale nie je príliš horúco. Kupujem lodné lístky a o chvíľu vyplávame na okružnú plavbu po rieke Hudson, oproti vidíme mrakodrapy Jersey City, ako sa vzďaľujeme z prístavu, otvára sa nádherná panoráma na Manhattan z juhu. Plávame okolo Staten Island, jedinej štvrte NYC, kam nevedie žiadna trasa metra, zato z Manhattanu sem plávajú trajekty zadarmo. Okrem toho ide o jedinú časť Veľkého Jablka, kde žije väčšina belošského nehispánskeho obyvateľstva.

Brooklyn Bridge, NYC, USA

Brooklyn Bridge, NYC, USA

Prechádzame popod najslávnejší most Brooklyn Bridge, je naozaj fotogenický, ako nakoniec všetko, čo na tomto výlete vidíme. Najväčšou atrakciou je, samozrejme, Socha Slobody. Je postavená na Liberty Island, vysoká aj s podstavcom 93 metrov. Ide o dôkaz priateľstva medzi Francúzskom a USA. Jej zmenšená kópia sa nachádza v Paríži a je viditeľná pri vyhliadkovej plavbe po Seine. Americká Socha Slobody je symbolom slobodného sveta so všetkými svojimi súčasťami – v pravej ruke drží pochodeň, v ľavej ruke Deklaráciu nezávislosti, koruna so siedmymi lúčmi na hlave má vyžarovať slobodu do všetkých kontinentov a pretrhnuté okovy pri jej nohách vyjadrujú zrušenie tyranie.

Po skončení plavby sa chvíľu pomotáme po Battery Parku. Panuje tu čulý ruch, v stánku so suvenírmi si kúpim šiltovku s pripomenutím dátumu 11.9.2001 a nápisom Ground Zero. Po skutočnej Soche Slobody sú oživením jej živé napodobeniny, čo tu pózujú, keď ich chceme fotiť bez toho, aby sme zaplatili, akoby na povel sa nám otočia chrbtom. Prejdeme sa ďalej do mesta. Stretneme sochu býka, čo má symbolizovať prosperitu miestnej burzy.

Vidím okoloidúceho asi 30-ročného muža, ako odrazu podíde k veľkému odpadkovému košu, bez rozpakov doňho hodí šabľu a pokojne pokračuje svojou cestou. Skupinka troch ortodoxných Židov s jarmulkami a vrkôčikmi, na akých normálne natrafíme už len v Izraeli, pomaly prechádza okolo a o čomsi zanietene diskutujú. Hneď vedľa je šalátový bufet, kde sa naobedujeme, varia tam chutne. Na Wall Street je Newyorská burza cenných papierov (NYSE), vyzdobená azda najväčšou americkou zástavou, akú som kedy videl. Tu sa robí určite najviac obchodov na svete, ide o najvýznamnejšie finančné centrum sveta. Hneď vedľa je Federal Hall, kedysi radnica mesta New York, neskôr prvé sídlo kongresu Spojených štátov, dnes je tu múzeum.

Socha Slobody, NYC, USA

Socha Slobody, NYC, USA

Prejdeme sa kúsok po slávnej Broadway, inak veľa míľ dlhej ulici s desiatkami slávnych divadiel, podporovaných dlhé roky najmä tromi bohatými židovskými rodinami. Medzi mrakodrapmi a inými modernými stavbami obdivujeme starý anglikánsky kostol Trinity. Všade je kopu uponáhľaných ľudí ako v každom veľkomeste, charakteristické žlté taxíky, zvuk ulice a očakávaná atmosféra.

Dvojičky už nestihneme, lebo padli pred 7 rokmi, Ground Zero je len obrovská diera, v nej stavenisko a okolo námestie. Chcem si to odfotiť, snažím sa vyliezť na vyvýšené miesto, mramorový múrik, ale ochrankár ma hneď napomenie, že to nemám robiť, preto fotím normálne zo zeme. Zbehneme do metra a opúšťame Dolný Manhattan.

Time Square, NYC, USA

Time Square, NYC, USA

Chceme sa pozrieť na mesto z nadhľadu, preto ideme na slávnu a mondénnu 5th Avenue a trpezlivo stojíme v rade pred vstupom do útrob Empire State Building. 102 – poschodový slávny mradodrap bol postavený v roku 1931 a patrí k najvyšším budovám sveta, meria 444 metrov vrátane antény, my sa však výťahmi dostaneme „len“ na strechu vo výške 380 metrov. Pohľad zhora na mesto a okolie je skutočne fantastický, a to ktorýmkoľvek smerom. Pozorujeme z diaľky všetky miesta, ktoré sme dnes prešli a až tu si uvedomím obrovskú plochu zastavanú výškovými budovami, každá z nich má svoj príbeh a svoje čaro. Najkrajší je podľa mňa Chrysler so svojimi chrličmi a legendárnym len niekoľkomesačným výškovým svetovým prvenstvom, keď ho predbehol práve Empire State Building. Poloostrov Manhattan je oddelený na východe od Brooklynu riekou East River, za riekou Hudson na západe je zasa New Jersey. Vidíme v diaľke maličkú Sochu Slobody, ako aj Staten Island. Ako hovorí Pedro, jedinou nevýhodu výhľadu z Empire State Building je to, že nevidíš Empire State Building. Inak to nemá chybu.

Newyorská burza cenných papierov, NYC, USA

Newyorská burza cenných papierov, NYC, USA

Len čo zostúpime z mradodrapu, začína sa prudko stmievať, pokračujeme po drahej obchodnej ulici 5th Avenue až na križovatku s nemenej legendárnou 42th Street, na ňu zabočíme doľava a stretneme bezdomovca s obrovským vozíkom, na ktorom si tlačí celý majetok tváriac sa, že je normálnym účastníkom mestskej premávky, pretože inú možnosť ani nemá, na chodník by sa nezmestil. Zaradil sa do stredného pruhu na ceste s tromi pruhmi.

Presúvame sa na Time Square, najcentrovatejšie centrum New York City, o čom svedčí väčší výskyt svetelných reklám, ktoré sú údajne najdrahšie na svete. V strede prekvapujúco inštalovali kanceláriu náborového strediska americkej armády. Na boku námestia nás pobaví reštaurácia Bubba Gump Srimp Co., až oveľa neskôr pochopíme, že ide o solídnu sieť reštaurácií, čo šikovne využili filmovú značku zo známeho oscarového filmu.

Do hotela sa vraciame pomerne neskoro večer, plní zážitkov a splnených snov. Opäť nabehneme na sériu pokusov o spánok pomedzi sériu malých zemetrasení, ktorými nás obšťastňujú vlaky z metra. Bolesť v pravom ramene neprestáva, i keď už nie je taká vytrvalá. Takmer vôbec nespím a keď náhodou zadriemem, sníva sa mi, že je zemetrasenie a náš hotel sa rúca. O 4:45 ráno nás zobudí prenikavý spev vtákov z Central Parku. O piatej už počuť prvé autobusy a prvý vlak v metre.

Central Park, NYC, USA

Central Park, NYC, USA

Vybehneme si kúpiť niečo pod zub. Nachádzame obchod s potravinami, kde nám urobia tuniakový sendvič a vezmeme si kávičku. S chuťou sa najem, ale sendvič som asi zjedol príliš rýchlo, nezapadol do mňa a leží mi v žalúdku ako skala.

Pred odhlásením z hotela sa ideme na hodinku prejsť do parku oproti. Je skutočne taký pekný a upravený ako vo filmoch. Ľudia už majú svoj ranný beh za sebou, aj prechádzky so psami, vidno len zriadenca ako čistí chodník, dôchodkyňu na prechádzke a vozíčkára. Trávniky sú dokonale pokosené a chodníky upravené. Tam kdesi v opačnom rohu Central parku je newyorská zoologická záhrada, na to už nemáme myšlienky. Občas prebehne okolo policajné auto. Park si žije svojim vlastným životom, ktorý výrazne kontrastuje so škatuľami mrakodrapov, čo ho obklopujú. Urobím zopár fotiek. Poberieme sa vziať auto z úschovy, zaplatím chlapíkovi kreditkou 60 dolárov a vydá nám našu kanadskú toyotu.

Von z mesta sa dostaneme tak, že najskôr postupujeme na sever, čiže po ľavom brehu rieky Hudson, nájdeme most a potom naberieme smer New Jersey, Newark a Philadelphia. Našim cieľom je Phily, ako prezývajú Philadelphiu, akosi sa nám tu však nedarí zohnať ubytovanie a blúdime, kým nás cesta zavedie späť na diaľnicu 95 South. Sme slobodní ľudia, preto nás to až tak netrápi a operatívne meníme plány. Po hodine cesty zídeme z diaľnice a ubytujeme sa v slušnom Best Western. Majú tu internet a hneď si rezervujeme hotel v hlavnom meste na 2 noci. Sme trochu znechutení, že sme v podstate zabili deň, ale zhodujeme sa, že sa to niekedy na cestách stáva. Zostane nám príjemná spomienka na Central Park.

Smelý Zajko, autor článku
Smelý Zajko

Cieľom je osvietenie. Prostriedkom je permanentná cesta okolo sveta.

Zobraziť články >