New York City – návrat do Veľkého Jablka

V utorok 13. decembra 2022 popoludní priletíme priamym letom z Viedne na Letisko Johna Fitzeralda Kennedyho. Imigračný úradník je mladý černoch s vlasmi upravenými do dredov a je veľmi nepríjemný. Neviem, čo sa mu na nás nepozdáva, toto sme ešte pri našich cestách do USA nezažili. Vypytuje sa prečo sme prišli, chce vidieť spiatočné letenky, overuje si kde budeme bývať. Keď mu zarecitujem adresu, pýta sa na číslo apartmánu, náš objednaný apartmán však žiadne číslo nemá. Jednoducho hľadá nejakú zádrapku, aby nám znepríjemnil život, až nás napokon pustí. Zhodli sme sa, že je to rasista, iné vysvetlenie si nevieme predstaviť.

Prvýkrát chceme v USA fungovať bez požičaného auta, v New York City by bolo auto skôr na príťaž. Po dlhšom čakaní na kufor vychádzame pred terminál a stojíme pod tabuľkou Pick up 1, kde nás o chvíľu vyzdvihne naša milá pani domáca Katka. Robí nám nielen odvoz, ale aj komentuje okolie po ceste.

Letisko JFK sa nachádza vo štvrti Queens, odtiaľ sa presúvame cez najväčšiu mestskú časť Brooklyn. Vidíme sídliská s bytovými domami, akýmisi panelákmi ako u nás, len majú iný vzhľad, fasády sú väčšinou akoby z neomietnutých tehál. Za touto nevábnou architektúrou sa skrývajú problémy s dopravou, ľudia nemajú kde parkovať ani v mieste svojho bydliska, ani v nákupných strediskách. Vidíme Coney Island, na jeho konci sú okázalo umiestnené domy bohatých ruských oligarchov.

Budeme bývať na ostrove Staten Island, vedie k nemu dvojposchodový most Verazano. Po spodnej ceste sa prepravujú len osobné autá, zato vrchná cesta slúži pre nákladné aj osobné vozidlá. Katka radšej jazdí po spodnej ceste, pretože je rýchlejšia. Na Staten Island a späť vedie niekoľko mostov a všetky sú spoplatnené, preto keď človek nemá peniaze, žije tam ako väzeň. Jednosmerné mýto dosahuje až 18 dolárov. Z týchto peňazí je dotovaný trajekt na dolný Manhattan, ktorý premáva kyvadlovým spôsobom vo dne v noci a 7 dní v týždni najmenej raz za pol hodiny a krásne z neho vidno panorámu Manhattanu a Sochu slobody. Trajekt Staten Island Ferry je zadarmo, ale len pre pešiakov, autá nepreváža.

Nuž, poznáme to aj na Slovensku. Nič nie je zadarmo, a najmä nie vlaky zadarmo a obedy zadarmo. Ani výhľad na Sochu slobody v konečnom dôsledku nie je zadarmo, niekto to nakoniec zaplatí, a to trojnásobne.

Katka je veľmi dobrá hostiteľka, po ceste sa zastavíme ešte v obchode s potravinami, aby sme si niečo nakúpili. Sme dosť unavení z cesty a ani ju nechceme zdržiavať, preto vezmeme len najnutnejšie veci. Prechádzame okolo radnice, štadiónu slávneho bejzbalového tímu Yankees a o chvíľu sa nasťahujeme do nášho útulného dočasného domova na najbližších 12 nocí, kde strávime aj Vianoce.

Čaká nás vyzdobený vianočný stromček, nad posteľou obraz Audrey Hepburn s blikajúcimi svetielkami. Ako Katka vedela, že Audrey je Mariankina najobľúbenejšia herečka? Teraz nás tu bude celý čas strážiť ako taká americká Panenka Mária.

Keď idete v noci na záchod, nemusíte si zažať svetlo, pretože záchodová misa je zvnútra osvetlená meniacimi sa farbami v štýle náladového osvetlenia interiéru luxusného auta. Pre takéto špeciality si Ameriku musíte zamilovať.

Každý deň cestujeme verejnou dopravou. Najskôr peši alebo taxíkom do prístavu, počkáme na trajekt, vystúpime na South Ferry v Dolnom Manhattane a väčšinou pokračujeme červenou linkou metra číslo 1, ktorou sa dostaneme ku všetkému podstatnému – na muzikál na Broadway, na hokej NHL do Madison Square Garden, môžeme vystúpiť na Time Square alebo neďaleko Rockefellerovho centra. Jednotka ide až do Harlemu, kam chceme ísť v nedeľu dopoludnia počúvať čiernych baptistov ako spievajú gospel. Metrom sa dostaneme aj do väčšiny múzeí a džezových klubov v Greenwich Village.

Hneď ráno v prvý deň nášho pobytu vo Veľkom Jablku sa vyberieme na prechádzku od stanice trajektov South Ferry z Dolného Manhattanu smerom na sever a severovýchod. Zastavíme sa pri slávnej soche býka neďaleko Newyorskej burzy cenných papierov (NYSE). Býk má symbolizovať rast a prosperitu. Trochu sa čudujem, že zatiaľ nikomu nenapadlo postaviť k tomu peknému býkovi aj medveďa, ktorý symbolizuje pokles, čiže obdobia veľkých príležitostí. Býk bez medveďa mi pripadá v tomto kontexte akosi nekompletný.

Zastavíme sa v známom historickom episkopálnom Trojičnom kostole (Trinity church) s cintorínom, kde sú pochované niektoré významné osobnosti amerických dejín.

Prejdeme sa až k nášmu vysnívanému cieľu – Brooklynskému mostu, spájajúcemu Manhattan a Brooklyn nad East River (Východná rieka). Ide o najstarší visutý most v USA, unikátne dielo americkej architektúry a jeden zo symbolov mesta. Dokončili ho v roku 1883 a meria na dĺžku 1825 metrov. Autorom je inžinier John Augustus Roebling, ktorý zahynul na začiatku výstavby priamo na mieste. Stavba si vyžiadala ďalších 20 obetí spomedzi robotníkov a veľa ľudí trpelo na dekompresnú chorobu, pretože pracovali pod vodou v tzv. kesónoch.

Na moste je blší trh, predávajú suveníry a funguje tu biznis s fotografovaním. Hrá príjemná hudba. Napriek polovici decembra je dnes slnečný deň a my si užívame parádne výhľady na rieku, mrakodrapy Manhattanu a na Brooklyn na druhej strane. Tabuľky s nápisom zakazujú vešať zaľúbencom na konštrukciu mosta visacie zámky s uvedením pokuty 200 dolárov. Na druhom konci mosta je Brooklyn, zahneme doprava, prejdeme až k Borough Hall, pôvodnej radnici mesta Brooklyn, postavenej v roku 1851. Vstúpime do metra a pohodlne sa dostaneme až na South Ferry, potom trajektom späť domov na Staten Island.

Trochu si oddýchneme a neskoro popoludní už opäť smerujeme do mesta. Naším cieľom je Broadway, konkrétne Neil Simon Theatre, predstavenie má názov MJ The Musical, začínajú o 20:00. Je vypredané a je to muzikál o živote a osudoch Michaela Jacksona. Výkony hercov a spevákov sú fantastické a my sme nadšení. Dej sa točí okolo turné Michaela Jacksona Dangerous World Tour z roku 1992 a vytvoril ho režisér a choreograf Christopher Wheeldon, ktorý získal ocenenie Tony Award a dramatička Lynn Nottage, dvojnásobná držiteľka Pulitzerovej ceny.

Keď sa povie Divadlo na Broadway (Broadway Theatre), myslí sa tým len 41 divadiel s viac ako 500 miestami v hľadisku, pozdĺž ulice Broadway a v bočných uličkách (v skutočnosti na ulici Broadway sú le 3 divadlá), ktoré produkujú divadelné umenie, najmä muzikály, na špičkovej svetovej úrovni, ktorej môže konkurovať azda len produkcia divadiel v londýnskom Soho. Menšie divadlá na Manhattane nad 100 divákov sa nazývajú off-Broadway a tie úplne najmenšie a avantgardné sú off-off-Broadway.

Traduje sa, že divadlá na Broadway sú spravované len tromi židovskými rodinami, čo už je dnes zrejme inak. Ide o veľký biznis, divadlá navštívi ročne okolo 15 miliónov divákov a tržby dosahujú ročne okolo 2 miliardy dolárov.

Smelý Zajko, autor článku
Smelý Zajko

Cieľom je osvietenie. Prostriedkom je permanentná cesta okolo sveta.

Zobraziť články >