Oceanarium Lisabon

14.5.2018

Dňa 31. októbra 2015 dopoludnia cestujeme autobusom po pobreží Atlantiku, aby sme navštívili známe miestne akvárium. Pred vstupom do priestorov vlastného akvária si pozrieme dočasnú expozíciu Oceanário de Lisboa „Lesy pod vodou od Takashi Amano“ – výstava ponúka tropické lesy vo vnútri nádherného akvária.

Tropické lesy patria medzi najbohatšie a najrozmanitejšie lokality na Zemi. Napriek tomu, že zaberajú menej ako 6% zemského povrchu, tieto nedotknuté lesy, neporušené a vzdialené, sú domovom pre viac ako polovicu druhov, ktoré sa nachádzajú na tejto planéte. Tropické lesy sú zaradené medzi najviac ohrozené biotopy kvôli ich obrovskému významu.

Oceanárium Lisabon, Portugalsko

Oceanárium Lisabon, Portugalsko

Vystavujeme svoje zmysly vôňam a zvukom lesa a cítime sa hlboko pohnutí autentickým „klenotom“, ktorý vytvoril Takashi Amano, a hudobným dielom, ktoré zložil hudobník a skladateľ Rodrigo Leão. Umelec Takashi Amano urobil centrálne dielo tejto výstavy ako 40-metrové akvárium s kapacitou 160 tisíc litrov sladkej vody.

Umelecká interpretácia týchto magických, záhadných ekosystémov poskytuje návštevníkom uvoľňujúci a upokojujúci zážitok, ktorý ich povzbudzuje k objavovaniu prirodzene vytvorenej prírody. Takashi Amano predstavil japonské techniky záhradníctva a koncept wabi sabi do konštrukcie vysadených akvárií, známych ako „prírodné akváriá“.

Oceanarium v Lisabone je druhým najväčším akváriom v Európe po L’Oceanogràfic vo Valencii. Jeho budova je jednou z najkrajších miest v Parku národov (Parque das Nações). Stojí pri oceáne a je prístupný cez veľkú lávku. Počas Expo v roku 1998 v Lisabone sa nazýval Pavilón oceánov (Pavilhão dos Oceanos) a patrí medzi najobľúbenejšie atrakcie.

Oceanarium má dve poschodia a prehliadka sa odohráva najmä okolo obrovského centrálneho akvária. Odporúča sa nasledovať šípky, aby ste mohli navštíviť morské druhy z rôznych oceánov sveta. V najvyššom poschodí nájdete vodné živočíchy, ktoré žijú najbližšie k vodnej hladine, zatiaľ čo v dolnom podlaží nájdete hlbokomorské tvory.

Najväčšie akvárium je pravdepodobne najpôsobivejšou časťou Oceanaria. Sú tu stovky druhov živočíchov, vrátane niekoľkých druhov žralokov, sú tu raje, manty, farebné tropické ryby, tučniaky, čajky a iné vtáky; morské vydry, morské koníky a iné kostnaté ryby, kôrovce, hviezdice, morské ježe a iné ostnatokožce, sasanka, koraly, chobotnice, sépie, morské slimáky a ostatné mäkkýše, obojživelníky, medúzy, mnoho morských rastlín a suchozemských rastlín a iných morských organizmov v celkovom počte približne 16 000 jedincov a 450 druhov.

Hlavnou expozíciou je nádrž s plochou 1 000 m2, s objemom 5 000 m3. Nádrž je 7 metrov hlboká, čo poskytuje ilúziu otvoreného oceánu.
Štyri nádrže okolo veľkej centrálnej nádrže obsahujú štyri rôzne biotopy s ich pôvodnou flórou a faunou: severoatlantické skalnaté pobrežie, antarktická pobrežná línia, mierne tichomorské chaluhové lesy a tropické indické koralové útesy. Tieto nádrže sú od centrálnej nádrže oddelené len veľkými vrstvami akrylátu, ktoré poskytujú ilúziu jednej veľkej nádrže. V celom prvom poschodí je ďalších 25 tematických akvárií s vlastnými charakteristikami jednotlivých biotopov.

Lisabonské Oceanárium je jedným z mála akvárií na svete, ktoré majú vhodné podmienky pre rybu zvanú Slnečnica (sunfish), kvôli jej jedinečným a náročným požiadavkám na starostlivosť. Medzi ďalšie zaujímavé druhy patria dva veľké morské pavúky a dve morské vydry pomenované Eusébio po slávnom futbalistovi a Amália podľa speváčky Amália Rodrigues.

Prehliadka netrvá dlho a my sa poberieme cez celé mesto do nemenej zaujímavej ZOO. Zastavíme sa ešte na železničnej stanici a blšom trhu. Tento deň je plný pozitívnych emócií.

Smelý Zajko, autor článku
Smelý Zajko

Cieľom je osvietenie. Prostriedkom je permanentná cesta okolo sveta.

Zobraziť články >