Okolo Neapolského zálivu

#Neapol 23.5.2013

Hovorí sa, že na ceste loďou na ostrov Capri z Neapola je najlepšie to, že z lode je najkrajší výhľad na Neapol. Dnes je sobota 11. mája 2013 a my sme sa rozhodli preplaviť na ostrov Capri. Od Piazza Garibaldi nasadneme na autobus mestskej dopravy R2 a odvezieme sa až k Neapolskému prístavu. Kúpime si cestovné lístky na Capri za 2 x 20,50 €, dosť mastné. Nejde o lenivý trajekt, ale celkom rýchlu osobnú loď, sedadlá  majú tvar a sú usporiadané ako v lietadle. Loď je úplne plná, záujem cestujúcich o tento typ dopravy je obrovský. Sú tu turisti s veľkými kuframi, ktorí pravdepodobne cestujú priamo z letiska, aby sa na 2 týždne ubytovali na Capri, vidíme rodinky s deťmi, čo sa vybrali na výlet, dokonca cestuje aj trieda detí s pani učiteľkou.

Sopka Vezuv

Sopka Vezuv

Cesta trvá asi 40 minút, vidíme Neapol, vidíme sopku Vezuv a o chvíľu sa objaví ostrov Capri. Je naozaj rovnako krásny ako na obrázkoch alebo vo filmoch. V prístave si kúpime lístok na miestny malý autobus, čo nás dovezie do centra mesta Capri. Ostrov má okrem Capri aj druhé stredisko s názvom Anacapri. Cesta vedie po serpentínach, väčšinou je ohraničená múrom sprava aj zľava. Šírka cesty je na prvý pohľad nanajvýš pre prejazd jedného auta, ale sme predsa v Taliansku a tu sa do priestoru pre jedno osobné vozidlo zmestia dve. Zažívame adrenalínové situácie, sú to milimetrové tesnotky a najlepšie na tom je, že šoféri sa ani neunúvajú spomaliť. Všetky autá na Capri sú dotlčené a dooškierané. Za tento zážitok sa oplatilo zaplatiť.

Ostrov Capri

Ostrov Capri

Pomotáme sa v centre, predražené suveníry, tovary a služby sa neoplatí kupovať. Zídeme dole do prístavu a kúpime si od poľských predavačiek v bufete akési buchty plnené zeleninou. Počkáme na loďku do Sorenta a preplavíme sa za 15 minút na pevninu. Prejdeme autobusom z prístavu na železničnú stanicu a nasadneme na vláčik Circovesuviana smerom do Neapola, kúpime si však lístok len do stanice Ercolano (Herculaneum).

Herculaneum

Herculaneum

Herculaneum je areál starovekého mesta, historicky spojený s výbuchom sopky Vezuv v roku 79 rovnako ako Pompeje, ale je trochu v tieni Pompejí. Pritom išlo tiež o významné mesto, vybudované na ploche 20 hektárov, žilo tu až 4000 obyvateľov. Po výbuchu sopky Vezuv bolo mesto pochované pod nánosom 11 až 26 metrov hrubej vrstvy sopečného prachu. Pravdepodobne nikto z občanov sa nezachránil, pretože ešte pred erupciou sopky sa prehnala mestom pyroklastická vlna, čo sú horúce jedovaté plyny s teplotou okolo 500°C. Vykopávky sa začali v 18. storočí a dnes už je odkrytých viac artefaktov ako v Pompejách. Boli objavené chrámy, bazilika, divadlo, kúpele, domy bohatých mešťanov, unikátna výzdoba so sochami a maľbami.

Herculaneum

Herculaneum

Na stanici zistíme, že vláčik do Neapola pôjde o 35 minút, skočíme si preto do neďalekej kaviarne na kávičku. Osvieži nás ristreto s mliekom za kresťanskú cenu 2 x 0,90 € a je vynikajúce. Vrátime sa do Neapola okolo siedmej po božom výlete.

Smelý Zajko, autor článku
Smelý Zajko

Cieľom je osvietenie. Prostriedkom je permanentná cesta okolo sveta.

Zobraziť články >