Opäť v Amerike

13.9.2012

Smelý Zajko sa vychystal po štvrtýkrát do Ameriky. Z Martina a Budapešti cez Amsterdam do Chicaga cestujeme dlhé hodiny, Let je nudný, ešteže letušky z KLM nás v kuse rozmaznávajú, kŕmia a napájajú. Imigračný dôstojník nás vybavuje ako spomalený film, lenivá pečiatka potvrdzuje naše právo zdržiavať sa v tejto úžasnej krajine, koľko len chceme.

Neočakávane sa vyskytnú  problémy v požičovni Dollar, čierna korpulentná dáma sa mračí na svoj počítač, práve jej spadol informačný systém. Radím jej, aby reštartovala počítač, nemá pre môj fórik pochopenie. Namiesto toho mi začne ponúkať akési príplatky k online dohodnutej cene. Doma cez internet som pred dvoma týždňami zobchodoval priam fantastické podmienky, keď akciová cena požičovného bola doplnená poistením zdarma. Poistenie auta býva obyčajne drahšie ako požičovné. Otŕča mi pred nosom akési malé zariadenie a presviedčala ma, že keď si priplatím necelých 6 dolárov na deň, nebudem musieť platiť nikde mýto. Akurát na to naletím! Rezolútne odmietam, veď mýto sa platí len v v okolí Chicaga a na niektorých diaľniciach v Illinois, čo sa aj potvrdí o 2 hodiny, keď prekračujeme hranice do Wisconsinu, tam už žiadne mýto nie je. Okrem toho chce, aby som súhlasil s akousi kauciou, depozitom, čo mi pripadá dosť nelogické, keďže mám kreditnú kartu, núka mi GPS navigáciu, keď jej oznamujem, že mám svoju, je akási sklamaná. Čo je v Amerike nové od našej poslednej návštevy, už nie je možnosť (povinnosť?) vrátiť auto s plnou nádržou, ale hneď na začiatku skasírujú 94 USD a môžeš vrátiť auto s tým, že sa nestaráš o stav benzínu. Tým, že máme plnú zákonnú aj havarijnú poistku a je tu spomínaná doložka o benzíne, môžeme vrátiť auto prakticky v akomkoľvek stave, keby náhodou niečo nepokrývala poistka, je tu 350 USD kaucia. Je to dokonale vymyslené. Auto je biele Mitsubishi Galant, inak celkom dobré auto, ale aj tak sme sklamaní, pretože sme chceli nejaké americké.

Od prvých chvíľ sme nadšení a rozpamätávame sa na všetky národné špecifiká – všadeprítomné americké zástavy od veľkých cez ešte väčšie až po obrovské. Káva je taká horúca, že si popálite ústa, keď si nedáte pozor. Keď má byť niečo, naopak, studené, napr. džús, je taký studený, až vám mrznú mozgové bunky, prídete do hotelovej izby a klimatizácia je nastavená ako v mrazničke. Dlhý a úmorný 31 – hodinový deň končíme v moteli Econolodge v južnom Milwaukee. aby sme sa zotavili a ráno nabehli na americký režim. 

Náš hotel na prvé noci

Náš hotel na prvé noci

 

Smelý Zajko, autor článku
Smelý Zajko

Cieľom je osvietenie. Prostriedkom je permanentná cesta okolo sveta.

Zobraziť články >