Ôsmy div sveta a blufovanie techniky

#usa2012 4.10.2012

Na potulkách svetom sa orientujeme podľa papierovej mapy, pomocou GPS navigácie, no najspoľahlivejším pomocníkom, ktorý nás nikdy nesklamal, je Slnko. Dnes podvečer, keď hľadáme miesto nášho ubytovania v púšti, je výnimočne pod mrakom, preto sa spoliehame na „tetu Garmin“. Hľadáme mestečko Blanding v juhovýchodnom Utahu podľa presne zadanej adresy motela, namiesto toho nás „tá sprostá ženská“ privedie do 28 míľ vzdialeného mestečka Bluff k úplne cudziemu hotelu. Marianka ma upozorňovala, aby som ignoroval techniku a riadil sa podľa smerovej tabule pri ceste, tvrdohlavo však verím technike namiesto vlastných očí a zdravého rozumu. Odvtedy hovoríme, že „teta Garmin blufuje“. Nakoniec všetko dobre dopadne a naše ubytovanie v púšti je veľmi slušné.

Monument Valley, Utah

Monument Valley, Utah

Na druhý deň ráno prechádzame oblasťou veľkých skalných útvarov, ktoré sa ako fatamorgána vynárajú z púšte, či prérie okolo hlavnej cesty. Na veľkých plochách vyrastajú z piesku púštne kríky, pasú sa na nich kone a čierne býky a, čuduj sa svete, aj ovce. Ovce v púšti by sme rozhodne nečakali. Trochu ďalej od hlavnej cesty vidno skromné príbytky Indiánov z kmeňa Navajo (čítaj „navaho“). Živia sa výrobou strieborných a tyrkysových šperkov a ich predajom turistom.

Pred nami sa cesta odrazu zvažuje do fotogenickej vlny a v diaľke na obzore sa objavujú siluety dobre známych „filmových exteriérov“ z amerických westernov a reklamy na cigarety. Monument Valley Navajo Tribal Park, tak znie oficiálny názov, je súčasťou Coloradskej náhornej plošiny (Colorado Plateau). Plocha povrchu oblasti je pokrytá prachovým pieskom, pôda a skalné útvary sú charakteristické červenou farbou, čo je spôsobené prítomnosťou oxidu železa. Tmavšie modrošedé útvary sú vymaľované oxidom mangánu. Milióny rokov naplavovania a zvetrávania dokreslilo areál priťahujúci milióny turistov.

Monument Valley, Utah

Monument Valley, Utah

Obchádzame areál z pravej strany až k oficiálnemu vstupu. Pri Návštevníckom stredisku máme opäť šancu na fotenie a filmovanie. potom sa vydáme po prašnej ceste priamo medzi neuveriteľné skalné útvary. Stretávame dvoch manželov z Prahy, ktorí nám pomôžu s fotením a vymieňame si skúsenosti s návštevami národných parkov juhozápadu USA.

Marianka ide kúpiť od Indiánov strieborné šperky, vezme 3 kusy ako darčeky domov, Indián je taký dojatý, že jej pobozká ruku. Dám sa do reči s jeho mladším kolegom a pýta sa, odkiaľ sme. Povieme mu a tiež sa pýtame: „A ty si odkiaľ?“. Indián odpovedá: „Z Kuby.“ Ja zažartujem: „A prečo teda nie si na Floride? Veď všetci Kubánci sú na Floride.“ Opraví ma: „Som z 2 míle vzdialenej indiánskej dediny Cuba“. Ospravedlním sa mu za svoju obmedzenosť a nemiestny vtip, veď Cuba je skutočne zaznačená v lokálnej mapke.

Monument Valley, Utah

Monument Valley, Utah

Naplno sa venujeme foteniu, filmovaniu a pozorovaniu fantastického výtvoru prírody. Priznám sa, už som videl všeličo – veľké pyramídy v Gíze, Eifelovku, Sagradu Famíliu, najväčšie mrakodrapy v Amerike aj inde, všelijakých obrovských ležiacich a sediacich Budhov. Toto, čo vidím dnes, prekonáva všetky moje očakávania, doterajšie skúsenosti a zážitky, pokiaľ ide o výtvory prírody alebo človeka. Ťažko sa vôbec dá slovami opísať, čo cítim. Veľké červené sochy zasadené do jemného prachu. Nadčasové, nadpozemské, prapodivné. Vyzývavé, neohroziteľné, upokojujúce. Úchvatné, podmanivé, hrdé.

Ôsmy div sveta je určite Monument Valley. Rozhodne ho musíte vidieť.

Smelý Zajko, autor článku
Smelý Zajko

Cieľom je osvietenie. Prostriedkom je permanentná cesta okolo sveta.

Zobraziť články >