Ostrov Bella

27.12.2018

Kde nič, tu nič, plavíme sa skromnou malou loďkou s inými výletníkmi od ostrova k ostrovu, a tu zrazu – raj na Zemi. Harmónia prírody v podobe jedinečnej botanickej záhrady, architektonickej dokonalosti a výtvarných diel vrcholnej úrovne, ktoré v ničom nezaostávajú za palácmi trebárs vo Florencii. Až sa tají dych z toľkej nádhery, sústredenej na malej ploche ohraničenej zo všetkých strán vodou. Nakoniec, niet sa čo čudovať, rod Boromejovcov je slávny svojim vybrúseným vkusom a okázalým podporovaním všetkého krásneho. Neďaleko sa narodila aj Catarina di Medici.

Isola Bella je ostrov v súostroví Borromejské ostrovy na Jazere Maggiore v severnom Taliansku. Ostrov meria len 320 x 180 m, pričom palác so záhradou zaberajú väčšinu ostrova. Možno sa sem dostať trajektom z mestečka Stresa.

Na tomto ostrove nechal roku 1632 gróf Carlo III. Boromejský vybudovať pre svoju ženu Isabelu palác Borromeo (Palazzo Borromeo) s nádhernou barokovou záhradou. Pôvodne sa ostrov volal Isola Isabela, neskôr bol premenovaný na Isola Bella (Krásny ostrov). Z okien paláca je krásny výhľad na neďaleký rybársky ostrovček Isola Pescatore. Na výstavbe paláca sa podieľali najlepší architekti. Vnútri paláca sú honosné priestory so zbierkami tapisérií a flámskych gobelínov. V podzemných miestnostiach paláca je vybudovaná umelá jaskyňa so stenami obloženými sopečným tufom, mušľami, zrkadlami a čiernym mramorom.

Priamo z paláca sa dá dostať do priľahlých záhrad. Záhrade dominuje veľkolepá stavba divadla. Záhrada sa skladá zo stupňovitých terás s balustrádami. Jednotlivé terasy sú spojené schodiskom. Záhrada je vysadená množstvom exotických drevín. Sú tu tiež skleníky s orchideami. Záhrada je doplnená kvetinovými vázami, sochami a plastikami, sú tu aj jazierka s leknami a papyrusy.

Neviem ako to robia, že je všetko dokonale udržiavané a úhľadné, keď nevidíme žiadnych zriadencov, okrem tých, čo predávajú a kontrolujú vstupenky. Veď o tú krásu sa musí starať armáda záhradníkov a iných pracovníkov, aby bolo všetko také perfektné. Pritom niečo podobné sme zažili aj na predchádzajúcom Ostrove Madre, dokonca sme si zaplatili jednotné vstupné za prehliadku obidvoch ostrovov.

Sme s Mariankou takí uveličení zo všetkého, čo dnes vidíme, že po návrate na pevninu stále o tom rozprávame. Dáme si večeru v typickej milej reštaurácii v Strese neďaleko nášho hotelíku a kujeme plány na ďalšie dni.

Smelý Zajko, autor článku
Smelý Zajko

Cieľom je osvietenie. Prostriedkom je permanentná cesta okolo sveta.

Zobraziť články >