Ostrov Madre

25.11.2018

Na švajčiarsko – talianskom jazere Maggiore sa nachádza ostrov Madre. Plavíme sa sem z mestečka Stresa 25.9.2018 v rámci nášho výletu po pamätihodnostiach jazera. Najskôr to berieme tak, že sa približujeme k bežnému ostrovu, no Isola Madre sa ukazuje ako niečo naozaj výnimočné. Plocha 8 hektárov je dokonale využitá, väčšinu tvorí botanická záhrada, založená bohatou rodinou Boromejovcov v roku 1511 a patrí medzi najstaršie a najvzácnejšie v Taliansku.

Subtropické podnebie je zárukou, že tu nemrzne a darí sa palmám, banánovníkom, škoricovníkom,  bambusu. Eukalyptus, na modro kvitnúce vistérie, popínavé rastliny a kvety na stenách hradieb, obopínajúcich celý ostrov. Vzácne vyše storočné stromy sú dokonale udržiavané, pokosené zelené trávniky zdobia voľne pobehujúce pávy a pestrofarebné bažanty.

V roku 1585 postavili v parku zámok v štýle manierizmu, typického pre 16. a 17. storočie. Vonku je fontána s jazierkom, plným lekien a iných vodných kvetov. V zámočku je výzdoba s bohatou zbierkou obrazov. Dobový nábytok, porcelán, šperky a rôzne doplnky. Pozoruhodná je zbierka bábkových divadiel.

Máme v živej pamäti včerajšiu návštevu vraj disneyovského zámku v Bavorsku, kde nás sprievodcovia hnali ako stádo a nesmeli sme fotografovať. Tu v Taliansku sme úplne slobodní, môžeme si všetko svojim tempom poprezerať, fotiť a filmovať koľko sa nám páči. Ani Číňania to tu zatiaľ neobjavili, preto tu panuje pohoda a božský pokoj.

Ťažko sa nám z tohto príjemného miesta odchádza, ale chceme stihnúť ešte ďalšie ostrovy – Isola Pescatori a Isola Bella. Skočíme na loďku a silueta malebného ostrova Madre sa nám pomaly vzďaľuje.

Smelý Zajko, autor článku
Smelý Zajko

Cieľom je osvietenie. Prostriedkom je permanentná cesta okolo sveta.

Zobraziť články >