Ostrov rybárov

3.11.2018

Najmenší z prístupných Boromejských ostrovov Isola dei Pescatori na jazere Maggiore je stále trvalo obývaný. Vďaka tomu je tiež úplne odlišný od Isola Madre a Isola Bella. Hlavným zdrojom obživy miestnych je rybolov. Mestečko je lemované úzkymi kamennými uličkami. Domy sú stavané s ohľadom na možné povodne, ktoré ostrov z času na čas postihujú. Za návštevu stojí kostol na námestí, ktorého vznik je datovaný do 11. storočia.

Ostrov Pescatore, Jazero Maggiore, Taliansko

Dňa 25. septembra 2018 sa plavíme menším člnom po skupine Boromejských ostrovov z východiskového prístavu Stresa. Ostrov rybárov je len jedna zastávka Okrem nás sú tu prevažne Nemci a Švajčiari. Čínske cestovky zatiaľ Lago Maggiore neobjavili.

Ostrov je dlhý asi 375 metrov a široký 100 metrov. Úzka ulica vedená pozdĺž ostrova je spojená s dláždenými uličkami k promenáde, ktorá obkolesuje ostrov. Promenáda je často zaplavená a domy postavené oproti nej sú konštruované tak, aby tomu odolali.

Boromejské ostrovy názov získali vďaka vplyvnej rodine Boromejovcov, ktorej majetkom sa ostrovy postupne stali od začiatku 16. storočia. Isola dei Pescatori je jediným ostrovom, ktorý je už od 14. storočia bez prerušenia obývaný. V roku 1971 populácia ostrova počítala 208 duší, dnes žije na tomto zhruba trojhektárovom ostrovčeku už len 25 ľudí.

Ostrov Pescatore, Jazero Maggiore, Taliansko

Kedysi to bolo obľúbené útočisko spisovateľa Ernesta Hemingwaya, ktorý tu trávil čas v roku 1918, obdobie sprevádzané jeho zranením a liečením sestrou Agnes von Kurowsky. S ňou sa údajne zaplietol.

„Preplával som okolo Ostrova Bella a podišiel bližšie k hradbám, kde sa voda prudko prehĺbila, a zbadal som skalnú stenu, ktorá sa skláňala k čistej vode, a potom sa ťahala hore a pozdĺž rybárskeho ostrova. Slnko bolo pod mrakom a voda bola tmavá a hladká a veľmi studená. Nemali sme žiadny záber, hoci sme videli mnoho kruhov na hladine od vyskakujúcich rýb. Vesloval som oproti rybárskemu ostrovu, kde sa týčili lode a muži opravovali siete.“

Viem si predstaviť, že s väčším rozpočtom ako máme k dispozícii, si tu v lete prenajmeme apartmán v jednej z historických budov. Počas dňa si môžeme oddýchnuť, prečítať si knižku, pozorovať život v prístave, vykúpať sa v jazere, zahrať si partičku „boccia“ alebo sa vydať na výlet loďou. A večer si môžeme zájsť do jednej z reštaurácií alebo si sami uvariť, najlepšie čerstvú rybu, ktorú sme si predtým kúpili v prístave. Inak príjemná nuda.

Smelý Zajko, autor článku
Smelý Zajko

Cieľom je osvietenie. Prostriedkom je permanentná cesta okolo sveta.

Zobraziť články >